Verslas

2021.11.25 19:45

Prancūzijos žvejai blokuos keltų eismą ir prekių judėjimą per Lamanšą

BNS2021.11.25 19:45

Prancūzijos žvejai penktadienį blokuos keltų eismą į tris Lamanšo sąsiaurio uostus ir prekių judėjimą Prancūziją ir Jungtinę Karalystę jungiančiu tuneliu, protestuodami prieš jų teisių suvaržymą po „Brexito“, pranešė žvejų sąjunga.

Prancūzijos jūrinės žvejybos nacionalinio komiteto pirmininkas Gerard`as Romiti pranešė, kad keltų eismas bus blokuojamas Sen Malo, Uistrehamo ir Kalė uostuose, taip pat kelioms valandoms bus blokuojamas krovinių eismas Eurotunelyje. Šią akciją jis pavadino „įspėjamuoju šūviu“.

Ne vieną mėnesį trunkantis JK ir Prancūzijos ginčas dėl prancūzų žvejams išduodamų žvejybos licencijų lieka neišspręstas ir gali įtraukti šalis į prekybos karą.

„Mes nenorime pašalpų – norime susigrąžinti savo licencijas. JK privalo laikytis susitarimo dėl santykių po „Brexito“. Per daug žvejų iki šiol yra nežinomybėje“, – sakė G. Romiti.

„Vienuolika mėnesių laukėme sulaikę kvapą. Profesionalų kantrybė turi ribas. Tikimės, kad įspėjamasis šūvis bus išgirstas“, – sakė jis, neatmesdamas panašių akcijų galimybės ateityje.

Prancūzija grasino uždrausti britų laivams iškrauti jūrų produktus Prancūzijos uostuose, taip pat imtis tikrinti visus britų įvežamus produktus.

Nors prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad Prancūzija atidės šių priemonių taikymą, kad suteiktų galimybę dialogui, Prancūzijos pareigūnai tvirtina, kad neatmetama jokia galimybė.

Prancūzijos Europos reikalų ministro Clement`o Beaune`o ir JK „Brexito“ ministro Davido Frosto derybose kol kas proveržio nėra.

Pagal praėjusių metų pabaigoje JK ir ES pasiektą susitarimą po „Brexito“ ES žvejai, norintys žvejoti JK vandenyse, turi įrodyti, kad ten žvejojo ankstesniais metais.

Tačiau Paryžius sako, kad dešimtys Prancūzijos laivų negavo leidimo žvejoti turtinguose JK vandenyse. Londonas su juo griežtai nesutinka.

Lyginant su dvišalės JK ir Prancūzijos prekybos apimtimis, žvejybos, dėl kurios verda šie ginčai, bendras indėlis į ekonomiką – labai nedidelis.

Tačiau šie nesutarimai didina po „Brexito“ augančią įtampą Londono ir Paryžiaus santykiuose. Dar vienas jų išbandymas bus bendras šalių atsakas į trečiadienį įvykusią nelaimę Lamanšo sąsiauryje, nusinešusią 27 migrantų gyvybes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt