Verslas

2021.11.30 21:46

Rekordinės elektros ir dujų kainos: ekspertų verdiktas – veržtis diržus ir mokėti daugiau teks mažiausiai iki pavasario?

Augustinas Šemelis, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.30 21:46

Pasak Energetikos reguliavimo tarybos pirmininko Renato Pociaus, tokių elektros ir dujų kainų rinkose, kaip dabar, ko gero nėra buvę. Nuo Naujųjų tai dar labiau pajus ir buitiniai vartotojai: elektra jiems vidutiniškai brangs dešimtadaliu, o dujos – trečdaliu.

„Turim du televizorius: aš žiūriu žemai, vyras žiūri aukštai. Neatitinka mums mūsų skoniai“, – teigia panevėžiečių pora.

Panorama. Brangsta ir dujos ir elektra – už pastarąją mokėsime dešimtadaliu brangiau, už dujas – trečdaliu

Elektros panevėžiečių šeima sako suvartojanti daug, bet didelio pabrangimo šiemet kol kas nepajuto.

Bet apie pokyčius nuo Naujųjų panevėžietė jau girdėjo.

„Elektros energijos kaina vidutiniškai brangsta apie 10 procentų“, – sako Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Vidutinio namų ūkio, suvartojančio apie 130 kilovatvalandžių, išlaidos turėtų išaugti apie du eurus per mėnesį.

Rudenį prognozuotas ir didesnis brangimas, bet priimtas sprendimas mažinti elektros skirstymo paslaugų kainas.

„Na ir tas leido galutiniam rezultate turėti nuosaikesnį elektros tarifo augimą buitiniams vartotojams – atkreipiu dėmesį tiems, kurie nėra šiai dienai pasirinkę nepriklausomo elektros tiekėjo“, – sako R. Pocius.

Jau pasirinkusiems nepriklausomus tiekėjus siūloma luktelėti: pasinaudoti galimybe atidėti sutarties įsigaliojimą iki kitų metų liepos.

„Dauguma prognozuoja, kad tos elektros kainos nesilaikys labai aukštos ilgą laiką: ateis pavasaris, bus daug vandens, ir gausim pigios elektros iš Skandinavijos“, – tikina energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Kitas sprendimas – dėl dujų.

Išgirdęs klausimą apie jų kainą rinkoje, energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas tik atsidūsta:

„Čia istoriškai turbūt rekordai yra“, – sako R. Pocius.

Dujos buitiniams vartotojams nuo naujųjų brangs vidutiniškai trečdaliu. Sąskaita už dujas maistui gaminti išaugtų mažiau nei euru.

„Jeigu kalbėtume apie kitą vartotojų grupę, kurie naudoja gamtines dujas šildymui, tai skaičuojama, kad mėnesio vidutinė sąskaita padidėtų apie 14 eurų“, – „Ignitis“ atstovas Lukas Zadarackas.

Bet nežinia, ar tai jau dujų kainų pikas.

Europos dujų atsargos – mažesnės nei įprasta žiemos pradžiai, o dabar ir senka sparčiau nei įprasta.

Dėl rudens pabaigai neįprastų šalčių dujų vartojimas žemyne išaugo, dujų kaina dar kyla.

Dėl Seime priimtų pataisų dujų brangimas vartotojams perkeliamas ne iškart, o išdėstomas per penkerius metus. Be šių pakeitimų, kainos šuolis dabar būtų kitoks: „Šis tarifas būtų galėjęs augti netgi tris kartus“, – sako R. Pocius.

Kol kas, panevėžiečių šeima mato tokį sprendimą.

„Aateityje tikriausiai reiks nebevalgyti jau tų skanumynų, saldumynų visokių, kur aš labai mėgstu, nu va, kažką reiks pataupyti“, – pastebi panevėžiečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt