Verslas

2021.11.25 22:02

Kalėdos kainuos daugiau: dėl lustų trūkumo brangsta žaislai, pinigines papurtyti teks net ir dėl kalėdinių papuošimų

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.25 22:02

Pasaulinė lustų krizė apėmė ir žaislų pramonę. Dalis žaislų dėl lustų stygiaus nepagaminti ir parduotuvių lentynų iki Kalėdų nepasieks. O pasiekę, neabejojama, bus brangesni. Masinė žaislų gamyba vyksta Kinijoje, o transportavimo ir žaliavų kainos taip auga, kad, anot kai kurių ekonomistų, tiesiog išėjo iš proto

Simui tuoj dveji. Jo žaislų ūkyje – nuo paprastų plastikinių, medinių konstruktorių iki išmanių, elektroninių, anot jo mamos, superžaislų. Bet kol kas berniukui labiausiai patinka spalvinti knygeles ir užsiimti buitimi. Tam jis irgi turi žaislų.

Lustų krizė palietė ir žaislų pramonę, ir kalėdinės atributikos gamybą: skelbiama apie plastikinių eglių, girliandų brangimą

„Labiausiai mėgsta žaislus, kurie primena tikrus dalykus, pavyzdžiui, dulkių siurblys arba žaislinė virtuvė, skalbimo mašina“, – LRT TELEVIZIJAI sako Simo mama Gabrielė Šraibienė.

Daliai Simo žaislų būtini dabar jau visame pasaulyje garsiais tapę lustai. Artėjant Kalėdoms, kai žaislų gamyba ypač išauga, lustų trūkumas – ne į naudą, nes dėl jų konkuruoja automobilių, buitinės technikos, išmaniųjų įrenginių ir daugelis kitų gamintojų. Visiems reikia lustų.

Du dešimtmečius žaislus importuojančios ir jais prekiaujančios įmonės „Žaidma“ pirkimų vadovas Valerikas Žukas sako, kad Kalėdoms užsakymai visada planuojami iš anksto, o per pandemiją – juo labiau, bet į parduotuvių lentynas vis tiek atkeliauja ne viskas.

„Pavyzdžiui, irgi atsitiko su tais lustiniais dalykais, mes jų norėjom atsargas padidinti, kad užtektų paklausai, bet negavome. Aišku, mes kompensuojam tai kažkuo kitu ir tos pasiūlos užtenka, kol kas užtenka“, – aiškina „Žaidima“ pirkimų vadovas.

Gamyklas Kinijoje vargina žaliavų trūkumas ir tai, kad ne visada yra elektra, todėl gamintojai investuoja į generatorius. Negana to toliau viskas brangsta, o visa tai didina gamintojų sąnaudas. Žaislų siuntimas į Vakarų Europą irgi nėra toks sklandus kaip iki pandemijos.

Žaislų rinkos atstovai sako, kad gamintojai brangina visus žaislus, bet labiau tuos, kurie su lustais.

„Transportas tai ženkliai išaugo – apie 30 proc., bet, aišku, kadangi tai sudarydavo kažkur nuo 5 iki 10 proc. kainos prekės, tai jau girdėjome, kad 5–7 proc. kainos kils“, – teigia V. Žukas.

Žaislai, kitos prekės vaikams, verslininkai sako, perkamos vienodai gerai ir iki pandemijos, ir per ją. Skirtumas tik, kad išpopuliarėjo prekyba internetu. Kiek kasmet nuperkama žaislų, importuotojai sako, neįmanoma suskaičiuoti. Prieš Kalėdas jų kiekiai ypač auga, perkami brangesni, vertingesni žaislai.

„Kalėdos, kaip sakant, viskas žydi per Kalėdas. Žaisluose Kalėdos toks metas, kai visos kategorijos auga smarkiai. Auga kur kas daugiau kartų negu dvigubai“, – pabrėžia bendrovės „Anvol“ didmenos vadovas Gintaras Dutkevičius.

Lustų krizė palietė ne tik vaikiškus žaislus, bet ir kalėdinius, skirtus eglutėms puošti. Kinai skelbia apie plastikinių eglių, girliandų ir visų kitos kalėdinės atributikos brangimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt