Verslas

2021.11.26 14:57

Buhalteriai įžvelgia neteisybę: pakeitus NPD formulę uždirbantieji daugiau kitąmet negaus 38 eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.11.26 14:57

Seimui ketvirtadienį pritarus nuo 2022 m. daliai dirbančiųjų neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti iki 460 eurų, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija stebisi, kad dėl NPD formulės keitimo, uždirbantys vidutinį arba didesnį darbo užmokestį per metus neteks 38 eurų į rankas. 

Siekiant pagerinti mažiausias pajamas gaunančių žmonių finansinę padėti, Seimas ketvirtadienį nuo 400 iki 460 eurų padidino NPD.

Tačiau NPD buvo padidintas tik tiems, kurie kitąmet uždirbs iki 1 vidutinio darbo užmokesčio – 1 678 eurų, o gaunantys daugiau naudos nepajus.

Anot Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės, uždirbantys daugiau nei 1 VDU (1 678 eurų) ne tik kitąmet nepajus naudos, bet dalis neteks ir planuotų 38 eurų, kuriuos būtų gavę, jei NPD formulė nebūtų pakeista.

Pavyzdžiui, 1700 eurų popieriuje gaunančiam asmeniui pagal šiuo metu galiojančią NPD skaičiavimo formulę (NPD = 400 – 0,18 × (DU – MMA) 2022 m. į rankas tektų 3,17 eurų per mėnesį arba 38 eurais per metus daugiau nei dabar (dėl didesnio MMA, kuris kitąmet turėtų siekti 730 eurų).

Tačiau NPD taikymo formulė 2022 m. buvo pakeista ir vietoje MMA dydžio įrašytas konkretus skaičius – 642 eurai. Tai reiškia, kad atlyginimas žmogui, uždirbančiam virš 1 VDU į rankas nesumažės, tačiau jei formulė nebūtų pakeista, jis kitąmet būtų gavęs 38 eurais į rankas per metus daugiau.

Dalis žmonių turėjo pagrįstų lūkesčių gauti daugiau

D. Čibirienė įsitikinusi, kad dalis dirbančiųjų galėjo turėti pagrįstų lūkesčių kitąmet į rankas gauti didesnį darbo užmokestį, tačiau negaus.

„Kai žmogus sužinos, kad jis galėjo kitąmet gauti 38 eurais daugiau, bet negaus, jis tikrai bus nepatenkintas. Uždirbantiems vieną vidutinį darbo užmokestį 38 eurai į rankas yra pinigai. Pabandykite paklausti, ar žmogus sutiktų tokią sumą atiduoti“, – LRT.lt sakė D. Čibirienė.

Jos teigimu, valstybė dėl papildomų 38 eurų daliai dirbančiųjų į biudžetą būtų surinkusi tik šiek tiek mažiau lėšų, todėl tikėtina, kad pokyčiai formulėje atsirado dėl nesupratimo.

„Aš manau, kad galėjo būti tiesiog nesupratimas. Nenorėčiau galvoti, kad tai yra tiesiog valdžios galios demonstravimas ir bus taip, kaip jie nori. Galbūt trūko matematinių žinių tai paskaičiuoti“, – svarstė ji.

Be to, formulės pakeitimas įrašant konkretų dydį vietoje MMA, anot D. Čibirienės, užkerta kelią ateityje gauti didesnį atlyginimą į rankas nekeičiant formulės tiems, kurie uždirbs daugiau nei 1 VDU.

Tai ydinga praktika

Ekonomistas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas įsitikinęs, kad NPD formulėje vietoje MMA įrašyti konkretų dydį yra ydinga praktika, kadangi NPD didinimas tampa politikų gerumo simboliu, nors taip būti neturėtų.

„Formulės keitimas į fiksuotą skaičių yra ydingas. Verslo bendruomenė iš viso siūlo, kad NPD būtų lygus MMA. Tokiu atveju kylant atlyginimams automatiškai persiskaičiuotų ir NPD. O dabar turime sistemą, kuri tampa vis labiau politizuota“, – pastebi M. Dubnikovas.

Jo teigimu, tikėtina, kad dėl NPD formulės keitimo daugiau nei 1 VDU uždirbantiems asmenims, dalis dirbančiųjų nesureaguos, nes nežinos, kas yra NPD. Vis dėlto, tie, kurie žino kaip apskaičiuojamas NPD, gali būti susierzinę.

„Didžioji dalis žmonių nežino, kas yra NPD, kokia yra formulė ir kaip ji taikoma. Todėl manau, kad 90 proc. žmonių lūkesčių neturėjo. Tie, kurie supranta, jiems tai yra nedidelis nusivylimas, kuris gali erzinti, nes mūsų sistema priklauso nuo politikų sprendimo, bet ne nuo ekonomikos raidos“, – akcentuoja ekonomistas.

Vyriausybės prioritetas – mažiau uždirbantys

Savo ruožtu Finansų ministerija argumentuoja, kad siekiant mažinti pajamų nelygybę, buvo nuspręsta labiau didinti NPD tik uždirbantiems iki 1 VDU, nei mažiau reikšmingai didinti NPD visiems.

„Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje vienas iš numatytų tikslų – pajamų nelygybės ir skurdo mažinimas. Tad svarstant, kaip taikyti NPD kitais metais, buvo siekiama ribotus išteklius išnaudoti kuo efektyviau. Finansų ministerijos skaičiavimai parodė, kad norint mažinti pajamų nelygybę ir skurdą veiksmingiau yra reikšmingiau didinti NPD tik uždirbantiems iki 1 VDU, nei mažiau reikšmingai didinti NPD visiems, kuriems šiuo metu taikomas NPD.

Norint tai įgyvendinti, asmenims, uždirbantiems virš 1 VDU formulėje vietoje MMA įrašyta konkreti suma – 642 eurai, taip užtikrinant, kad šiems asmenims per metus taikomas NPD 2022 m. nesikeistų ir liktų 2021 metų lygyje, o taip pat, kad nesikeistų ir NPD taikymo aibė, t.y. NPD būtų taikomas iki 2864 eurų bruto atlyginimo per mėnesį, kaip ir 2021 metais“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt