Verslas

2021.11.30 11:13

Puteikio istorija moko atidumo – taromato apgauti nepavyks, o apsirikus gali grėsti nemalonumai

LRT.lt2021.11.30 11:13

Dar tik atsiradus pakuočių užstato sistemai Lietuvoje, bandymų apgauti taromatus buvo kiek daugiau. Dabar, kai žmonės suprato, jog iš to nepasipelnysi, tokie atvejai kur kas retesni, sako „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovas Gintaras Varnas. Jo teigimu, taromatų sistema yra gana stipriai apsaugota.

Pirmadienį naujienų portalas „Delfi“ pranešė, kad buvusiam Seimo nariui, o dabar parlamentaro Petro Gražulio padėjėjui Nagliui Puteikiui buvo surašytas administracinis protokolas. Jis į taromatą galimai sukišo 20 butelių su savarankiškai užklijuotais depozito ženklais, o paskui parduotuvėje už juos atsiėmė du eurus.

G. Varnas LRT.lt nurodė tikslios informacijos apie minėtą atvejį neturintis.

„Neturime informacijos, ar ten iš tikrųjų buvo sukčiavimas, ar tam tikras nesusipratimas“, – pabrėžė G. Varnas.

Pati taromatų sistema, anot jo, yra gana stipriai apsaugota. „Aišku, viską galima padirbti, padirba ir eurus, ir dolerius, reiškia, galima ir butelio etiketę padirbti“, – sako G. Varnas.

Vis dėlto, „Užstato sistemos administratoriaus“ vadovo manymu, to daryti visiškai neapsimoka.

„Dėl 10 centų vertės neapsimoka padirbinėti butelio ir etiketės, nes tai yra brangiau. [...] Iš to nėra jokio verslo. Jeigu padaryti iš to verslą, reikia susipirkti didelį mastą, o didesnį mastą mes savo sistemoje iškart pamatytume, kaip kokią anomaliją. [...] Tai labai nesunku atsekti“, – komentuoja G. Varnas.

Pašnekovo teigimu, dar tik atsiradus taromatams, bandymų apgauti sistemą buvo daugiau, tačiau žmonės greitau suprato, kad iš to nepasipelnys.

„Žmonės greitai suprato, jog apgauti taromatus nėra taip paprasta. Pavyzdžiui, bandydavo prie butelio pririšti siūlą. [...] Iš principo nėra būdo apgauti taromatą, išskyrus, aišku, pritaikius tinkamą formą ir užklijavus tinkamą etiketę. [...]

Galbūt pasitaiko tokių atvejų, kai vaikai randa tuščią butelį nuo kokio nors gėrimo be etiketės, tuomet pagaminti, atspausdinti, užklijuoti etiketę nėra sudėtinga. Tokiu atveju gauna 10 centų, bet tai nėra sukčiavimas, tai yra butelis, už kurį buvo sumokėtas užstatas, bet kuris pametė etiketę“, – sako jis, pridurdamas, kad tokie atvejai yra itin reti.

VšĮ „Užstato sistemos administratorius” – ne pelno siekianti įstaiga, kurios pagrindinis tikslas – vykdyti užstato sistemos administratoriaus funkcijas, kaip numatyta Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatyme.

Nuo 2016-ųjų veikianti užstato sistema kasmet surenka daugiau nei 600 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt