Verslas

2021.12.01 09:28

Navickienė: dabartine tvarka pamatyti, kas dirba šešėlyje, beveik neįmanoma

atnaujinta 09.45
Lukas Juozapaitis, ELTA, BNS2021.12.01 09:28

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad šiuo metu galiojanti šešėlyje dirbančių, bet Užimtumo tarnyboje (UŽT) registruotų gyventojų identifikavimo tvarka tėra teorinė – mažai tikėtina, kad apie to paties asmens neteisėtą veiklą būtų pranešta dukart per vienerius metus, mano ministrė.

„Šiandien su dirbančiais šešėlyje tikrai būdavo problemiška todėl, kad turėdavai dukart per tuos pačius metus gauti įrodymų, kad žmogus dirba šešėlyje, kad gauna nelegalias pajamas. Šitas procesas man atrodo gana apsunkintas ir tik teorinis. Kad dukart per metus gautum pranešimą apie tą patį žmogų tikrai kontroliuojančios institucijos turėtų stipriai pavargti“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė M. Navickienė.

Pasak jos, ministerijos parengta užimtumo reforma numato, kad UŽT užteks vieno pranešimo apie tarnyboje registruoto bedarbio neteisėtas pajamas, kad galėtų jį išbraukti iš nedarbo išmokų gavėjų sąrašo.

„Šitoje vietoje tą garantiją mažiname iki vieno kreipimosi, ir man atrodo, kad tai yra teisinga“, – tikino ministrė. Taip, anot M. Navickienės, UŽT galės greičiau suteikti pagalbą tiems ilgalaikiams bedarbiams, kuriems jos labiausiai reikia.

„Ilgalaikiai bedarbiai kaip tik yra tie, kuriuos mes turime labiau aktyvinti, duoti jiems daugiau paslaugų. Jie gali turėti sudėtingų situacijų ir problemų, ir mes jau turime bandomuosius projektus, kai su tais žmonėmis dirbame su atvejo vadyba ir gana sėkmingai“, – teigė ji.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija lapkritį pristatė numatomus užimtumo sistemos pokyčius. Pasak M. Navickienės, planuojami pakeitimai turi du esminius tikslus: pirma, kokybiškiau atskirti žmones, kuriems iš tiesų reikalinga papildoma parama. Antra, identifikuoti žmones, kurie dirba šešėlyje ir nemokėdami mokesčių naudojasi valstybės teikiama parama.

Reforma taip pat bus siekiama identifikuoti priežastis, dėl kurių ilgalaikiai bedarbiai negali susirasti darbo. Jeigu asmeniui būtų pasiūlomas jo kompetencijas atitinkantis darbas, tačiau asmuo antrą kartą, praėjus pusei metų po pirmojo pasiūlymo, atsisakytų dirbti – jis būtų šalinamas iš bedarbių sąrašų.

Tuo metu darbo rinkai nepasirengusiu būtų laikomas toks asmuo, kuriam per numatytą terminą nebūtų pasiūlomas tinkamas darbas. Toks žmogus būtų registruojamas į neturinčių tinkamos kvalifikacijos žmonių sąrašą. Toks darbo rinkai nepasirengęs asmuo išliktų apdraustas sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Didesnės pajamos turėtų sušvelninti kainų augimą

Kitų metų biudžete suplanuotas darbuotojų pajamų ir pensijų augimas turėtų didinti žmonių perkamąją galią ir kompensuoti kylančias kainas, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

„Lygindami tai, kaip kyla mūsų minimali alga, darbo užmokestis, neapmokestinamas pajamų dydis ir kitos pajamos, tikrai matome, kad augimas bus spartesnis negu infliacija“, – M. Navickienė.

Ji sako teigiamai vertinanti būsimą valstybės biudžetą, nes jame subalansuotos ir galimybės, ir socialinė apsauga.

„Vertinu tikrai labai pozityviai. Kaip finansų ministrė sako, kad tai yra galimybių biudžetas, aš pritariu, kad tai yra galimybių biudžetas, bet sykiu atliepiantis kelis tikslus: vienas tikslas yra pajamų auginimas žmonėms tam, kad pajamos augtų labiau negu infliacija, kad perkamoji galia žmonių taip pat augtų“, – teigė ministrė.

„Bet sykiu ir socialinė apsauga, ir būtent skurdo mažinimo aspektas. Manau, kad šiame biudžete esame labai subalansavę abu šiuos aspektus“, – komentavo M. Navickienė.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė antradienį taip pat sakė mananti, kad prognozuojamas 8 proc. vidutinio darbo užmokesčio augimas kitąmet bus didesnis nei infliacija. Pasak jos lapkritį paskelbta didesnė nei 9 proc. metinė infliacija neramina, tačiau kitąmet ji turėtų būti tik apie 3,5 procento.

Pirmą kartą apsvarstęs 2022-ųjų valstybės biudžeto projektą, Seimas lapkričio pabaigoje jį grąžino Vyriausybei. Antrasis biudžeto projekto svarstymas numatytas gruodžio 9-ąją, o tada po kelių dienų vyks jo priėmimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt