Verslas

2021.11.03 14:41

Vyriausybė siūlo dar švelnesnius ribojimus: stipriojo alkoholio galėtų įsigyti ir 18-mečiai

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.11.03 14:41

Vyriausybė iš esmės pritaria Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, tačiau teikia papildomas pastabas ir siūlymus dėl teisinio reguliavimo. Ministrų kabinetas siūlo leisti stipriojo alkoholio įsigyti ir 18-mečiams, taip pat suteikti galimybę savivaldybėms apsispręsti, kuriose viešosiose vietose jį būtų galima vartoti.

18-mečiai galėtų įsigyti nestiprų alkoholį, sekmadienį – ilgesnė prekyba

Pataisas panaikinti kai kuriuos alkoholio apribojimus jau kiek anksčiau inicijavo liberalai Andrius Bagdonas, Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas, konservatoriai Vytautas Kernagis, Marius Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius ir Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė.

Jomis siūloma, kad alkoholiniais gėrimais visoms savaitės dienomis būtų galima prekiauti nuo 10 iki 20 val. Šiuo metu sekmadieniais alkoholiniais gėrimais prekiaujama trumpiau – iki 15 val.

Seimo narių siūlymu, amžius, nuo kurio būtų galima įsigyti alkoholinių gėrimų, priklausytų nuo norimo įsigyti gėrimo stiprumo. Nuo 18 metų būtų galima įsigyti ir vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus. Norint įsigyti ir vartoti stipresnius gėrimus, ir toliau būtų taikoma dabar galiojanti 20 metų amžiaus riba.

Mugėse ir parodose būtų leidžiama prekiauti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. (šiuo metu mugėse – 7,5 proc., parodose – 13 proc.).

Pataisomis taip pat siūloma pakeisti alkoholio reklamą reglamentuojančias nuostatas, leidžiant Lietuvos gamintojams pristatyti savo produktus socialiniuose tinkluose, leisti, kaip nurodoma, objektyvią informacijos apie alkoholinių gėrimų sklaidą. Šiuo metu bet kokia alkoholio reklama yra uždrausta.

Iš esmės pritaria

Vyriausybė šioms pataisoms iš esmės pritaria, tačiau siūlo tobulinti. Pateiktoje išvadoje Seimui savivaldybėms siūloma suteikti teisę spręsti dėl viešų vietų, kuriose būtų galima vartoti alkoholinius gėrimus.

Taip pat, atsižvelgiant į argumentus dėl konkurencingumo, ministrų kabinetas siūlo leisti asmenims nuo 18 metų vartoti alkoholinius gėrimus, neatsižvelgiant į jų stiprumą. Atsižvelgus į tai, kaip tai galėtų paveikti nepilnamečius asmenis, siūloma nustatyti pereinamąjį laikotarpį iki 2023 m. sausio 1 d. ir taip suteikti galimybę adaptuoti alkoholio vartojimo prevencijos strategijas.

Vyriausybė taip pat siūlo nustatyti, kad alkoholio reklama nebūtų laikoma informacija apie alkoholinius gėrimus, kai ji pateikiama mažmeninės prekybos ar viešojo maitinimo vietose, kuriose alkoholiniai gėrimai yra parduodami, ar alkoholinių gėrimų gamintojų, prekiautojų ar jų pristatymo paslaugą per interneto platformas teikiančių įmonių interneto svetainėse bei socialinių tinklų paskyrose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt