Verslas

2021.11.26 13:14

Ekonomistas Mauricas: dėl mažesnių kainų šią žiemą visi keliai ves į Lenkiją

LRT.lt2021.11.26 13:14

Banko „Luminor“ vyr. ekonomistas, dr. Žygimantas Mauricas teigia, kad santykinai mažesnė infliacija Lenkijoje padidino kainų skirtumą tarp Lietuvos ir šios kaimynės. Dėl šios priežasties, anot jo, šią žiemą „visi keliais ves į Lenkiją“.

„Susilpnėjęs Lenkijos zlotas bei santykinai mažesnė infliacija Lenkijoje padidino kainų skirtumą tarp Lietuvos ir Lenkijos iki istorinių aukštumų. Įdomu tai, kad šiuo metu Lenkijoje yra gerokai mažesnės ne tik daugumos vartojimo prekių ir paslaugų, bet ir kuro kainos (gana neįprastas reiškinys)“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo ekonomistas.

Pavyzdžiui, vidutinė benzino (A95) kaina Lietuvoje siekia 1,47 euro, o Lenkijoje – 1,28 euro, pastebi jis.

„Lietuvoje ji [kaina – LRT.lt] yra kone 15 proc. didesnė. Kainų skirtumas daugiausia susidarė dėl zloto kurso silpnėjimo, dėl kurio mažėja Lenkijoje taikomi kuro akcizai (jie būna nustatyti zlotais, tad, silpnėjant zlotu kursui, akcizas, skaičiuojant eurais, mažėja).

Pavyzdžiui, benzino akcizas Lietuvoje siekia 0,466 eurus vienam litrui, o Lenkijoje – vos 0,357 (t.y. skirtumas siekia kone 11 euro centų). Taip pat nuo akcizo yra mokamas PVM mokestis, tad skirtumas su PVM išauga dar labiau, nors Lenkijoje PVM tarifas (23 proc.) yra didesnis nei Lietuvoje (21 proc.)“, – dėsto Ž. Mauricas.

Jo aiškinimu, Lietuvoje akcizas+PVM siekia 0,466x1,21=0,564, o Lenkijoje 0,357 x 1,23 = 0,439, tad akcizo + PVM skirtumas siekia 0,564 - 0,439 = 0,125 (12,5 euro centų).

„Likusį kainų skirtumą sudaro didesnė kuro pardavėjų marža Lietuvoje (dėl mažesnės konkurencijos), tad bendras kainų skirtumas išauga nuo 12,5 euro centų iki 19 euro centų. Dyzelino kainų skirtumai yra mažesni dėl mažesnio dyzelinui taikomo akcizo Lietuvoje, bet vis tiek šiuo metu siekia rekordines aukštumas (Lietuvoje vidutinė kaina siekia 1,36, o Lenkijoje 1,28, tad skirtumas siekia 8 euro centus)“, – teigia Ž. Mauricas.

Ekonomistas daro išvadą, kad Lenkija Lietuvai bei kitoms Lenkijos kaimynėms kelia daug iššūkių, nes dėl silpno zloto kurso ji sugeba privilioti vis daugiau vartotojų.

„Kita vertus, galbūt Lietuvai tai ilgainiui išeis ir į gerą, nes Lenkijos konkurencija stabdys infliacijos burbulo pūtimąsi Lietuvoje, o tai leidžia mums išlaikyti tarptautinį konkurencingumą (jei ne mūsų pašonėje esanti Lenkija, manau, kad kainų augimas Lietuvoje būtų ženkliai didesnis)“, – pastebi jis.

Ž. Maurico teigimu, Lenkijos zloto kursas euro atžvilgiu per metus susilpnėjo 4,5 proc., Lenkijoje vartotojų kainų lygis per metus išaugo 6,4 proc., o Lietuvoje – 8,2 proc.

Ekonomistas taip pat atkreipia dėmesį, kad 2020 metais vartojimo prekių kainos Lietuvoje buvo vidutiniškai 17 proc. didesnės nei Lenkijoje, o vartojimo paslaugų – 20 proc. didesnės

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt