Verslas

2021.11.17 13:14

Seimo komitetas nesismulkino: parlamentarų milijoninius prašymus išmetė į šiukšliadėžę

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.11.17 13:14

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas nepritarė nė vienam politiko prašymui papildomai skirti milijonus eurų mokyklų, gatvių, baseinų, bažnyčių renovacijai, sporto centrų ir paminklų statybai.

Artėjant biudžeto priėmimui Seimo biudžeto ir finansų komitete (BFK) trečiadienį buvo aptarti Seimo narių ir komitetų pasiūlymai didinti biudžeto išlaidas.

Skaičiuojama, kad šiuo metu yra registruota apie 50 Seimo komitetų ir virš 70 Seimo narių pasiūlymų, o bendras papildomas biudžeto poreikis siekiant įgyvendinti Seimo narių ir komitetų prašymus siekia 433 mln. eurų.

Svarstant politikų siūlymus Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas pažymėjo, kad šalies biudžetas susiduria su reikšmingu deficitu, kuris kitąmet sieks –3,1 proc. nuo šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Turime lėtėjantį ekonomikos augimą ir sparčiai augančią infliaciją. Esame priversti daryti špagatą, bet ministrė ne Žanas Klodas van Damas, o ir ekonominės prognozės nėra tokios tikslios. Todėl turime būti labai atsargūs“, – akcentavo M. Majauskas.

Jis taip pat įspėjo, kad daliai parlamentarų siūlomų išlaidų nėra numatyti ilgalaikiai pajamų šaltiniai, o tai nėra tvaru. Dėl to politikas siūlė nepritarti nė vienam pasiūlymui.

Siūlau būti ne tik griežtiems, bet ir teisingiems ir atmesti visus Seimo narių pasiūlymus.

M. Majauskas.

„Deja, iš 70 pateiktų Seimo narių pasiūlymų aš nemačiau nė vieno, kuriuo būtų siūloma sutvarkyti valstybės finansus ir sumažinti deficitą. Seimo nariai tik siūlo didinti deficitą ir tai daryti reikšmingomis apimtimis. Todėl šiandien siūlau būti ne tik griežtiems, bet ir teisingiems ir atmesti visus Seimo narių pasiūlymus. Nes, jei pritartume vienam, turėtume ilgai aiškinti, kodėl nepritarėme kitam, o pritarti visiems pasiūlymams būtų neatsakinga“, – kalbėjo M. Majauskas.

Valius Ąžuolas siūlė pritarti visiems pasiūlymams ir palikti Vyriausybei apsispręsti, ar kuriam nors iš siūlymų vertėtų ieškoti lėšų. Tokiu keliu siūlė žengti ir Andrius Palionis, Vytautas Gapšys. Visgi tokios tvarkos atsisakyta, o po balsavimo komitetas nutarė nepritarti nė vienam iš 70 Seimo narių pasiūlymų.

Nuo kelių asfaltavimo iki renginių organizavimo

LRT.lt primena, kad Seimo nariai prašo milijonų eurų mokyklų, ligoninių rekonstrukcijoms, sveikatingumo centrų statyboms, keliams tiesti.

Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas norėtų 394 tūkst. eurų Rietavo dvaro sodybos tvoros remontui.

Nekuklius pageidavimus Seime pateikė ir Neringoje augęs buvęs Neringos savivaldybės tarybos narys Andrius Bagdonas. Politikas paprašė 3,8 mln. eurų krantinės Preiloje rekonstrukcijos darbams, dar 3,6 mln. eurų – Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ rekonstrukcijos darbams.

Saulius Skvernelis prašė skirti 12 mln. eurų vienam iš Šventosios jūrų uosto rekonstrukcijos etapų – molų įrengimo darbams.

Lietuvos regionų frakcijai priklausantis Andrius Palionis Širvintų miesto įvairiems projektams prašė biudžete surasti beveik 8 mln. eurų.

Algirdas Butkevičius komitete pristatė siūlymą papildomai 100 tūkst. eurų skirti renginiams organizuoti.

„Ateinantiems metams skirti 100 tūkst. eurų Suvalkijos (Sūduvos) metų minėjimo programai įgyvendinti. Tokių dienų ateinančiais metais yra septynios ir Kultūros ministerija pabrėžia, kad yra numatyta tik 180 tūkst. eurų visiems renginiams. Jei tik patrupinsime visiems po truputį, tai tas organizavimas bus labai kuklus“, – prašė A. Butkevičius.

Plačiau susipažinti su parlamentarų siūlymais galite čia.

Komitetai norėtų 243 mln. eurų

Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo aptarti ne tik parlamentarų, bet ir Seimo komitetų ir komisijų siūlymai. Iš viso jie prašo biudžete ieškoti 243 mln. eurų.

Brangiausius pasiūlymus pateikė Seimo Kaimo reikalų komitetas, jis prašė skirti 158 mln. eurų. Pavyzdžiui, 110 mln. eurų kelių priežiūrai ir plėtrai finansuoti, 17 mln. eurų melioracijos statiniams rekonstruoti.

Kultūros komitetas prašo apie 3,7 mln. eurų. 0,5 mln. eurų kino kultūros sričiai, 1,1 mln. eurų – bibliotekų fondams formuoti, 0,217 mln. eurų – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai, dar 0,2 mln. eurų – Skuodo rajono savivaldybei Romualdo Granausko viešosios bibliotekos materialiajam turtui įsigyti, 0,5 mln. eurų Palėvenės vienuolyno arklidžių su ratine tvarkybos darbams.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas prašo perskirstyti 2,05 mln. eurų, kad pagal bendrojo ugdymo programą besimokantis ir dėl šios priežasties neįgijęs reikalingo darbo stažo vienas iš tėvų, neturintis teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, turėtų teisę gauti 6 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoką, kuri mokama nuo jų vaiko gimimo dienos, iki vaikui sukaks 2 metai.

Taip pat prašoma 10 tūkst. eurų Nacionalinei šeimos tarybai (mokesčiams už komunalines paslaugas sumokėti).

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas siūlė biudžete ieškoti 7,9 mln. eurų: 0,295 mln. eurų Žvalgybos kontrolieriaus įstaigos veiklai finansuoti, 0,621 mln. eurų Valstybės saugumo departamentui, 0,478 mln. eurų Specialiųjų tyrimų tarnybai, 0,369 mln. eurų Genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, 0,3 mln. eurų pareigūnų reabilitacijos reikmėms, 0,342 mln. eurų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, 4,354 mln. eurų priešgaisrinės saugos funkcijoms vykdyti ir papildomų lėšų kitiems reikalams.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pateikė 4 pasiūlymus, jų suma viršija 40 mln. eurų. Pavyzdžiui, Lietuvos mokslo tarybai mokslo konkursiniam finansavimui papildomai prašoma skirti 21,2 mln. eurų, 22,2 mln. eurų valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai bei meno veiklai plėtoti.

Ateities komitetas paprašė 0,15 mln. eurų Seimo kanceliarijos Tyrimų skyriui (5 naujiems etatams). Sveikatos reikalų komitetas pateikė siūlymų už daugiau nei 6 mln. eurų. Pavyzdžiui, 2,3 mln. eurų Sveikatos apsaugos ministerijai priklausomybės ligų gydymo ir žalos mažinimo priemonėms, 1,7 mln. eurų Seimo kanceliarijai, šias lėšas skiriant informacinių išteklių kibernetiniam saugumui užtikrinti.

Žmogaus teisių komitetas pateikė 2 pasiūlymus: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai prašyta papildomai skirti 292,3 tūkst. eurų, o 102 tūkst. eurų – Seimo kontrolierių įstaigai naujos nacionalinės žmogaus teisių institucijos funkcijoms vykdyti. Ekonomikos komitetas prašė 10 mln. eurų turizmo sektoriui.

Teisės ir teisėtvarkos komitetas norėtų beveik 3 mln. eurų, Jaunimo ir sporto reikalų komisija – 5,4 mln. eurų, o Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija – 0,369 mln. eurų.

M. Majauskas akcentavo, kad po diskusijų su Vyriausybe papildomai lėšų būtų galima ieškoti Lietuvos mokslo tarybai (mokslo konkursiniam finansavimui), Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (aukšto meistriškumo sporto finansavimui), Krašto apsaugos ministerijai (Šaulių sąjungai), Vidaus reikalų ministerijai (FNTT, didinti finansavimą), Seimo kanceliarijai (valstybės tarnautojų darbo užmokesčiui), Kultūros ministerijai (bibliotekų fondams formuoti), Valstybinei energetikos saugos inspekcijai, Sveikatos apsaugos ministerijai (priklausomybių ligoms gydyti ir žalos mažinimo priemonėms), Seimui, jei butų priimtas Žvalgybos kontrolieriaus įstatymas, Savivaldybėms (būsto šildymo kompensacijoms).

Parlamentaras Andrius Palionis nusistebėjo, kad yra taikomi dvigubi standartai. Visi Seimo narių pasiūlymai buvo atmesti, o kai kurie komitetų pasiūlymai dėl biudžeto išlaidų didinimo bus svarstomi. „Negarbingai elgiamės vieni kitų atžvilgiu“, – sakė A. Palionis.

M. Majauskas replikavo, kad kaip tik elgiamasi sąžiningai, nes visi parlamentarai turėjo galimybę pristatyti pasiūlymus: „Formuluodami išvadą nenurodome jokių skaitinių išraiškų. Tiesiog siūlome Vyriausybei konkrečias sritis tikslinti ir tą padarys pati Vyriausybė. Neabejoju, kad pati Vyriausybė įvertins ir visus Seimo narių pasiūlymus. Bet, mano giliu įsitikinimu, ne veltui kiekvienas komitetas renkasi ir svarsto pasiūlymus. Kiekvienas komitetas nesvarsto lopšelių-darželių pasiūlymų, bet teikia esminius siūlymus. Todėl, komiteto nuomonė turi būti gerbiama. Jeigu mes neatsižvelgtume į komiteto nuomonę, tai kam jiems iš viso svarstyti“, – sakė M. Majauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt