Verslas

2021.11.16 13:07

Seimas nepritaria, kad būtiniausiems maisto produktams būtų taikomas 5 proc. lengvatinis PVM

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.11.16 13:07

Seimas nepritaria, kad nuo kitų metų būtiniausiems maisto produktams būtų taikomas 5 proc. lengvatinis PVM.

Už pakeitimus balsavo 55 Seimo nariai, prieš – 19, susilaikė – 43 parlamentarai. Projektas grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Siūlymą mažinti PVM būtiniausiems produktams kiek anksčiau pateikė Seimo Darbo partijos frakcijos nariai.

„Siekiant užtikrinti galimybę įsigyti bent būtiniausių maisto produktų, siūlomas šis pakeitimas“, – antradienį Seime kalbėjo frakcijos seniūnas Virgilijus Jukna.

Pagal teikiamas įstatymo pataisas, PVM lengvata būtų buvusi taikoma aliejui, daržovėms, duonai, kruopoms, makaronams, miltams, pienui, sviestui, šviežiai mėsai, šviežiai žuviai, vaisiams.

Seimo narys Edmundas Pupinis svarstė, ar, sumažinus PVM būtiniausiems produktams, didžiausią naudą pajustų gaunantieji mažiausias pajamas.

„Ar tikrai geresnę, šviežesnę mėsą perka tie, kurie turi mažas pajamas?" – klausė jis.

E. Juknos tikinimu, priėmus siūlomas įstatymo pataisas, pirmo būtinumo produktai taptų labiau įperkami.

Siekiant užtikrinti galimybę įsigyti bent būtiniausių maisto produktų, siūlomas šis pakeitimas.

V. Jukna

Tvirtino, kad kainų nesumažintų

Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtino, kad toks sprendimas galutinių maisto kainų vartotojams nesumažintų.

„Man labai patinka klausyti, kai žmonės tuos pačius pinigus padalija keletą kartų: ir vartotojai gaus naudos, ir gamintojai gaus naudos. Tai arba vieni, arba kiti gaus naudos. Vartotojai gaus tik tokiu atveju, jeigu sumažės galutinės prekių kainos.

Noriu jums priminti neseniai priimtą PVM lengvatą maitinimo paslaugoms. Kadangi mes rėmėme tą sprendimą, kaip tam tikrą subsidiją maitinimo sektoriui, iškart sakiau, kad dėl to kainos nesumažės ir, žinoma, kad jos niekur nesumažėjo. Tos lėšos liko didesne pelno dalimi maitinimo įstaigoms ir vartotojams jokia nauda iš to neatiteko“, – atkreipė dėmesį I. Šimonytė.

Man labai patinka klausyti, kai žmonės tuos pačius pinigus padalija keletą kartų: ir vartotojai gaus naudos, ir gamintojai gaus naudos. Tai arba vieni, arba kiti gaus naudos.

I. Šimonytė

Seimo narys Andrius Palionis kėlė klausimą, kiek toks siūlymas kainuotų biudžeto lėšų, ar tai būtų vertinama buhalteriškai, ar pagal padidėjusį vartojimą, kuris kompensuotų sumažintą PVM dalį.

„Vertiname pagal tai, kiek padidėtų suvartojimas, kiek galėtų žmonės daugiau įsigyti. Niekada nesutiksiu, kad būtent tokiose pataisose turėtume vertinti vien buhalteriškai. Iš tiesų tie mokesčiai ir pajamos iš biudžeto ateis per kitas eilutes ir jos bus gerokai ne didesnės, nei buhalteriškai braukiant“, – atsakė V. Jukna.

Siūlymą palaikė

Vertindama sparčiai augančias maisto produktų kainas, parlamentarė Laima Nagienė sutiko, kad toks sprendimas sumažintų finansinę naštą daugumai piliečių ir ragino balsuoti „už“.

„Kalbant apie socialiai jautrią grupę, galbūt ir palengvintume tą naštą. Šiandien matome, kad būtiniausių prekių kainos kyla. Jeigu būtų galima suvaldyti ir tos kainos nedidėtų, būtų didelis pliusas. Matome, kiek mūsų gyventojų išvyksta į Lenkiją, kad galėtų įsigyti pigesnių prekių“, – pastebėjo. L. Nagienė.

Pagal registruotas pataisas, įstatymas būtų įsigaliojęs nuo 2022 m. sausio 1 d. Šiuo metu lengvatinis PVM tarifas būtiniausiems maisto produktams netaikomas.

PVM įstatymo pataisas įregistravo Seimo nariai Vigilijus Jukna, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Vaida Giraitytė, Vytautas Gapšys, Artūras Skardžius, Andrius Mazuronis, Valentinas Bukauskas, Aidas Gedvilas, Mindaugas Puidokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt