Verslas

2021.11.16 18:43

Dvi barikadų pusės: už gyvūnų gerovę kovojantys aktyvistai prašo stabdyti žvėrelių auginimą dėl kailių, verslas įžvelgia būsimą žlugimą

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.16 18:43

Seime įregistruotos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisos, kuriomis numatoma, kad nuo 2026 metų Lietuvoje gyvūnai nebegalės būti auginami dėl kailių. Kailinių žvėrelių augintojams siūlomas pereinamasis laikotarpis ir kompensacijos, tačiau jie teigia, kad šitaip žlugdomas verslas.

Vienoje barikadų pusėje – už gyvūnų gerovę kovojantys aktyvistai demonstruojantys narvus, kailinių žvėrelių dusinimo kamerą.

Kitoje – kailinius žvėrelius auginantys verslininkai. Su karučiais kupinais žemių ir poliesterio drabužių atliekomis – tarsi įrodymai, kad kailių pakaitalas tik dar labiau terš planetą.

Žinios. Seime – siūlymas 100 eurų už skiepą skirti ir jaunesniems nei sulaukusiems 75-erių asmenims

Vieni sako, auginti ir po to žudyti žvėrelius dėl prabangos prekių – neetiška ir amoralu. Kiti atšauna – o kaip reaguoti į dėl mėsos auginamus galvijus.

„Parodomas kažkoks tai epizodas iš kažkokių žmonių gyvenimo, darbo, galbūt atliekamo neatsakingai. Atvažiuokite pavasarį, kada rūpinamasi jaunikliais, kada žmonės ateina anksti į darbą, kada įdeda daug širdies – parodykit ir šitą“, – sako Žvėrelių augintojų asociacijos patarėja Remigija Žalienė.

Ne sykį slapta filmavę kailinių žvėrelių auginimo sąlygas, ne sykį prie Seimo organizavę akcijas „Tušti narvai“ šiandien švenčia pirmąją pergalę. Seime registruotos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisos nuo 2026 metų siūloma uždrausti auginti žvėrelius dėl kailio.

„Tai yra mirštantis verslas, kuriam dar reikia pasispardyti ir dar įrodyti, kad jie gali egzistuoti, bet visuomenė jau nusprendė, politikai jau nusprendė – mes esame pasiruošę šitą verslą uždrausti“, – tikina „Tuščių narvų“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė.

Verslininkų nuomonę pakeisti bando ir Seimo nariai. Jau nebe pirmą kartą.

„Pagrindinis argumentas – žudyti dėl to, kad žmogus pasipuoštų - tikrai negalima. Ir šiandien kada didžioji ES valstybių dalis uždraudusi kailinius žvėrelių fermas, tai mes tampame šitos industrijos gelbėjimosi ratu“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Jonauskas.

Lietuvoje šiuo metu veikia apie šimtą 50mt kailinių žvėrelių fermų, o visa produkcija parduodama užsienio aukcionuose. Po Įstatymo projektu - vis daugiau parlamentarų parašų.

„Numatome tam tikrą laikotarpį, kada jie, iki kada jie vykdytų veiklą ir nuo kada prasidėtų kompensavimo mechanizmai, numatytume, kad ministerija turėtų paruošti poįstatymines tvarkas pagal kurias ir būtų kompensuojama – kad pasitraukimas būtų vis dėl to orus, teisingas“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Žvėrelius dėl kailių augina vis mažiau Europos sąjungos valstybių, o viena svarbiausių – Danija – priversta stabdyti šį karta iš kartos gyventojų vystytą verslą dėl gyvūnų užsikrėtimų koronavirusu. 15 milijonų žvėrelių buvo tiesiog nužudyta.

Kokių kompensacijų galėtų tikėtis kailinių žvėrelių augintojai dar nedetalizuojama. Jų viltis – Seime pritrūks politinės valios uždrausti tokį verslą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt