Verslas

2021.11.05 11:42

„Ignitis“: nukėlus elektros tiekėjo pasirinkimo terminą, daliai klientų finansiškai naudingiau dar pusmetį likti prie visuomeninio tiekimo

atnaujinta 15.57
Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt, Lukas Juozapaitis, ELTA2021.11.05 11:42

Seimui pritarus pusmečiui pratęsti antrąjį elektros tiekimo liberalizavimo etapą, daliai klientų, sudariusių sutartį su atidėto įsigaliojimo data, „Ignitis“ siūlys nukelti jos įsigaliojimą į kitų metų liepos 1 d. Tokiu būdu kai kurie vartotojai už elektrą, tikėtina, mokės mažiau, tvirtina bendrovės atstovas Andrius Kavaliauskas.

„Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovo aiškinimu, antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo dalyviai pasirinkti nepriklausomą tiekėją galės ne iki šių metų gruodžio pabaigos, o iki kitų metų liepos 1 d.

„Klientai turi daugiau laiko pasirinkti tiekėją, apsispręsti, kada su ir su kuo sudaryti sutartį“, – sako A. Kavaliauskas.

Šis pokytis, anot jo, paliečia dvi vartotojų grupes: gyventojus, kurie dar iki dabar nepasirinko neprikausomo elektros tiekėjo (jie turės daugiau laiko apsispręsti), ir antrojo etapo dalyvius, kurie jau pasirašė sutartį su atidėto įsigaliojimo data.

„Pati populiariausia sutartis šiemet buvo ta, kuri įsigalioja nuo 2022 m. sausio 1 d. Tas įstatymo pokytis suteikia teisę nepriklausomam tiekėjui pasirinkti, ar visgi nukelti jo klientus į liepos 1 d., ar nenukelti. Šioje vietoje mes laikomės pozicijos, kad tikrai siūlysime klientams nukelti sutarties įsigaliojimą iš sausio 1 d. į liepos 1 d., klientai turės teisę su tuo nesutikti.

Mes laikomės tokios pozicijos, nes, mūsų skaičiavimais, labai didelei daliai mūsų klientų, kurie jau yra sudarę sutartį ir ji turėjo įsigalioti sausio 1 d., jiems likti visuomeniniame tiekime bus tiesiog finansiškai naudingiau. Visuomeninio tiekimo kaina, tikėtina, bus mažesnė, nei kad jie yra sudarę nepriklausomo tiekimo sutartį. Tai reiškia, kad jie pusę metų pirks elektrą šiek tiek pigiau“, – komentuoja A. Kavaliauskas.

Apibendrindamas jis teigia, kad dalis žmonių turės galimybę palaukti ir apsispręsti vėliau, o tie, kurie jau yra pasirinkę, bus pasiūlytas finansiškai naudingesnis variantas.

„Arba [bus pasiūlyta – LRT.lt] likti visuomeniniame tiekime, arba, jeigu jų nepriklausomo tiekimo kaina visgi bus mažesnė už visuomeninio tiekimo kainą, tada pasiūlysime jiems nesutikti su šiuo pasiūlymu ir likti nepriklausomo tiekimo klientais“, – paaiškina A. Kavaliauskas.

Bendrovės atstovas ragina sudaryti sutartį su atidėto įsigaliojimo data liepos 1 d. jau dabar. Jo teigimu, tokiu būdu pavasarį nereikės stovėti eilėse, o ir bus galima užfiksuoti elektros kainą.

„Ignitis“: jei elektros tiekėjo pasirinkimo terminas nebūtų pratęstas, kiltų chaosas

Vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų, „Ignitis“, pritaria Seime priimtam sprendimui pusmečiui prailginti tiekėjo pasirinkimo terminą suvartojantiems 1–5 tūkst. kWh elektros per metus. Pasak bendrovės atstovo, termino neatidėjus įmonės neatlaikytų klientų srautų, o išaugusios sąskaitos už garantinį tiekimą daugelį nemaloniai nustebintų.

Andriaus Kavaliausko teigimu, tiekėjai sunkumų turėjo ir pirmojo liberalizavimo etapo metu, kuomet tiekėją rinkosi gerokai mažiau vartotojų (suvartojančių per 5 tūkst. kWh per metus). Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, tiekėją antrajame etape pasirinkę tik apie 290 tūkst., tačiau maždaug 480 tūkst. sprendimo dar nėra priėmę. Į antrąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą patenka didžioji dalis buitinių vartotojų.

„Kaip visą rinką užpuolė praeitais metais per 4 mėnesius šimtas keliasdešimt tūkstančių vartotojų, kurie ne tik iš pirmo, bet dar ir antro bei trečio etapų, rinkęsi tiekėją savanoriškai, dabar per pusantro mėnesio atsirastų staiga 480 tūkst. Iš jų, tikėtina, nemaža dalis bandytų tą tiekėją pasirinkti. Vėl būtų eilių, skambučių neatsilieptų ir tam tikro nepasitenkinimo iš klientų, kodėl (...) kažkokio tiekėjo skambučių centro „nulūžo“ linijos“, – Eltai komentavo A. Kavaliauskas.

„Manau, kad būtų tam tikro chaoso, nesusipratimų. (...) Kai bandai sudėti, grubiai tariant, pusę milijono žmonių į pusantro mėnesio, fiziškai Lietuvoje nė viena industrija nėra per tokį laiką mačiusi, kad reiktų aptarnauti labai greitai“, – mano jis.

Pasak specialisto, nespėjusiems pasirinkti laiku, bent mėnesį garantinį tiekimą užtikrintų Energijos skirstymo operatorius (ESO), kurio perduodama elektra būtų brangesnė, nei siūlo nepriklausomi elektros tiekėjai. Kaip pastebi A. Kavaliauskas, ESO siūlomi garantinio tiekimo įkainiai nepasirinkusiems tiekėjo būtų 25 proc. didesni, kadangi tokį antkainį ESO taiko biržoje perkamai elektrai. Tai galėtų nemaloniai nustebinti vartotojus, spėja „Ignitis“ atstovas.

„Atsižvelgiant į dabartines kainas aišku, kad tas tiekimas būtų brangus, nes rinkos kainos didelės ir ESO dar užsideda ant biržos tiekimo dalies 25 proc. antkainį. Šitoje vietoje jie (tiekėjo laiku nepasirinkę vartotojai – ELTA) turėtų dar ir naujai priprasti, kaip sumokėti tą pirmąją sąskaitą ESO, nes jie pabūtų mėnesį (arba kol nepasirinks tiekėjo – ELTA) ESO automatiškai“, – teigė A. Kavaliauskas.

Krūvio tikisi, bet yra pasiruošę

Nepaisant to, kad milžiniško tiekėją paskutinėmis savaitėmis norinčių pasirinkti klientų antplūdžio, priėmus pataisas terminą atidėti, išvengs, ateinantys metai elektros tiekėjams gali būti įtempti. A. Kavaliauskas atskleidė, kad 2022 m. tenka ruoštis didinant klientų aptarnavimo skyrių pajėgumus.

„Tiekėjai po praėjusių metų pasimokė – padidinome resursus, atidarėme papildomas skambučių centro linijas, prisisamdėme žmonių, kurie padėtų tą visą srautą suvaldyti“, – sakė „Ignitis“ atstovas.

Elektros tiekėjo pasirinkimas nukeltas

Ketvirtadienį Seimas galutinai pritarė, kad pusmečiui – iki kitų metų liepos – būtų nukeliamas nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo terminas. Iki šiol dėl elektros tiekėjo nėra apsisprendę maždaug 500 tūkst. vartotojų.

Pagal anksčiau galiojusį terminą, nepriklausomą tiekėją vartotojams būtų reikėję pasirinkti iki šių metų gruodžio vidurio.

Pokyčių imtasi atsižvelgiant į galiojančią tvarką, kuri numato, kad, nepasirinkus elektros tiekėjo per nurodytą terminą, vartotojas privalėtų mokėti ketvirtadaliu didesnę nei rinkos kainą už elektros tiekimą.

Preliminariai skaičiuojama, kad elektros kaina reguliuojamiems buitiniams vartotojams nuo sausio didės mažiau nei 20 proc., dujų kaina virykles turintiems žmonėms kils apie 20 proc. (nepriėmus pataisų ji didėtų 51 proc.), o dujomis šildantiems namus – apie 30 proc. (83 proc.).

Atsisakoma monopolinio elektros tiekimo

LRT.lt primena, kad elektros tiekimo rinkos liberalizavimas, t. y. buitiniams vartotojams suteikta teisė pasirinkti elektros tiekėją, nuosekliai įgyvendinama etapais.

Pirmasis elektros rinkos liberalizacijos etapas, pasibaigęs praėjusiais metais, apėmė vartotojus, sunaudojančius daugiausia elektros energijos, – daugiau nei 5 tūkst. kWh.

Kaip nurodo ESO, nepasirinkusių tiekėjo ir patekusių tarp garantinio tiekimo paslaugą gaunančių klientų liko tik 3 proc. Iš viso į pirmąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą pateko apie 98 tūkst. namų ūkių.

Norėdami pakeisti elektros energijos tiekėją, gyventojai kol kas gali rinktis iš septynių pasiūlymų: „Enefit“, „Elektrum“, „Ignitis“, „Birštono elektra“, „Vilniaus elektra“, „Egto energija“, „Perlas energija“. Anot ESO, daugiausia naujų klientų pritraukė „Ignitis“, „Perlas energija“ ir „Enefit“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt