Verslas

2016.11.11 18:52

R. Karbauskis turi naujienų gaunantiems pašalpas

Rūta Pukenė, DELFI.lt2016.11.11 18:52

DELFI konferencijoje apsilankęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis turi naujienų tiems, kurie gauna išmokas iš valstybės. Jo teigimu, dabar galiojančią tvarką būtina keisti.

„Pirma, mes turime skatinti žmones dirbti ir uždirbti pinigus. Todėl turėtume paramos sistemą, ypač tiems žmonėms, kurie nėra linkę dirbti, „rišti“ su tuo, kad už bet kokią paramą reikėtų atidirbti. Šiandien ta sistema šiek tiek veikia, bet ne pilnai“, – pastebėjo R. Karbauskis.

Jis priminė, kad savivaldybėse ir seniūnijose žmonės, norintys gauti išmokas, ir dabar turi dirbti, bet pridūrė, kad šį modelį dar reikėtų tobulinti.

„Europos politika, šiuo atveju, man yra nelabai suprantama ta prasme, kad ji galioja daugelyje valstybių, kur ta sistema veikia prieš mūsų visuomenę, kuri sukuria tą įvaizdį, kad galima nedirbti ir gyventi kone taip pat kaip dirbantys. Mums reikia ieškoti sprendimų ir, tikiuosi, pati ES anksčiau ar vėliau pradės suprasti, kad reikia peržiūrėti paramos sistemas tam, kad neaugintume žmonių kartų, kurie tiesiog gyvena iš pašalpų. Jie niekada nedirbo ir neplanuoja dirbti“, – dėstė politikas.

Anot R. Karbauskio, ir dalis pabėgėlių į Europą vyksta ne dirbti, o tam, kad gautų didesnes išmokas.

„Turiu omenyje, kad reikia siekti to, kad tie, kurie gauna išmokas, bet gali dirbti, turi visas galimybes, būtų priversti dirbti tam, kad gautų pašalpą. Tačiau kartu mūsų šalyje yra labai daug žmonių, kurie tiesiog negali dirbti dėl neįgalumo, kitų priežasčių – apie tuos žmones nekalbame. Turime sistemą tvarkyti taip, kad jie gautų kuo didesnę paramą ir jaustųsi visaverčiais šalies gyventojais“, – aiškino politikas.

Naujienos – ir auginantiems vaikus

Kalbėdamas apie motinystės ir tėvystės išmokas, R. Karbauskis aiškino, kad toks modelis, kuris veikia, pavyzdžiui, Lenkijoje, kada išmokos mokamos atsižvelgiant į vaikų skaičių, nesiejant su mokesčių sistema, Lietuvoje sukeltų kitą problemą.

„Šeimos, kurios nėra orientuotos į darbą, daugiau į socialines išmokas, pradeda siekti turėti daugiau vaikų, kad išmokų būtų daugiau. Tai visiškai nėra susiję su vaikų gyvenimo kokybe ir panašiai. Mums reikia surasti tokį modelį, kuris prie tų problemų, kurias turime, socialinės atskirties, galėtų padėti“, – svarstė politikas.

Bene tinkamiausiu Lietuvai jis įvardijo Prancūzijoje galiojantį šeimos modelį, kai siekiama padėti „per mokesčius“.

„Kitaip mes turėsime ir gerų, ir labai blogų pavyzdžių, kurių turėsime daug daugiau, jei taip paprastai atiduosime lėšas pagal vaikų skaičių, nesiejant su mokesčiais“, – aiškino R. Karbauskis.

Skatins gimstamumą per mokesčių politiką

Nors jis pripažino nesantis šios srities specialistas, pabrėžė, kad turime ieškoti tokio modelio, kuris skatintų turėti daugiau vaikų, nesukurdamas papildomų problemų.

„Regionuose kai kurie žmonės siekė turėti daugiau vaikų būtent dėl to, kad gautų daugiau išmokų. Po to tai prageriama, kitaip iššvaistoma. Tai nesukelia efekto, kuris reikalingas“, – turėdamas omenyje gimstamumo skatinimą sakė politikas.

Jo atstovaujamos partijos programoje nurodoma NPD didinti dirbantiems žmonėms ir tiems, kurie augina 2 ar daugiau vaikų. Tačiau paklaustas, kokia progresija, R. Karbauskis nepanoro kalbėti apie konkrečius skaičius.

„Tačiau atsakymas tas pats – mes galvojame, kaip skatinti gimstamumą per mokesčių politiką“, – sakė jis.