Verslas

2021.11.18 20:50

Aiškėja, kaip darbuotojams reikės testuotis nuo gruodžio 1 d.: mobiliuosiuose punktuose nebepriims, kaina bus dukart didesnė, nei skelbta

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.11.18 20:50

Nuo gruodžio 1-osios valstybei nebekompensuojant periodinio testavimo tam tikrų profesijų atstovams, Sveikatos apsaugos ministerija pateikia daugiau detalių. Pažymima, kad greitųjų testų mobiliuosiuose punktuose nebeliks, o testų kaina bus dukart didesnė, nei mokėdavo valstybė.  

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką periodiškai besitestuojantys darbuotojai tai gali daryti privačioje klinikoje arba skambinti karštąja linija 1808 ir registruotis greitajam antigeno testui, kuris nemokamai atliekamas mobiliajame punkte.

Tačiau jau nuo gruodžio 1 dienos tvarka keisis. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) LRT.lt pranešė, kad atlikti greitąjį antigeno testą mobiliajame punkte nebebus įmanoma, tai daryti reikės viešosiose arba privačiose gydymo įstaigose.

„Įteisinus būtinąjį periodinį darbuotojų testavimą pačių darbuotojų arba darbdavių lėšomis, darbuotojai arba darbdaviai turės kreiptis į viešąsias arba privačias gydymo įstaigas, kurios teikia mokamas testavimo paslaugas. (...) Mobiliuosiuose punktuose periodinis darbuotojų testavimas vykdomas nebus“, – rašoma SAM atsakyme.

Kaina – dukart didesnė

Dar prieš priimant įstatymo pakeitimus dėl privalomo testavimo buvo teigiama, kad vieno greitojo antigeno testo kaina valstybei siekia 11,22 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas) arba 13,07 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas ir jam padedantis asmuo).

Taigi, tikrindamasis bent tris kartus per mėnesį (kas 10 dienų) darbuotojas išleistų nuo 33,66 iki 39,21 euro, o per metus – nuo 403,92 iki 479,53 euro.

Tačiau aiškėja, kad įvardyta suma gali būti dukart didesnė, kadangi ministerija nenustatys testavimo kainų viešosioms ar privačioms klinikoms.

Pavyzdžiui, dalis šalies poliklinikų jau dabar atlieka greituosius antigeno testus ir skelbia jų kainas.

Antakalnio poliklinikoje antigeno testo kaina siekia 20,39 euro. Papildomai 5,32 euro teks susimokėti už sertifikatą. Tokiu atveju, jei testuojasi bent tris kartus per mėnesį (kas 10 dienų), darbuotojas išleis 77,13 euro, o per metus – 925,56 euro.

Šeškinės poliklinikoje testas kiek pigesnis – 12,33 euro, tačiau dar apie 5 eurus teks pakloti už sertifikatą.

Privačiose klinikose greitųjų antigeno testų kainos – dar didesnės. Pavyzdžiui, „Antėjoje“ testo kaina siekia 20 eurų, o mėginio paėmimo mokestis – dar 8 eurai. „Affidea“ greitasis antigeno testas kainuoja 26 eurus, Baltijos ir Amerikos klinikoje – 29 eurai.

Privačios klinikos kainų kelti nežada

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė bijo, kad naudodamosi padėtimi privačios klinikos gali sumanyti padidinti kainas.

„25 eurai už testą tikrai nėra riba. Ir dabar klausimas, kada atsiras toks poreikis testuotis, ar privačios klinikos kainos nepadidins dar labiau, nes tai yra toks neblogas verslas“, – nuogąstauja darbuotojų atstovė.

Tačiau pačios privačios klinikos tikina nežadančios didinti kainų. „Antėjos“ Marketingo skyriaus vadovė Viktorija Endriukaitė LRT.lt pažymi, kad greitųjų testų kainodaros keisti neplanuojama.

Be to, ji sako jaučianti didesnį verslo aktyvumą, domimasi galimybe testuoti darbuotojus.

„Pastaruoju laikotarpiu gauname daugiau užklausų iš įvairių verslo įmonių dėl savo darbuotojų testavimo, taip siekiant suvaldyti ligos plitimą bendrovėje, padidinti imunizacijos lygį. Todėl galime teigti, kad jaučiame didesnį susidomėjimą“, – sako V. Endriukaitė.

Klinikos „InMedica“ vykdomoji direktorė Laura Panikienė taip pat pabrėžia, kad kainos nekils vien tik dėl to, kad pasikeitė testavimo reguliavimas ir tvarka.

„Nustatydami tiek greitųjų, tiek PGR metodu atliekamų testų kainas, vertinome savikainą, žmogiškųjų išteklių ir kitų testams atlikti reikalingų priemonių, sąlygų kainas. Todėl galime užtikrinti, kad klinikoje „InMedica“ atliekamų testų kainos nekils vien tik dėl to, kad pasikeitė testavimo reguliavimas ir tvarka“, – komentuoja L. Panikienė.

Ji pabrėžia, kad priėmus sprendimą valstybei nebekompensuoti greitųjų testų kainų tam tikrų profesijų atstovams didelio suaktyvėjimo dėl testų klinika nepajuto: „Su įvairiomis įmonėmis testavimo klausimais dirbame sistemingai visą COVID-19 pandemijos laikotarpį, įmonėms taikome specialias kainas, priklausomai nuo skaičiaus ir ilgalaikio bendradarbiavimo.“

Darbuotojai palikti nežinioje

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė I. Ruginienė LRT.lt sakė besistebinti, kad iki naujos tvarkos dėl testavimo įvedimo likus vos dviem savaitėms ministerija nėra pateikusi išaiškinimų, kur reikės testuotis.

Žmonės palikti nežinioje, priduria ji: „Darbuotojų nuotaikos yra įvairios. Kai kas turi minčių palikti darbą. Vis dėlto svarbiausia, kad dabar žmonės yra sutrikę. (...) Jie mūsų klausia, kokį testą reikės atlikti, kokio tipo dokumentą darbdaviui pateikti, koks periodiškumas, kokios kainos.

Priimant tokio rezonanso sprendimą iš karto reikėjo informuoti, kaip tai bus įgyvendinama. Šito laukėme ilgai, bet praėjo savaitė nuo prezidento veto atmetimo, o aiškumo dar nėra“, – vardija darbuotojų atstovė.

I. Ruginienė teigia, kad darbuotojams trūksta informacijos, todėl kai kurie darbdaviai klaidina darbuotojus.

„Pavyzdžiui, jau turime nusiskundimą, kad darbdavys liepia testuotis kas tris dienas. O galbūt kas nors prašys, kad žmogus testuotųsi kasdien. Tokiu atveju darbuotojams norime priminti, kad pagal įstatymą testuotis reikia tik kas 7–10 dienų. Todėl, jei darbdavys nori, kad darbuotojas testuotųsi dažniau, jis turi padengti testavimosi išlaidas“, – akcentuoja I. Ruginienė.

D. Arlauskas: reikėtų nedramatizuoti padėties

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas siūlo nedramatizuoti padėties ir sako, kad geriau užtrukti ilgiau, bet parengti aiškią tvarką, kaip reikės testuotis.

„Situacija yra sudėtinga, todėl visko greitai sudėlioti neišeis. Tegul tvarka ir prieš 3 dienas būna paskelbta, svarbu, kad būtų įvertintos visos rizikos“, – sako D. Arlauskas.

Vis dėlto darbdavių atstovas taip pat nerimauja, kokios bus testavimo greitaisiais antigeno testais kainos ir ar jos nedidės.

„Kai valstybė pirkdavo daug, kaina būdavo mažesnė. O dabar, kai reikės pirkti po mažiau testų, kaina gali būti didesnė“, – įspėja darbdavių atstovas.

D. Arlauskas akcentuoja, kad gruodžio 1 dienos ne tik darbuotojai, bet ir darbdaviai laukia su nerimu, todėl siūlo būti solidariems.

„Mes irgi nuogąstaujame. Jau dabar turime žinių, kad žmonės dėl savo įsitikinimų yra pasiruošę ir iš darbo išeiti. Kažkada buvęs glaudus ryšys tarp darbuotojo ir darbo vietos yra dingęs, todėl su didžiuliu nerimu stebime procesus.

Šiuo metu reikia supratingumo ir darbdaviams, nereikia jų kapoti, kaip dabar, kai Darbo inspekcija tikrina, o pamačiusi, kad darbuotojas be respiratoriaus, iš karto skiria baudą. Į tai reikėtų kūrybiškai pažiūrėti, o ne kad viskas tik juoda ar balta“, – siūlo D. Arlauskas.

Valstybė testus kompensuos asmenims, negalintiems skiepytis

LRT.lt primena, kad šiuo metu privalomas profilaktinis testavimas tam tikrų profesijų (sąrašą galite rasti čia), imuniteto nuo COVID-19 neturintiems darbuotojams atliekamas kas 7–10 dienų greitaisiais antigeno testais.

Iki šiol tokių testų išlaidas padengdavo valstybė, tačiau jau nuo gruodžio 1-osios už testus turės susimokėti darbuotojai arba, jei sutiks, tai galės padaryti darbdaviai.

Parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės lėšomis.

Valstybė ir toliau kompensuos greitųjų antigeno testų kainą darbuotojams, kurie negali skiepytis dėl medicininių priežasčių. Projekte taip pat numatoma, kad pritrūkus COVID-19 vakcinų testų kainą vėl kompensuotų valstybė.

LRT.lt didžiausi šalies darbdaviai nurodė neketinantys mokėti už darbuotojų testus arba tai darys tik vieną mėnesį – gruodį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt