Verslas

2021.11.11 13:05

Sysas apie atmestą Nausėdos veto dėl testavimo: valdantieji parodė, kad į vietą gali pastatyti bet ką

atnaujinta 13.23
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.11.11 13:05

Seime ketvirtadienį įvyko tolesnė valdančiosios daugumos ir prezidento konfrontacija, per ją valdantieji parodė, kad į vietą gali pastatyti bet ką. Taip po prezidento veto atmetimo kalbėjo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas.

Komentuodamas ne tik veto dėl testavimo, bet ir kitus du prezidento veto ir iš viso keturių įstatymų priėmimą be pakeitimų, A. Sysas tvirtino, kad parlamente įvyko tolesnė konfrontacija tarp prezidento ir valdančiosios daugumos.

„Tai tolesnė konfrontacija prezidento ir valdančiųjų. Jie prezidentą šiandien nurungė – 4:0“, – komentavo parlamentaras.

A. Sysas pripažino nepamenantis atvejo per visą karjerą Seime, kai visa valdančioji dauguma dalyvautų balsavime.

„Neprisimenu tokių atvejų per ilgą savo politinę karjerą šiame Seime, kad iki vieno, iki paskutinio kario, taip sakant... Man atrodo, vienas buvo atvejis, kai su ramentais buvo atvežti balsuoti. Buvo toks atvejis. Tada irgi buvo toks kritinis atvejis. Jie parodė, kad gali susirinkti, gali pastatyti į vietą bet ką“, – tvirtino A. Sysas.

Paprašytas įvertinti prezidentūros komentarą, kad už pandemijos valdymą po veto atmetimo bus atsakingas Seimas, konservatorius Gabrielius Landsbergis teigė, kad taip buvo ir iki šiol ir atsakomybę prisiėmė Vyriausybė.

„Bet kuriuo atveju atsakomybę už pandemijos valdymą prisiima Vyriausybė. Buvo praeitais metais Sauliaus Skvernelio Vyriausybė, taip dabar yra Ingridos Šimonytės Vyriausybė. Niekas nei stebisi, nei kaip nors kitaip tikėjosi“, – tvirtino G. Landsbergis.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas per posėdį pabrėžė raginantis balsuoti prieš prezidento veto, teigė, kad privalu užkasti karo kirvį, bet formuluotė, kad reikia parodyti prezidentui jo vietą, anot jo, neteisinga.

„Tikrai neturiu tikslo prezidentui jo vietos parodyti. Jo vieta – Daukanto rūmai. Jo vieta su visais jo įgaliojimais yra gerbtina ir laikau, kad tai galėtų būti baigta konfrontacija. Tačiau jeigu pasakoma taip, kad dabar prezidentas, suprask, neatsakingas, tai kreipiuosi į prezidentą – negilinkime konfrontacijos. Bandykime kartu ieškoti pandemijos valdymo būdų“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Jis paaiškino – kalbėdamas apie karo kirvį omenyje turi komentarus, kurie skambėjo po to, kai prezidentas vetavo projektus.

„Buvo pasakyta, kad „iškastas karo kirvis“, kai vetuotas įstatymas. Tai aš ir sakau – ar turime dabar pasiduoti? Pakeisti savo nuomonę? Ne. Šitais sprendimais mes norime užkasti karo kirvius ir nebedidinti konfrontacijos“, – sakė E. Gentvilas.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Saulius Skvernelis taip pat teigė, kad valdantieji parodė susitelkimą, tačiau pridūrė, kad vienybė buvo parodyta ir nenorint diskutuoti nei su prezidentu, nei su opozicija, ne su visuomene.

„Jie parodė, kad atskirais klausimais yra valdžia. Aš džiaugiuosi, kad neužteko to parodyti narkotikų legalizavimo klausimu“, – sakė S. Skvernelis.

Jis teigė nemanantis, kad priimti pakeitimai paskatins gyventojus skiepytis, ir svarstė, kad galiausiai valdančioji dauguma vis tiek turės eiti diskusijos keliu.

S. Skvernelis patikino pasitikintis medicina ir manantis, kad skiepai – vienas efektyviausių būdų valdyti pandemiją: „Tikrai galiu dar kartą pasakyti – skiepykitės, vakcinuokitės. Tai yra galimybė išgyventi, išlikti sveikiems ir išsaugoti šalį.“

„Prie mūsų Seimo gryno „vakarietiško“ įvaizdžio trūksta to, ko dar nebuvo per 30 metų. Per 30 metų dar muštynių Seime nebuvo, tai kas čia žino, gal šita valdančioji dauguma sugebės pasiekti ir tokį lygmenį“, – reaguodamas į „valstiečio“ Dainiaus Kepenio siūlymą išsiaiškinti nesutarimus „vyriškai“ pridūrė S. Skvernelis.

Lietuvos socialdemokratų frakcijos partijos narys Gintautas Paluckas taip pat laikėsi pozicijos, kad valdantieji ketvirtadienį padiktavo savo taisykles žaidime.

„Panašu, kad tą žaidimą kolegos valdantieji sužaidė ir parodė, ar yra dauguma, ar ne. Taip, tą daugumą iš tiesų parodė, bet dar kartą galiu pažymėti, kad į turinį buvo gilintasi mažai šiandien. Ateityje, matyt, turėsime, galime turėti neigiamų pandemijos valdymo pasekmių“, – teigė G. Paluckas.

Paklaustas, ką valdantieji parodė prezidentui, G. Paluckas nusijuokė ir pridūrė „nenorintis kalbėti necenzūriškai“.

„Visas šis pirmas pusdienis ir buvo skirtas parodyti prezidentui, kad valdantieji yra valdantieji, o respublika yra parlamentinė. Manau, kad tam tikra prasme tai pavyko, bet valdžių santykio tai tikrai nepagerina“, – sakė G. Paluckas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt