Verslas

2015.02.12 21:36

Seimas įteisino PVM lengvatą spaudai ir transporto bilietams (papildyta)

Antradienį Seimas, priėmęs Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pataisas, įteisino 9 proc. PVM lengvatą spaudai ir visuomeninio susisiekimo bilietams. Vilniaus viešojo transporto vadovas tikina, kad sprendimas yra logiškas ir teisingas, tačiau Premjeras Andrius Kubilius neatmeta galimybės kreiptis į Prezidentę, kad ji vetuotų pasiūlymus, kurie „gimė dėl PVM lengvatų pritaikymo ne spaudai, o kitoms sritimis“.

Antradienį Seimas, priėmęs Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pataisas, įteisino 9 proc. PVM lengvatą spaudai ir visuomeninio susisiekimo bilietams. Vilniaus viešojo transporto vadovas tikina, kad sprendimas yra logiškas ir teisingas, tačiau Premjeras Andrius Kubilius neatmeta galimybės kreiptis į Prezidentę, kad ji vetuotų pasiūlymus, kurie „gimė dėl PVM lengvatų pritaikymo ne spaudai, o kitoms sritimis“.

Įteisino PVM lengvatą

Antradienį Seimas, priėmęs Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pataisas, įteisino 9 proc. PVM lengvatą spaudai ir visuomeninio susisiekimo bilietams. Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar pernai buvo pasiūliusi Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą, kuria siūloma periodiniams spaudos leidiniams numatyti 9 proc. PVM tarifą. Šiuo metu spausdintai periodikai taikomas bazinis 21 proc. PVM tarifas. 

Už PVM lengvatą spaudai balsavo 99 Seimo nariai, 6 buvo prieš, susilaikė 19 parlamentarų. Įstatymo pataisos turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1-osios.

Seimui priėmus Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, lengvatinis 9 procentų PVM tarifas bus taikomas laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, išskyrus erotinio ir (ar) smurtinio pobūdžio leidinius, kuriuos tokiais pripažino teisės aktų įgaliota institucija, bei spausdintą produkciją, kurioje mokama reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto.

A. Nugaraitė: gali turėti įtakos profesionalumui

Paprašyta pakomentuoti PVM lengvatą Žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotoja Audronė Nugaraitė pažymėjo, kad  visuomet, kai mokesčiai mažėja, džiaugiasi kiekvienas. „Mokesčių didėjimas visada griauna žmogaus biudžetą, organizacijos sumanymus ir pan. Mokesčiams sumažėjus visa žiniasklaida, kuriai tai taikoma, gali tik džiaugtis“, – pridūrė A. Nugaraitė. Pašnekovė tikisi, kad sumažėjimas turės daugiau įtakos ir profesionalumui bei kokybei.

Tuo metu A. Kubilius jau anksčiau yra išsakęs poziciją, kad Lietuvos regioninei spaudai reikia ne PVM lengvatų, bet finansinės paramos, pritaikytos regioninei spaudai. Tačiau A. Nugaraitės nuomone, regionai turi pastoviausią skaitytoją, daugeliui žmonių šie leidiniai yra viena pagrindinių žiniasklaidos formų, kurią jie turi, nes ne visi turi internetą.

„Valstybės parama turi išlikti toms temoms ar sritimis, kurios niekad nebus konkurencingos rinkoje – literatūra, menas, tautinės bendruomenės ir pan. Tai nėra verslo objektas, retas kuris nori imtis šių sričių, vadinasi, valstybės parama, jei nori išsaugoti tokius vertybinius dalykus, turi bet kokiu atveju būti. Iki šiol ji buvo skirstoma per Lietuvos radijo ir televizijos paramos fondą“, – LRT interneto tarnybai kalbėjo A. Nugaraitė.

Taikoma ir visuomeninio susisiekimo bilietams

Seimas taip pat sutiko taikyti 9 proc. PVM lengvatinį tarifą ir visuomeninio susisiekimo bilietams. Be to, priėmimo metu pritarta pasiūlymui 5 proc. PVM tarifą taikyti neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms bei jų remontui.

Tačiau, kaip rašo diena.lt, dėl šių dviejų netikėtai priimtų lengvatos taikymo punktų Premjeras Andrius Kubilius žada kreiptis į valstybės vadovę, kad ji vetuotų priimtąjį įstatymą, pasiūlydama juos abu išbraukti iš įstatymo, paliekant tik lengvatinį tarifą spaudai. 

„Aš dar kartą raginu – jeigu Seimas yra nusiteikęs patvirtinti tik lengvatą spaudai, nederėtų jos aplipdyti gausybe kitų lengvatų. Šitas džiazas, kurį matome Seime priimant PVM įstatymo pataisas, yra labai pavojingas valstybei. Negaliu pritarti tiems pasiūlymams, kurie mažina valstybės biudžeto pajamas daugiau kaip šimtu milijonų litų, nesvarbu, kas bus valdžioje po ateinančių Seimo rinkimų“, – kalbėjo Premjeras.

Vyriausybės vadovas teigė asmeniškai kreipsis į Prezidentę, kad ji vetuotų tuos pasiūlymus, „kurie čia gimė dėl PVM lengvatų pritaikymo ne spaudai, o kitoms sritims“.

Vilniaus viešojo transporto vadovas Gintaras Nakutis, sužinojęs apie lengvatinį tarifą ir visuomeninio susisiekimo bilietams, pažymėjo, kad Seimas pažiūrėjo „labai teisingai, o sprendimas yra logiškas“. „Anksčiau buvo 5 proc., po to padarė 21 proc., kai kitoms paslaugoms augo nuo 18-19 proc. iki 21 proc. Tai mūsų daugiau nei keturis kartus buvo padidinta. Dabar lengvata 9 proc., tai labai palengvins situaciją ir mažins savivaldybės biudžeto lėšų poreikį“, – lrt.lt dėstė G. Nakutis.

Vilniaus viešojo transporto vadovas skaičiavo, kad kol kas permainų dėl lengvatos nenumatoma, tačiau, žiūrint į ateitį, lengvatų poreikis iš savivaldybės nuo 85 mln. Lt gali sumažėti iki 75 mln. Lt.