Verslas

2016.11.09 12:26

Po D. Trumpo pergalės – nerimas dėl jo ekonominės politikos

Jurgita Čeponytė, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.11.09 12:26

Donaldui Trumpui laimėjus Jungtinių valstijų prezidento rinkimus, specialistai nerimauja dėl jo būsimos ekonomikos politikos. Dėl to rinkimų rezultatai kiek sudrebino pasaulio rinkas. Dabar nuotaikos kiek ramesnės, tačiau netikrumas niekur nedingo.

Tik pradėjus aiškėti, kad pergalę rinkimuose švęs respublikonas D. Trumpas, investuotojai ėmė panikuoti. Krito Jungtinių valstijų, Japonijos bei visos Azijos akcijų biržų indeksai. Doleris nuvertėjo Japonijos jenos, Šveicarijos franko ir euro atžvilgiu. Naftos vertė ėmė čiuožti žemyn. Tuo metu aukso vertė šoko į viršų. Tačiau specialistai tai vadina laikinu šoku. 

Labiau nerimaujama dėl to, kokia iš tikrųjų bus D. Trumpo ekonominė politika. Rinkimų kampanijos metu jis žadėjo tokius nesuderinamus dalykus kaip mažesni mokesčiai gyventojams ir verslui bei mažesnis valstybės biudžeto deficitas. Taip pat planavo peržiūrėti užsienio prekybos sutartis. Manoma, kad dėl to gali užtrukti derybos dėl Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos prekybos sutarties. 

Ypač daug dėmesio išrinktasis prezidentas ketino kreipti į prekybą su Kinija, kuri Amerikai parduoda daugiau, nei iš jos perka. Analitikai baiminasi, kad tai gali stipriai sulėtinti pasaulio ekonomikos augimą, o gal net jį nublokšti į recesiją. 

Tuo metu Lietuvos ekonomistai sako, kad dabar Lietuva bei visa Rytų Europa gali būti labiau pažeidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt