Verslas

2021.11.30 14:23

LRT trumpai. Nuo gruodžio nepasiskiepiję darbuotojai už COVID-19 testus turės mokėti patys – ką svarbu žinoti?

atnaujinta trečiadienį 15.03
Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.11.30 14:23

Nuo gruodžio 1 dienos nenorintys skiepytis darbuotojai už COVID-19 testus privalės mokėti patys arba tai turės daryti jų darbdaviai.

Mobiliuose punktuose tyrimai nebebus atliekami. Išimtys bus taikomos kai kurioms asmenų grupėms, kurioms išliks teisė testuotis valstybės lėšomis.

Periodinis profilaktinis testavimas nebus kompensuojamas valstybės lėšomis ir bus apmokamas darbuotojo lėšomis šių veiklų ir sričių atstovams:

• asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
• socialinės paslaugos ir veikla;
• švietimo paslaugos ir veikla;
• vaistinių darbuotojų veikla;
• krovinių tarptautinio vežimo veikla;
• viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
• laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
• viešojo maitinimo paslaugų teikimo veikla;
• mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas;
• viešojo administravimo subjektų veikla;
• profesinė karo tarnyba;
• veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
• gamybos įmonių darbuotojų veikla.

Iki šiol tokių testų išlaidas padengdavo valstybė, tačiau jau nuo trečiadienio už testus turės susimokėti darbuotojai arba, jei sutiks, tai galės padaryti darbdaviai.

Už testavimą nereikės mokėti tik tiems darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Jiems testavimas ir toliau bus kompensuojamas iš valstybės biudžeto.

Nesant vakcinų prieinamumo, testavimas taip pat bus finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis nustatyta tvarka.

Sveikatos apsaugos ministerija neseniai pranešė, kad privalomai testuotis turintiems asmenims tyrimai nebebus finansuojami valstybės biudžeto lėšomis, todėl jiems mobiliuosiuose punktuose nebebus atliekami greitieji antigeno testai, o galimybių pasą bus galima gauti tik turint neigiamą PGR tyrimo atsakymą.

Gali kainuoti ir brangiau

Dar prieš priimant įstatymo pakeitimus dėl privalomo testavimo buvo teigiama, kad vieno greitojo antigeno testo kaina valstybei siekia 11,22 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas) arba 13,07 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas ir jam padedantis asmuo).

Taigi, tikrindamasis bent tris kartus per mėnesį (kas 10 dienų), darbuotojas išleistų nuo 33,66 iki 39,21 euro, o per metus – nuo 403,92 iki 479,53 euro.

Tačiau aiškėja, kad įvardyta suma gali būti dukart didesnė, kadangi ministerija nenustatys testavimo kainų viešosioms ar privačioms klinikoms.

Taip pat nuo gruodžio 1 dienos mobiliuosiuose punktuose nebebus tiriami asmenys, vykstantys į užsienį. Asmenys, vykstantys į užsienį, atlikti PGR tyrimus savo lėšomis galės įstaigose, kurias galite rasti čia.

Nemokamai mobiliuosiuose punktuose testuotis ir toliau galės nėščiosios ir asmenys, turintys medicininių kontraindikacijų skiepui, kartu pateikdami papildomus dokumentus (nėščiosios kortelę ar išrašą iš ESPBI IS dėl kontraindikacijų), jiems bus atliekami PGR tyrimai.

Be šių asmenų, valstybės biudžeto lėšomis mobiliuosiuose punktuose tyrimai ir toliau bus atliekami simptomų turintiems asmenims, sąlytį turėjusiems asmenims, asmenims prieš hospitalizaciją, iš užsienio grįžusiems asmenims, asmenims, gavusiems teigiamą greitojo antigeno testo rezultatą, asmenims, kuriems rekomenduojama išsitirti po aplinkos paviršių tyrimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt