Verslas

2016.11.17 15:06

Svarbaus Seimo komiteto pirmininku įvardijamam parlamentarui užkliuvo sidras

Martynas Žilionis, DELFI.lt2016.11.17 15:06

Vienas iš svarbiausių ir didžiausių Seime yra Biudžeto ir finansų komitetas. Jis yra pagrindinis komitetas svarstant valstybės biudžetą, visų mokesčių įstatymus ir kt. Ką apie darbą komitete, šalies finansus ir mokesčių sistemą galvoja būsimu jo pirmininku įvardijamas parlamentaras?

DELFI šaltinių teigimu, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku turėtų būti patvirtintas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys iš Biržų Viktoras Rinkevičius. 66 metų politikas Seimo nariu anksčiau yra buvęs dvi kadencijas – nuo 2000 m. iki 2008 m.

Oficialioje biografijoje jis taip pat nurodo, kad baigęs darbą parlamente dirbo bendrovės „Biržų žemtiekimas“ generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku. Kaip nurodo deklaracijoje, jis ir jo sutuoktinė Birutė užsiima žemės ūkio veikla.

Gamtą, medžiokles ir keliones mėgstantis V. Rinkevičius bus vienas iš turtingesnių Seimo narių. Jis oficialiai deklaravo turintis 737 tūkst. Eur turto. Tiesa, yra paėmęs ir 467 tūkst. Eur paskolą. Pernai jis gavo 239,9 tūkst. Eur pajamų ir sumokėjo 2 897 Eur gyventojų pajamų mokesčio.

DELFI kalbintas politikas sakė sutiktų būti komiteto pirmininku, jeigu tam pritars Seimas. Jo laukia sunkus darbas ne tik dėl to, kad komitete bus svarstomi sudėtingi valstybės finansų reikalai, bet ir dėl margos paties komiteto sudėties.

Be kita ko, šiame komitete dirbs Algirdas Butkevičius, Kęstutis Glaveckas, Stasys Jakeliūnas, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė ir kt. Iš viso Biudžeto ir finansų komitetą (BFK) sudaro 13 narių.

– Kokie, jūsų nuomone, bus svarbiausi BFK darbai?

– Aišku, valstybės biudžetas, fiskalinės drausmės laikymasis. Toliau mokesčiai, jų administravimas, kontrolė. Kaip sakyti, visų šių dalykų ir procesų parlamentinė kontrolė. Tų darbų daug, įvairių ir mokesčiai, ir akcizai, jų peržiūra. Galbūt tai susiję su Vyriausybės pasiūlymais, partijos politika, mūsų valdančiosios koalicijos programa.

– Ar pritartumėte jau pradėtam svarstyti, anos Vyriausybės parengtam valstybės biudžeto projektui?

– Žinote, dar sunku pasakyti, kadangi su juo nesame detaliai susipažinę. Bet, aišku, dabar grąžinsime naujai Vyriausybei, kad ji peržiūrėtų, pateiktų savo pasiūlymus, tada projektas grįš ir komitetas jį peržiūrės iš naujo.

Apskritai yra ydinga praktika, kad sena Vyriausybė pateikia biudžetą, o naujas Seimas, nauja Vyriausybė turi jį vykdyti. Šitą pirmiausia reikėtų pakeisti, kad būtų tam tikras tęstinumas ir, kad tas, kas biudžetą paruošė, jį ir įgyvendintų.

Ir mūsų partijos programoje buvo kalbama, kad Seimo rinkimus reikia perkelti į pavasarį, Seimą išrinkti pavasarį, kai pradedamas formuoti naujas biudžetas, Vyriausybė. Tada jie paruoštų biudžetą ir vykdytų.

Tai būtų toks tęstinumas, pereinamumas ir nebūtų tokių kolizijų, kai vieni ruošia, o kiti turi vykdyti. Juk keičiasi ir valdančios partijos, aišku, jei lieka ta pati, tai lieka mažiau problemų, o šiuo atveju pasikeitė.

– Kokie, jūsų nuomone, būtų svarbiausi mokestiniai pakeitimai?

Ypatingai reikia peržiūrėti alkoholio akcizą silpniems alkoholiniams gėrimams. Pvz., visokie sidrai – dažnai tenka matyti parduotuvėse, prekybos centruose, stovi tų sidrų, o šalia – gaivieji gėrimai.

Jaunimui tai yra kaip ir patrauklumas, skatinimas, kad štai pirkite ir gerkite. Bet juk tai yra tas pats alkoholis, ta rykštė, kuri Lietuvai labai skaudi.

– O be didesnių akcizų alkoholiniams gėrimams, kokius mokesčių pakeitimus dar išskirtumėte?

– Čia jau reikės naujos Vyriausybės, kuri sės, tartis kartu, žiūrės. Dabar ekspromtu sunku pasakyti, daug dalykų yra.

Na, peržiūrėti darbo užmokesčio, iš viso „Sodros“ ir kitus mokesčius. Dabar išeina, kad darbuotojas, pavyzdžiui, nežino, kiek iš tikrųjų sumoka mokesčių. Jis tik mato, kiek sumoka gyventojų pajamų mokesčio. O kiti mokesčiai... Jis iš viso galvoja, kad tai ne jo mokesčiai, gal kažkieno kito, su juo gal ir nesusiję.

Žmogus turėtų matyti ir žinoti, kiek jis apskritai sumoka mokesčių nuo savo bendrų pajamų, kas sudaro bendrą darbo vietos kainą, visus darbdavio ir darbuotojo mokesčius.

– Vadinasi, sutinkate, kad „dalis „Sodros“ įmokų būtų sujungta su gyventojų pajamų mokesčiu ir toks bendras mokestis būtų taikomas visų rūšių pajamoms, ne tik darbo užmokesčiui, tiesa?

– Taip. Tą padarius mokesčiai iš esmės nepadidėtų, bet tiesiog žmogus būtų geriau informuotas, matytų tikrą padėtį. Dabar, regis, norime ne tai, kad juos paslėpti, bet neįvertiname visos mokesčių visumos poveikio ir kiek iš tikrųjų nuo visos išmokamos sumos mokesčiai kainuoja darbdaviui ir kiek sumoka žmogus.

– Grįžkime prie komiteto reikalų. Jeigu būtumėte patvirtintas jo pirmininku, ką rinktumėtės pavaduotojais?

– Na, žinote, čia jau reikėtų, tiksliau, mums reikės tartis su tomis partijomis, kurios deleguoja savo atstovus į komitetą ir apsitarti bendrai. Aš pats galiu dirbti su visais, nematau jokių problemų, tarsimės su kitomis partijomis – vienas iš pozicijos atstovų, vienas iš opozicijos.

Iš pozicijos veikiausiai bus socialdemokratas Andrius Palionis. Girdėjau įvardintą šią pavardę. Jis jau dirbęs komitete, puikiai žino ir gali atlikti tas pareigas. O iš opozicijos – tarsimės.

– Ar nesibaiminate darbo komitete su tokiais skirtingais politikos senbuviais, kaip A. Kubilius, A. Butkevičius, S. Jakeliūnas, A. Maldeikienė ir kt.?

– Nemanau, kad čia kas bus, visi yra žmonės. Suprantu, politinės pažiūros gali skirtis, jie gali turėti kitokį mąstymą, bet tikslas vienas – daryti, kad funkcionuotų finansinė sistema, ekonomikos kraujas, kad būtų gerai valstybei ir viskas. Aš tikrai nebijau to.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt