Verslas

2015.09.08 13:45

Premjeras pritaria Prezidentės raginimams pažaboti biokuro monopolininkus

ELTA 2015.09.08 13:45

Premjeras Algirdas Butkevičius sako pritariantis Prezidentės Dalios Grybauskaitės teiginiams, kad biokuro monopolininkai turi būti pažaboti.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako pritariantis Prezidentės Dalios Grybauskaitės teiginiams, kad biokuro monopolininkai turi būti pažaboti.

Pasak Vyriausybės vadovo, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) prieš kelias savaites buvo įpareigota parengti Vyriausybės nutarimų projektus, kurie įpareigotų valstybės paramą gavusius šilumos ūkio gamintojus pirkti biokurą per biokuro biržą.

„Labai teisingai Prezidentė pastebėjo ir padarė šitą pareiškimą. Mes jau turėjome pasitarimą prieš tris savaites su kainų komisijos vadovybe. Išanalizavome, kodėl biokuro birža neveikia. Atsakymas buvo vienintelis: „Tie, kurie perka biokurą šilumos ūkio gamybai, jie pasirašo vos ne ilgalaikes sutarties ir nedalyvauja pirkimuose naudojant biokuro biržą“, – ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ sakė A. Butkevičius.

VKEKK paruošti nutarimų projektai, sakė Premjeras, gali būti Vyriausybėje svarstomi jau kitą savaitę.

„Praėjo laikotarpis, kuris buvo duotas Kainų komisijai paruošti Vyriausybės nutarimų projektus, kuriuose atsispindės, kad šilumos ūkio gamintojai, gavę valstybės finansinę paramą šilumos ūkio gamybos pertvarkai, privalomai turės pirkt biokurą per biokuro biržą“, – sakė A. Butkevičius.

ELTA primena, kad pirmadienį Prezidentė, susitikusi su energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi, pareiškė, kad biokuro rinkoje besiklostančiai situacijai reikėtų greitų ir neatidėliotinų sprendimų.

„Plečiantis biokuro naudojimui ir prieš pusmetį startavus biokuro biržai, paaiškėjo, kad ji realiai neveikia, nes teisinė bazė aiškiai nereglamentuota, nėra numatytas tokio kuro pirkimo kontrolės mechanizmas, kas leidžia nesąžiningiems šilumos tiekėjams piktnaudžiauti biokuro pirkimais, juos vykdyti be jokių viešųjų pirkimų, nevaržomai pasirenkant ir patį biokuro tiekėją, sugalvojant reikalavimus biokuro kokybei, kiekiams, kas leidžia sudaryti ilgalaikes sutartis nenaudingas vartotojams, šalies vadovės poziciją perdavė jos atstovė Daiva Ulbinaitė.

Skaičiuojama, kad biokuras yra tris kartus pigesnis nei importuojamos dujos.

„Tačiau realiai vartotojai apčiuopiamos naudos nejaučia, galutiniame variante ir ten, kur biokuras kūrenamas, ir ten, kur kuras, kaina labai panaši. Nesant aiškios tvarkos ir kontrolės mechanizmo, to paties biokuro kaina atskirose savivaldybėse skiriasi kai kur daugiau nei dvigubai“, – pažymėjo D. Ulbinaitė.

Prezidentės teigimu, tokia netvarka palanki tik monopoliniam biokuro tiekėjui ir toliau tęstis negali. D. Grybauskaitė energetikos ministrą paragino nedelsiant imtis priemonių, kurios sustabdytų biokuro kainų kilimą ir pažabotų monopolinio biokuro tiekėjo įsigalėjimą. Esą tai galima padaryti nedelsiant pakeičiant teisės aktus ir nustatant tokias procedūras, kurios užtikrintų skaidrius biokuro pirkimus ir sąžiningą konkurenciją tarp biokuro gamintojų.

Energetikos ministro J. Neverovičiaus teigimu, jo ir Prezidentės požiūriai dėl biokuro sutapo, esą tam Lietuvoje yra didelis potencialas, be to, biokuro gamyba, konkurencinga prekyba ir suvartojimas yra numatytas ir Vyriausybės programoje. J. Neverovičius sutiko, kad biokuras galėtų būti pagrindinis įrankis mažinant šilumos kainas.

„Jo efektyvi gamyba, konkurencinga prekyba ir konkurencinga suvartojimas yra tas tikslas, kurio sieksime“, – užtikrino jis.

Tiesa, ministras nepatikslino, kada bus atšauktas Vyriausybės nutarimas, leidžiantis biokuro pirkimą tik iš vieno šaltinio, o galutinis jaučiamas poveikis kainai bus jaučiamas, kai bus žymiai padidintas biokuro suvartojimas, ypač didžiuosiuose miestuose.