Verslas

2021.12.01 16:30

Uostamiesčio turguje – pirmosios stintos: už agurkais kvepiančių žuvelių kilogramą prašoma daugiau nei 7 eurų

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.12.01 16:30

Klaipėdoje jau pasirodė pirmosios stintos. Nors kol kas žiemos delikatesu tituluojamos žuvelės – turguje brangokos, prekeiviai paklausa nesiskundžia. Vos pasklidus žiniai apie prasidedančią stintų prekybą, kai kurie pirkėjai į turgų patraukė nuo pat ryto.

Uostamiestyje veikiančio „Naujojo turgaus“ žuvies paviljone jau kvepia agurkais – šiomis dienomis prekeivius pasiekė pirmosios šiųmetės stintos.

„Šiais metais stintos šiek tiek pavėlavo. Atsimenu, buvo laikai, kai jau spalio pabaigoje ant prekystalių turėdavome stintų. Šiais metais gruodžio pradžioje turime. Viskas priklauso nuo oro sąlygų – atsiradus pirmajam šaltukui mes neišvengiamai laukiame ir stintų“, – pastebėjo turgavietės direktorius Viačeslavas Karmanovas ir pridūrė, kad pernai pirmosios stintos turgavietėje pasirodė maždaug gruodžio 10 d.

Pašnekovas pastebėjo, kad įsivyravę nevėjuoti orai leidžia tikėtis, kad sidabru blizgančių žuvelių bus visą gruodį.

Tiesa, kol kas stintos nugulė ne ant kiekvieno prekeivių prekystalių, o ir ten, kur jų yra, žuvelės nėra itin didelės. Šiuo metu turgavietėje už stintų kilogramą prašoma apie 7,50 euro, praėjusiais metais pirmosios stintos buvo brangesnės – kilogramo kaina siekė apie 8,50 euro.

„Kol kas žuvyčių nėra daug, bet manau, kad po savaitės kaina gali kristi iki 7 eurų. Galbūt prieš Kalėdas kaina augs“, – prognozavo V. Karmanovas.

O štai žuvų parduotuvėje stintos dar kiek brangesnės – čia kilogramas įkainotas 10 eurų.

Prekeiviai: pirmos stintos visada brangios

Prekeiviai pripažįsta – pirmosios stintos brangokos, tačiau susidomėjimo jomis netrūksta, kai kur net susidaro nedidelės šių žuvelių įsigyti norinčiųjų eilės.

„Mes jau sekmadienį pirmas gavome ir šiandien šiek tiek. Vakar prekiavome. Šiaip žmonės tikrai laukė, buvo tokių atvejų, kad ieškojo. Visi nori labai didelių stintų. Pirmos stintos visada brangios. Paskui, kai pasirodo masiškai, atpinga šiek tiek“, – sakė stintomis ir kitomis žuvimis „Naujajame turguje“ prekiaujanti Tamara.

Kita prekeivė Indrė pastebėjo, kad nors kai kuriuos pirkėjus dabartinė stintų kaina gali gąsdinti, tačiau žmonės vis tiek perka – bent po pusę kilogramo ar kilogramą.

„Po truputį, po truputį žmonės vis tiek ragauja noriai“, – sakė Indrė.

Pašnekovė aiškino, kad stintų kaina smarkia priklauso nuo oro sąlygų: jeigu jūra bus rami ir leis žvejams išplaukti ir žvejoti – stintos pigs, o jeigu jūra bus audrina – kaina išsilaikys aukšta ir pirkėjams teks plačiau atverti pinigines.

„Naujojo turgaus“ direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Mickus pastebėjo, kad kol kas žvejai pagauna nedaug stintų – po 100–200 kilogramų.

„Praėjusiais metais buvo mažiau stintų“, – pastebėjo V. Mickus.

Nors kaina ir aukštoka, pirkėjai stintoms neatsispiria

Antradienį dalis gyventojų į „Naująjį turgų“ atskubėjo būtent dėl to, jog išgirdo apie jau pasirodžiusias stintas.

Iš Telšių rajone esančių Varnių į uostamiestį su mama atvykusi Reda pasakojo, jog kaskart stintų sezono metu atvykus į uostamiestį stengiasi įsigyti šių agurkais kvepiančių žuvelių, kurių perka ne tik sau, bet ir kaimynams.

„Ką padaryti, kad ir brangu, bet skanu – negali atsispirti. Labai patinka, agurkais kvepia“, – sakė pašnekovė.

Stintas Reda įprastai kepa keptuvėje, šių žuvelių paprastai stengiasi padėti ir ant šventinio Kūčių stalo.

„Stengiamės, kad ant Kūčių stalo būtų stintos. Karpis ir stintos – pagrindinės žuvys“, – pasakojo Reda.

Mėsos nevalganti ir ištisą dešimtmetį pati lipusi ant Kuršių marių ledo meškerioti stintų Justina neslėpė – dabartinė žuvelių kaina kiek kandžiojasi, tačiau žiemiško delikateso įsigyti senjorė neatsispyrė.

„Pasiėmiau pusę kilogramo ir tam sykiui bus gerai. Skrosiu, kepsiu ir valgysiu. Dar bulvių, kopūstų ir gerai bus. Aš dešimt metų pati žvejojau ant ledo – stintas gaudžiau. Man stintos yra pasaka“, – dėstė Justina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt