Verslas

2021.11.25 11:04

Seimo Kaimo komitetas – prieš Mitalo pasiūlymus nukelti NT plėtros valstybinėje žemėje apmokestinimą

Lukas Juozapaitis, ELTA2021.11.25 11:04

Seimo Kaimo reikalų komitetas nepritarė parlamentaro Vytauto Mitalo pasiūlymams dar metams atidėti mokestį už NT plėtrą valstybės žemėje bei jo netaikyti objektams, kurių projektai parengti, tačiau jie dar nepradėti statyti. Kritiką išsakę komiteto nariai ankstesnio sprendimo nekeitė – siūloma projekto įsigaliojimo data išlieka 2022 m. kovo 1 d.

Paskutiniam balsavimui Seimui trečią kartą teikiamomis Žemės įstatymo pataisomis numatoma nuo 2022 m. kovo 1 d. apmokestinti valstybinėje žemėje vykdomą NT plėtrą – jei valstybei priklausančiame sklype būtų statomi nauji pastatai ar atliekama esamų rekonstrukcija, į šalies biudžetą reiktų sumokėti iki 75 proc. vidutinės valstybinės žemės sklypo ar jo dalies rinkos vertės. Tokią apmokestinimo tvarką pasiūlė Vyriausybė, jai pritarė Seimo Kaimo reikalų komitetas.

Vienkartinį mokestį statytojai turėtų susimokėti ir keičiant išsinuomoto sklypo paskirtį, pavyzdžiui, norint apleisto pramoninio objekto vietoje statyti daugiabučius namus.

Abiem V. Mitalo pasiūlymams nepritarta bendru sutarimu. Vienu iš pasiūlymų parlamentaras siūlė įstatymo įgyvendinimą atidėti iki 2022 metų pabaigos, esą projekto rengimas užtruko, todėl kokybiškai parengti ir įgyvendinti šį teisės aktą iki šių metų pabaigos nėra realu.

Antruoju siūlymu Seimo vicepirmininkas prašė numatyto mokesčio netaikyti tiems NT objektams, kurių projektai yra parengti, tačiau pataisų įsigaliojimo dieną jie dar nėra pradėti statyti. Jei valstybinės žemės nuomotojai turės sumokėti už tokių objektų plėtrą, anot V. Mitalo, ženkliai išaugtų iš valstybės nuomojamame sklype plėtojamo NT kaštai ir dalis statytojų gali apskritai nebetęsti pradėtų projektų.

Komiteto narys Andrius Vyšniauskas pažymėjo, kad nukėlus įstatymo įsigaliojimo datą į 2023 m. verslas per ateinančius metus galėtų parengti daug NT projektų, tačiau mokesčio išvengs.

Kitas komiteto narys Jonas Gudauskas sakė, kad atleisti NT plėtotojus nuo mokesčio už plėtrą valstybinėje žemėje nėra teisinga. Jis siūlė nekeisti dabar komitete patvirtintos įstatymo įsigaliojimo datos ir patikino, kad nereikia delsti priimant verslui nenaudingą, bet valstybei reikalingą sprendimą.

„Bijom priimti sprendimą ir ieškome landų arba lengvatų“, – teigė jis.

Parlamentaras Virgilijus Jukna pažymėjo, kad laiko pasiruošti verslas turėjo pakankamai ir naujasis mokestis galėtų įsigalioti nuo kovo 1 d.

V. Mitalo siūlymų nepalaikė ir Prezidentūra. Pasak prezidento Gitano Nausėdos patarėjos Agnės Jakštienės, terminą atidėjus, NT verslas pasinaudos situacija ir galės taupyti valstybės turto sąskaita.

„Valstybės turto valdymo prasme, tai yra nepriimtinas pasiūlymas“, – sakė prezidento patarėja.

ELTA primena, kad siūlomiems įstatymo pakeitimams nepritaria NT plėtotojai. Verslas įspėjo, kad apkrovus plėtotojus didesne mokestine našta, kiltų NT burbulo rizika, pastebimai išaugtų būsto kainos. Pasak Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidento Mindaugo Statulevičiaus, mokestis galėtų siekti ir iki 105 proc. sklypo vertės, o žemės kaina sudaro iki penktadalio viso NT projekto vertės, tad neišvengiamai kiltų būsto kainos vartotojams.

Jo skaičiavimais, dėl to 50 kv. m butas Vilniuje galėtų brangti iki 15–20 tūkst. eurų.

Siūlomą rinkliavą verslas vadina neadekvačia ir nesąžininga – pataisų kritikai pažymi, kad mokestis yra per didelis, įsigaliotų per anksti, taip pat esą brangtų ir parengti, bet dar nepradėti statyti projektai.

Be to nuogąstaujama, kad apmokestinus papildomai, NT įmonės atsisakys planų konvertuoti apleistas pramonines teritorijas ir jose plėtoti labiau gyventojų poreikius atitinkančius objektus.

Praėjusį ketvirtadienį pataisų priėmimą Seimas nukėlė reaguodamas į kilusį viešą nepasitenkinimą – norėjo apsvarstyti kritiką. Antradienį projektas dar kartą atidėtas to Laisvės ir konservatorių frakcijų vardu paprašius Laisvės partijos pirmininkei, ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei, kadangi jis „stabdytų investicijas miestuose“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt