Verslas

2021.11.28 13:18

Palangoje būstų kainos kyla kaip ant mielių: už 3 kambarių butą – ir 200 tūkst. eurų, dažnas pirkėjas moka grynaisiais

Jovita Gaižauskaitė, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.28 13:18

Nekilnojamojo turto burbulas formuojasi pajūryje – įspėja ekonomistai. Palangoje kainos per porą metų išaugo 60 procentų, skubama statyti naujus objektus. Ir jie išperkami, dažnai – grynaisiais. Vystytojai teigia, kad kainų augimas – pagrįstas.

Prieš jūsų akis – parduodamas butas Palangoje. Čia kiekviena detalė – kruopščiai apgalvota, šeimininkė interjero puošmenas atsivežė iš kelionių.

Žinios. Epidemiologė Ašoklienė teigia – tikėtina, jog sergamumas COVID-19 Lietuvoje ir toliau lėtai mažės

„Erdviai perplanuotas, labai kokybiškomis medžiagomis, užsakyti – pagal užsakymą pagaminti baldai, šis butas yra labai patrauklioje Palangos vietoje“, – sako “, – sako „Kurorto NT“ agentė Martyna Makarovė.

Už trijų kambarių butą norima beveik 200 tūkst. eurų. Pasak agentės, Palangoje – kuo arčiau jūros, tuo brangiau. Ypač susidomėjimas nekilnojamuoju turtu pajūryje pasijuto per karantiną įvedus judėjimo ribojimus tarp savivaldybių. Dažniausi pirkėjai – vilniečiai, kauniečiai ir tai – antras žmonių būstas.

„Lyginant praeitų metų rudenį ir šių metų rudenį, kainos pakilo nuo 20 iki 50 proc. Kyla kodėl, todėl, kad yra perkamoji galia ir taip pat labai didelę įtaką daro pakilusios statybos medžiagų kainos, darbų kainos“, – sako agentė.

Poros kambarių butas atsieis 100-200 tūkst. eurų, kotedžas ar namas – ir 300 tūkst., yra objektų ir už pusę milijono. Daugiau nei pusė sandorių sudaroma nuosavomis lėšomis, dažnai – grynaisiais. Ekonomistai įspėja: pajūryje formuojasi nekilnojamojo turto burbulas.

„Venecijoj kainos kai kuriuose objektuose mažesnės nei Palangoje, Santorinio saloje jau labai panašios kainos, netgi Silicio slėnyje JAV radau panašių kainų kaip Palangoje, tiktai kelia klausimų tokios situacijos tvarumas. Nes Silicio slėnyje vidutinis darbo užmokestis į rankas yra apie 7 tūkst. eurų“, – teigia „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pasak ekonomisto, Palanga – brangiausias miestas Baltijos šalyse pagal būsto kainas, tik po to – Vilnius, Talinas, Ryga, Jūrmala – du kartus pigesnė nei Palanga.

„Dalis pirkėjų tiesiog nori įdarbinti savo pinigus, nes lūkesčiai yra labai dideli, ypatingai Lietuvoj, kad nekilnojamo turto kainos kils ir toliau“, – sako ekonomistas.

Kol yra paklausa, vystytojai skuba statyti. Bendrovės vadovas sako, statybų imtis paskatino prieš metus sujudėjusi pajūrio rinka ir neigia, kad kainos dirbtinai išpūstos.

„Sklypo kaina pradžių pradžia, tada yra visi projektavimai, kurie labai labai ne vien tik kad patys pabrangę, kurie ištempia projektą laike, tada aišku, pinigų kainai daro didelę įtaką projektui, tada yra statybinė kaina, kuri šiai dienai yra visiškai nevaldoma“, – bendrovės „Trinapolis“ direktorius Aras Šilgalis.

Pasak statytojų, sklypų kainos per metus Palangoje pakilo tris kartus.

Ekonomistai sako, situaciją nekilnojamojo turto rinkoje pajūryje "atšaldys" pasibaigusi pandemija: kai visi galės laisvai keliauti, pirkti būstus kur panorėję, ir kainos turėtų grįžti į sveiko proto lygį ar bent jau nebekilti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt