Verslas

2021.11.25 15:54

Seimas priėmė galutinį sprendimą – kitąmet uždirbantys minimalią algą gautų 65 eurais daugiau

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.11.25 15:54

Seimas galutinai pritarė nuo 400 iki 460 eurų didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD). Padidinus NPD uždirbantieji minimalų darbo užmokestį kitąmet į rankas galėtų gauti 65 eurais daugiau.

Už balsavo 120 parlamentarų, prieštaraujančiųjų ir susilaikiusiųjų nebuvo.

Įstatymo projektu numatoma proporcingai didinti neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims maksimaliai taikytiną NPD atitinkamai iki 740 eurų ir 690 eurų.

Iki šiol pajamoms iš darbo santykių maksimalus mėnesio NPD buvo 400 eurų, neįgaliesiems bei riboto darbingumo asmenims – 645 eurų arba 600 eurų, priklausomai nuo neįgalumo ar darbingumo lygio.

Skaičiuojama, kad didžiausia NPD didinimo naudą pajustų darbuotojai, gaunantys minimalų mėnesio atlygį (MMA). Jam kitąmet didėjant iki 730 eurų, bendra nauda kartu su NPD didinimu siektų 65 eurus, o MMA uždirbantis asmuo kitąmet į rankas gautų 533,65 eurus (dabar 468 eurai į rankas).

Pakeitus NPD apskaičiavimo formulę, pajamos į rankas padidėtų tik uždirbantiesiems iki vieno vidutinio darbo užmokesčio (VDU), kuris antrąjį šių metų ketvirtį siekė 1566 eurus (iki mokesčių), o kitąmet, pagal Finansų ministerijos prognozes, turėtų siekti 1678 eurų.

Asmenims, kurių pajamos viršija vieną VDU, būtų išlaikytas šiuo metu taikomo NPD lygis – jiems taikytinas NPD ir toliau būtų apskaičiuojamas pagal šiuo metu įstatyme nustatytą formulę. Todėl papildomos naudos iš NPD didinimo uždirbantieji daugiau nei vieną VDU negautų.

Preliminariais skaičiavimais, siūlomi NPD pakeitimai kainuotų apie 74,1 mln. eurų

Ragino palaikyti

Seimo Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas ragino NPD didinimo projektą palaikyti.

„Man atrodo, kad labai svarbu, jog žmonės turėtų kuo daugiau paskatų dalyvauti darbo rinkoje. [...] Aišku, bendras darbo jėgos apmokestinimas lieka tam tikru klausimu. Tikiuosi, kad kitąmet dėl šios temos diskusijas taip pat pratęsime“, – atkreipė dėmesį parlamentaras.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma antrino kolegai V. Mitalui.

„Ankstesniais metais NPD buvo didinamas 50 eurų, šiemet – 60 eurų. Aišku, norėtume dar daugiau, galbūt pasvajojame, jog kada nors sulauksime tokio momento, kai NPD galės būti prilyginamas MMA, bet tai įmanoma tik padarius esminius pokyčius mokestinėje sistemoje. Pagal šiandienines valstybės galimybes, manau, jog toks padidinimas yra optimalus ir socialiai jautrus“, – dėstė J. Razma.

Pabrėžė augančia infliaciją

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas atkreipė dėmesį, jog didinant NPD, bus didinama ir MMA, dėl ko mažiausios pajamos šalyje padidės 65 eurais.

„Šių dviejų sprendimų kombinacija valstybės biudžetui kainuoja 104 mln. eurų, tačiau tai mažiausias pajamas gaunančiųjų uždarbį padidins 65 eurais. Vieną vertus, netekimai valstybės biudžeto požiūriu yra dideli, kitą vertus, šiuo srendimu skatiname žmones įsitraukti į darbo rinką, mažiname skurdo riziką ir socialinę atskirtį“, – vardijo M. Majauskas.

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojas Linas Kukuraitis sakė taip pat palaikantis siūlymus didinti NPD ir MMA, tačiau akcentavo ir GPM dalies, skirtos bazinei pensijai didinti, svarbą.

„Deja, šiuo sprendimu šiemet yra atsisakyta mūsų siūlymo, kuriuo bazinė pensija iš GPM būtų didinama ir pensijos augtų visoje šalyje“, – teigė L. Kukuraitis.

Vertindamas augančią infliaciją, Darbo partijos frakcijos narys Artūras Skardžius tvirtino, kad tokiu sprendimu per daug puikuotis nereikėtų.

„Visai nekalbama apie tai, kad infliacija yra daugiau nei 8 proc., tai ką jūs, mielieji, bandote apgauti. Aišku, geriau nei nieko, todėl negaliu prieštarauti tokiam siūlymui, bet, objektyvumo dėlei, žengiama net ne visai koja kojon su infliacija, atsiliekant pusantro žingsnio, tad nereikėtų čia labai puikuotis“, – pastebėjo A. Skardžius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt