Verslas

2021.12.01 08:36

Teismas: „Lietuvos geležinkelių“ filialo turtą blogai vertinusi įmonė turi atlyginti žalą

Remigijus Bielinskas, BNS2021.12.01 08:36

Turto vertinimo įmonė „Eksperts“ turi atlyginti „Lietuvos geležinkeliams“ (LG) ir jos antrinei įmonei Geležinkelio tiesimo centrui (GTC) per 10 tūkst. eurų žalą už netinkamai įvertintą grupės filialo „Vilniaus geležinkelių infrastruktūra“ kilnojamąjį turtą, nusprendė teismas.

Vilniaus apygardos teismas lapkričio 19 dieną visiškai patenkino abiejų geležinkelio bendrovių ieškinius dėl žalos atlyginimo.

„Dėl atsakovo („Eksperts“ – BNS) neteisingai atliktos ir neteisėta pripažintos ataskaitos GTC įstatinis kapitalas buvo padidintas neteisingai. Dėl to GTC teko naujai atlikti įstatinio kapitalo didinimo metu perduoto turto vertinimą, jo pagrindu koreguoti įstatinio kapitalo sumą bei pakartotinai keisti bendrovės įstatus, registruoti juos Juridinių asmenų registre“, – rašoma teismo nutartyje.

2017 metų lapkritį „Lietuvos geležinkeliai" pasirašė 5,4 tūkst. eurų vertės sutartį su „Eksperts", pastaroji turėjo įvertinti „Vilniaus geležinkelių infrastruktūros“ kilnojamąjį turtą.

„Eksperts" jį įkainojo 3,03 mln. eurų, tokia verte buvo išleista 10,5 tūkst. vienetų bendrovės akcijų, o GTC kapitalas padidėjo iki 40,1 mln. eurų.

„Lietuvos geležinkeliams“ po metų atlikus išorinį GTC auditą paaiškėjo, kad GTC perleisto turto įvertinimas neatitinka metodologijos, o vėliau šį vertinimą tikrinusi valstybinė Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba paskelbė, kad jis yra neteisėtas ir juo negali būti vadovaujamasi.

„Lietuvos geležinkeliams“ atlikus pakartotinį šio turto vertinimą paaiškėjo, kad GTC kapitalui didinti perduotas turtas vertas 1,5 mln. eurų – dukart mažiau nei buvo nurodyta pirminėje ataskaitoje.

„Eksperts“ teisme aiškino, kad atsižvelgiant į pastabas turto vertinimo ataskaita buvo papildyta ir patikslinta, todėl nereikėjo atlikti naujos. Tuo metu „Lietuvos geležinkeliai“ rėmėsi priežiūros tarnybos išvada, jog pažeidimai nėra mažareikšmiai, todėl vertinimas negalėjo būti taisomas, o tik atmestas kaip neteisėtas.

Apygardos teismo nutartis per 30 dienų gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt