Verslas

2013.04.12 09:09

A. Butkevičius: skalūnų žvalgyba ir gavyba tikrai nebus stabdoma

ELTA 2013.04.12 09:09

Bendrovės „Chevron“ laimėtas konkursas atlikti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje tikrai nebus stabdomas, bet derybų metu bendrovės bus paprašyta, kad žvalgyba ir gavyba būtų išskirta į du atskirus etapus, sako Premjeras Algirdas Butkevičius.

Bendrovės „Chevron“ laimėtas konkursas atlikti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje tikrai nebus stabdomas, bet derybų metu bendrovės bus paprašyta, kad žvalgyba ir gavyba būtų išskirta į du atskirus etapus, sako Premjeras Algirdas Butkevičius.

„Jis (konkursas, - ELTA) tikrai nebus stabdomas. Bet, aš manau, tose sąlygose derybų metu bus paprašyta arba tiesiog pareikalauta, kad tas, kuris konkursą laimės, ateityje būtų įrašyti atskiri du atvejai. Pirmiausia – kad atlieka žvalgybą, o po to, atskirai, jiems bus suteikta atlikti ir gavybą“, – ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ sakė Premjeras.

A. Butkevičius sakė suprantantis, kad atlikdama žvalgybą bendrovė investuos daug pinigų, ir po to gavybai skelbti naują konkursą būtų nesąžininga jos atžvilgiu.

„Bus numatyti du etapai, bet tie etapai bus išdėstyti laike. Nes mes manome, kad, atlikus žvalgybą, jau geriausiu atveju gavyba galėtų prasidėti ne anksčiau kaip po 4–5 metų, vadovaujantis tarptautine praktika kitose šalyse“, – sakė A. Butkevičius.

Iki sutarties su „Chevron“ pasirašymo dar turi būti pakeisti du šiuo metu galiojantys įstatymai, teigė Premjeras.

„Žvalgyba turi būti irgi atliekama išvengiant tam tikrų rizikų žmonėms ir gamtai. Tai aš manau, kad žvalgyba, pirmiausia, bus atlikta, o po to, savaime suprantama, turint atliktus tyrimus ir pamačius, kad yra galimybės išgauti, jeigu ten bus skalūninių dujų, tai tada bus tęsiamas kitas procesas“, – sakė A. Butkevičius.

Tuo metu Žygaičių ir kitų bendruomenių, prieštaraujančių skalūnų dujų žvalgybai, gyventojus bus bandoma įtikinti, kad skalūnų dujų žvalgyba tikrai jokios grėsmės nekelia, sakė Ministras Pirmininkas.

„Niekada niekas nieko per prievartą nedarys. Mes esame žmonės, ir reikalingas tolimesnis aiškinamasis darbas. Įrodymas, kad tai yra daroma saugiai, kad gyventojams nėra jokios grėsmės, jokių pavojų. Aš manau, kad jei šitas darbas būtų buvęs atliekamas daug anksčiau, mes nebūtume matę nei piketų, nei kitokių reikalavimų“, – pabrėžė A. Butkevičius.

ELTA primena, kad Seimo Ekonomikos ir Aplinkos apsaugos komitetai pasiūlė stabdyti sutarties pasirašymą su investuotoju, laimėjusiu konkursą dėl skalūnų dujų, kol bus priimti būtini teisės aktai, susiję su skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvoje.

Galutinį sprendimą dėl skalūnų dujų žvalgybos turės priimti Vyriausybė. Premjeras A. Butkevičius yra sakęs, kad sutartis dėl skalūnų dujų žvalgybos su „Chevron“ bendrove bus pasirašoma tik Seime skubos tvarka priėmus reikalingas įstatymų pataisas.

Kada reikalingos teisės aktų pataisos bus priimtos, pasakyti, anot A. Butkevičiaus, sunku, bet procesas užtruks bent iki gegužės pradžios.

Sausį buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais. Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione – tai JAV energetikos įmonė „Chevron“.

Dar dvi bendrovės – „Diseta“ ir „Perkūno nafta“ – pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.

Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenės, kurios Vilniuje surengė jau ne vieną protesto akciją.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teigė esąs už skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Pasak jo, vizitas į tas JAV vietoves, kuriose šios dujos jau išgaunamos, jį įtikino, kad tai daryti verta.