Verslas

2021.11.25 13:58

„Vardan Lietuvos“ siūlo atsisakyti mokestinių lengvatų apleistam ir neprižiūrimam nekilnojamajam turtui

LRT.lt2021.11.25 13:58

Ketvirtadienį Seimas svarstys Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių parengtas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisas, kuriose siūloma panaikinti mokestines lengvatas apleistam ar neprižiūrimam nekilnojamajam turtui. Projekte taip pat siūloma apmokestinti ir dar nebaigtus statyti pastatus, kurie yra apleisti ar neprižiūrimi, rašoma partijos pranešime žiniasklaidai.

Pataisų iniciatorių Seimo narių Laimos Nagienės, Rimos Baškienės ir Laimos Mogenienės teigimu, dabartinė Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo redakcija nesuteikia teisės savivaldybių taryboms apmokestinti fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančio apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto, kuriam taikomos šiame įstatyme nustatytos mokesčio lengvatos.

Taipogi savivaldybių tarybos negali apmokestinti ir apleisto ar neprižiūrimo fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančio nekilnojamojo turto, kurio statyba neužbaigta Statybos įstatymo nustatyta tvarka.

„Atliekant apleistų teritorijų poveikį aplinkai ir kraštovaizdžiui, praktikoje neretai nustatomi vizualinės, cheminės, grunto ir požeminio vandens užteršimo atvejai. Tačiau pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą tik daliai apleisto nekilnojamojo turto savininkų gali būti nustatytas didesnis mokesčio tarifas, kai kuriems savininkams apskirtai nenumatoma prievolės mokėti nekilnojamojo turto mokesčio, o tai gali sudaryti prielaidas nesirūpinti savo nekilnojamuoju turtu“, – sako pataisų iniciatorė L. Nagienė.

Pasak Seimo narės, siūlomu teisiniu reguliavimu siekiama paskatinti apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto savininkus sutvarkyti savo turimą nekilnojamąjį turtą.

„Šio įstatymo pataisomis siekiama išvengti nepagrįstų lengvatų savo turto nesirūpinantiems asmenims ir išspręsti dešimtmečiais nebaigtų statyti, griūvančių ir keliančių pavojų aplinkiniams statinių problemą“, – akcentuoja L. Nagienė.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotoja Rima Baškienė antrina, kad Lietuvoje yra tūkstančiai neprižiūrimų ir apleistų nekilnojamojo turto objektų, kaip, pavyzdžiui, ūkiniai ir kiti pastatai.

„Kai kurie yra neprižiūrimi dešimtmečiais, dalis – piktybiškai netvarkomi. Apleisti pastatai yra kraštovaizdžio vizualinės taršos objektai, keliantys pavojų aplinkai ir sveikatai, didinantys socialinę įtampą, sukeliantys materialinius nuostolius“, – teigia R. Baškienė.

Frakcijos atstovės taip pat pažymi, kad dėl neproporcingai mažų baudžiamosios ar administracinės atsakomybės sankcijų už apleistą ir neūkiškai tvarkomą nekilnojamąjį turtą dauguma pastatų savininkų išvengia teisinės atsakomybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt