Verslas

2021.12.01 14:02

Ministrų kabinetas linkęs pritarti, kad statybininkų ID tikrintų „Sodros“ sistemos: tikimasi, jog mažins šešėlį

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.12.01 14:02

Ministrų kabinetas trečiadienį pritarė siūlymui nuo sausio naudoti „Sodros“ informacinę sistemą identifikuojant statybininkus, o ne kurti naują.

„Sodros“ sistemose turime jau daugelį duomenų. Visų pirma, „Sodra“ jau turi visus duomenis apie visus darbuotojus. „Sodros“ sistemos turi galimybę gauti iš VMI duomenis apie dirbančiuosius savarankiškai. Taip pat per „Sodros“ sistemas kitoms insitucijoms yra teikiami duomenys apie komandiruotus asmenis į Lietuvos Respubliką.

Mūsų planas (šiuo duomenu pagrindu) statybininkams ar kitiems asmenims, kurie paprašys, išduoti QR idntifikacinį kodą. Asmenys, turėdami šį kodą ir jį pateikę, galės įrodyti, kad jie yra Lietuvoje teisėtai esantys asmenys, kurie moka mokesčius“, – po posėdžio žurnalistams komentavo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

Anot jo, visos sistemos kūrimui buvo numatyta 1,3 mln. eurų, „Sodros“ sistemų tobulinimui – 50 tūkst. eurų.

„Nėra būtinybės kurti naujos sistemos, bet galima panaudoti esamas „Sodros“ sistemas ir posistemes, nes „Sodra“ jau turi duomenis apie visus darbuotojus, turi galimybę gauti ir gauna duomenis iš Valstybinės mokesčių inspekcijos apie savarankiškai dirbančius, tik reikia patobulinti šitą teikimą. Taip pat per „Sodros“ sistemą yra teikiami duomenys apie komandiruotus užsieniečius“, – nurodė V. Šilinskas.

„Suprantame, kad tai yra pirmas žingsnis kovoje su šešėliu, visų problemų tai neišspręs. Tai gali padėti tuo, kad statybose sumažės asmenų, kurie apskritai neturi nei darbo sutarties, nei individualios veiklos pažymėjimo“, – taip pat kalbėjo jis.

Paklaustas, ar planuojama pasinaudoti Statybininkų asociacijos sukurtais įrankiais, V. Šilinskas sako, kad apie tai vis dar yra diskutuojama.

„Ateityje manome, kad tikrai reikėtų apjungti šiuos funkcionalumus. T.y. valstybė turėtų siūlyti tai, ką mato savo registruose, ar žmonės dirba legaliai, ar ne. Statybininkų asociacija, kaip pristatinėja, jie siūlo papildomas paslaugas. Pavyzdžiui, siūlo informaciją apie statybininko kompetencijas. Tai mes tikrai diskutuojame ir siekiame, kad tos funkcijos būtų apjungtos“, – pažymėjo viceministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt