Verslas

2021.11.24 22:28

Iki liepos žadama 100 naujų bankomatų, bet kol kas karaliauja „Perlo“ terminalai: kai būna šventės – grynųjų nebeužtenka

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.24 22:28

Lietuvos banko vadovas tikina, kad iki liepos šalies regionuose atsiras 100 naujų bankomatų. Pasak Gedimino Šimkaus, šiuo metu vyksta derybos su infrastruktūros tiekėju. Kaip riziką G. Šimkus įvardija lustų, kurie naudojami ir bankomatuose, trūkumą. Iki vasaros septynios šalies finansų ir kredito įstaigos yra numačiusios daugiau vietovių įrengti bankomatų. 

Šiuo metu ant Kernavės piliakalnių tik darbininkai, tačiau vasarą ir per įvairias šventes čia būna minios žmonių ir prekybininkų, vis dėlto norint ką nors nusipirkti reikėtų atsivežti grynųjų pinigų, nes bankomato Kernavėje nėra.

Kol kas miestelyje tik viena išeitis – „Perlo“ terminalas.

„Perlo“ terminale ponia Irena čia kaip tik išsigrynina pensiją. Ji sako, kad paslauga gera, čia pat gali ir apsipirkti.

Bankomatų prieinamumas: užmokestis – tik į banko sąskaitą, bet ar visiems sudaryta galimybė išsiimti grynųjų?

„Naudojam mes jį, pasiimam pinigus, kai reikia, pensijas, patogu. Gal vasarą (reikėtų bankomato – LRT.lt), kai daug turistų“, – sako vietos gyventoja Irena.

Tačiau taip šaltuoju metų laiku. Terminale yra tiek pinigų, kiek čia atėję gyventojai patys įneša mokėdami mokesčius.

„Šiaip pinigų turim, įneša pakankamai, bet kai būna šventės, Mindauginės, Joninės, kai žmonių daugiau, tada pinigų neužtenka, visi nori išsigryninti“, – teigia parduotuvės vedėja Zofija Vainorienė.

Gyventojai sako, kad artimiausias bankomatas – Širvintose – už 20 kilometrų, arba pinigų reikia atsivežti iš Vilniaus. Parduotuvėje galima atsiskaityti ir kortele, bet tokią paslaugą teikia ne visi.

„Daug daugiau pinigų nusėstų Kernavėje ir žmonės galėtų pasinaudoti paslaugom, ypač švenčių metu, nes ne visi amatininkai turi prietaisus, kad būtų galima naudotis kortelėmis“, – sako laikinoji Kernavės seniūnė Birutė Jankauskienė.

Nuo naujųjų leidžiant darbo užmokestį mokėti tik į darbuotojo banko sąskaitą, galimybė pasiimti grynųjų tampa dar aktualesnė.

Iki vasaros, septynios šalies finansų ir kredito įstaigos yra numačiusios padidinti vietovių, kur galima išgryninti pinigus, skaičių. Pasak Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko, svarbu, kad tai būtų bankomatai, o ne kitos priemonės.

„Turim 2000 vietų išsigryninti pinigus, bet, kaip sakoma, teoriškai arklys, bet praktiškai nesikelia – tokiose vietose kaip „Perlo“ terminalas retai kada būna grynųjų pinigų, jie ne visada veikia, yra kitų nesklandumų“, – teigia Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas tikina, kad iki liepos atsiras 100 naujų bankomatų.

„Kaip ir memorandume nustatyta, iki liepos 1 turi atsirasti 100 naujų vietų įrengimas. Yra rizikos, gyvenam įdomiais laikais, kai krizė yra ne paklausos, o pasiūlos pusėje, žinome apie lustų krizę, jie bankomatuose naudojami“, – aiškina Lietuvos banko valdybos pirmininkas G. Šimkus.

Bankomatų plėtra bus sutelkta į gyvenamąsias vietoves, kuriose gyvena iki 4 tūkst. gyventojų. Visiems bankomatas turi būti ne toliau nei 20 kilometrų.

„Tai būtų ne kažkokio vieno banko, o bendras visų bankų bankomatas, kad žmonės, turintys sąskaitas skirtinguose bankuose, galėtų naudotis be papildomų mokesčių“, – sako M. Majauskas.

Lietuvoje 100 000 gyventojų tenka 38 bankomatai. Pasaulio banko duomenimis, mažiau yra trijose Europos Sąjungos šalyse – Suomijoje, Nyderlanduose, Švedijoje.

Kaimyninėse šalyje bankomatų kone dvigubai daugiau: Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje 100 000 gyventojų tenka apie 60.

Daugiausiai vietų išsigryninti pinigus Europoje – Austrijoje ir Portugalijoje – po kone 170 bankomatų 100 000 žmonių.

Pasak M. Majausko, Pasaulio bankas yra pažymėjęs, kad Lietuvoje grynųjų išsiėmimo tinklas – vienas prasčiausių ES.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt