Verslas

2021.11.28 21:04

„Tiksinti ekologinė bomba“: rajono gyventojai stojo prieš mėšlą dujomis paversiančios jėgainės statybas

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.28 21:04

Panevėžio rajone ketinama statyti pirmąją šalyje biometano jėgainę, karvių mėšlą paversiančią dujomis. Toks objektas bus statomas pačioje gyvenvietėje. Į LRT GIRDI kreipęsi gyventojai priešinasi jėgainės statybai, esą tai bus tiksinti ekologinė bomba. Dėl dvoko ir pavojaus sveikatai gyventojai sako bus priversti išsikraustyti.

Panevėžio rajono Šilagalio gyvenvietės ir aplinkinių kaimų gyventojai sunerimo – rajono savivaldybės puslapyje pamatę informaciją, kad šalia jų gyvenamosios vietos iškils biometano jėgainė. Bendruomenė piktinasi, kad jiems niekas nepranešė, kad planuojama statyti objektą, į kurį bus vežamos įvairios žemės ūkio atliekos.

„Gamybos metu gali būti susidariusios sprogstamosios medžiagos – dujos, kur mūsų manymu, tai yra tiksinti bomba. Netoli planuojamos statyti biojėgainės yra Šilagalio laisvalaikio susibūrimo centras, kur renkasi mamos, renkasi vaikai, tad mes labai bijom ir sakom didelį ne“, – kalbėjo Šilagalio gyventoja Edita Lokcikaitė.

Panorama. Tvyrant nerimui dėl kaimyninių valstybių veiksmų, NATO ir ES vadovai Vilniuje demonstravo solidarumą

Gyventojai sako ir dabar priversti nuolat kęsti dvoką, mat šalia gyvenvietės yra žemės ūkio bendrovės fermos, kurių atvirose saugyklose laikomas mėšlas. Planuojama statyti jėgainė įsikurs būtent šioje teritorijoje.

„Su dujokaukėm turėsim gyventi, mums jau nei kaukių nebeužteks. Atvažiuoja žmonės į svečius sako, kaip jūs čia gyvenate, nieks nieko nedarot, solidarūs, pažįstami visi nuo senų, bet čia kaip dar papildomai nori pastatyt kažką, tai čia jau mes pasipiktinom iki galo“, – kalbėjo Šilagalio gyventojas Audrius Adomavičius.

Gyventojai surinko per kelis šimtus parašų prieš tokios jėgainės atsiradimą. Panevėžio rajono savivaldybės vicemeras pripažino ir pats kaimynystėje nenorintis tokio objekto. Tačiau, anot jo, savivaldybė čia mažai ką gali padaryti, mat jėgainė statoma privačioje žemėje.

„Paprasti žmonės, jie nenori prie gyvenvietės tokios įstaigos, tokio fabrikėlio, kaip sakant, jiems nėra šlovės, nėra garbės. Iš dalies aš ir sutikčiau, kaip šiandien buvo pasiūlyta į kitą vietą, šiek tiek toliau, ko gero geriau būtų“, – dėstė Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius.

Įmonės, numačiusios statyti biometano jėgainę vadovas sako, kad Panevėžio rajono Šilagalio gyvenvietė vien dėl to ir pasirinkta, siekiant sumažinti dabar sklindamus kvapus iš karvių fermų. Pagrindinę žaliavą jėgainei ir tieks žemės ūkio bendrovė, esanti Šilagalyje. Anot jo, jėgainė išspręs įsisenėjusią problemą, kur dėti bendrovės organines atliekas – gyvulių mėšlą, srutas, kitas atliekas.

„Suprantame, kad šalia dygsta objektas, ir jis tikrai yra ne restoranas ir ne SPA centras. Tikrai noriu nuraminti, kad baimės yra nepagrįstos. Sumažinsime kvapų sklaidą, kuria šiuo metu ir skundžiasi gyventojai. Tai įvertino visos kompetetingos institucijos“, – kalbėjo „Engertos“ vadovas Vytautas Keršys.

Įmonė, numačiusi jėgainės statybą artimiausiu metu visuomenei pristatys aplinkos vertinimą. Šiuo metu jau ruošiami ir statybos leidimai. Tokia biometano jėgainė Lietuvoje būtų pirmoji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt