Verslas

2021.11.05 20:28

Verslas skolinasi iš bankų užsienyje – sako, kad taip ir pigiau, ir paskolą lengviau gauti

Irma Janauskaitė, Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba2021.11.05 20:28

Lietuvos verslas ima skolintis iš bankų užsienyje. Sako, ten paskolos ir pigesnės, ir paprasčiau jas gauti. Tarptautinių finansavimo rinkų konkurencija, manoma, duos teigiamą postūmį ir bendravimui su vietos bankais. Lietuvos bankus vienijanti asociacija konkurencijos sako nesibaiminanti.

Bendrovė SBA gamyklai statyti skolinasi iš banko Austrijoje.

Apie 40 milijonų eurų. Įmonės atstovai sako, kad tai būsianti inovatyviausia gamykla Lietuvoje, čia dirbs beveik vien robotai.

SBA grupė toliau dirba ir su didžiaisiais bankais Lietuvoje, bet sako, kad Vakarų Europos bankai turi daugiau net tik galimybių, bet ir noro skolinti lietuviškam verslui.

Panorama. JT klimato konferencijoje lyderiai susitarė stabdyti besaikį miškų naikinimą

„Jie savo krepšelyje turi daugiau produktų, daugiau instrumentų. Ir šitoj vietoj mes tikrai gavome ir geresnes komercines sąlygas, tai yra geresnes kainas, ir ilgesnius terminus, ilgesnes amortizacines paskolos struktūras ir netgi sugebėjom pasiskolint neįkeisdami nekilnojamojo turto“, – kalbėjo SBA iždo direktorius Ignas Mačeika.

Kita užsienyje nutarusi skolintis įmonė „Girteka“ sako, kad pinigų reikia naujiems vilkikams ir puspriekabėms pirkti. Nori atnaujinti transporto parką.

145 mln. eurų transporto milžinė ima iš Šveicarijos, Vokietijos ir JK bankų. Bet, sako, tai nereiškia, kad visą paskolų portfelį iškelia iš Lietuvos.

„Mūsų atveju mes esame lietuviškiems bankams per didelis žaidėjas. Ir jie taip pat turi savo vidinius limitus, kiek gali skolinti konkretiems klientams, kiek gali skolinti konkretiems sektoriams, ir mes matome, kad užtikrindami mūsų verslo tęstinumą, turim diversifikuoti tą riziką“, – aiškino „Girteka“ grupės finansų direktorius Vytenis Šuklys.

Galimybe pasiskolinti ne Lietuvoje domisi ir kiti verslai, LRT žiniomis, dar iki 10-ies bendrovių.

„Atsiradimas konkurencijos, kitokios konkurencijos, negu įprasta, padeda šiek tiek kitaip ir vietiniams bankams, mūsų vietiniams partneriams pasižiūrėti į projektus, pasižiūrėti struktūras“, – sakė Ignas Mačeika.

„Normalu, kad dalis įmonių ieško finansavimo kitur, tai tikrai jokių neigiamų dalykų mes neįžvelgiam. Na, ir ES toks ir tikslas yra – sukurti bendrą rinką. Kad tiek įmonės, tiek gyventojai ilgainiui galėtų skolintis iš bet kurios finansų įstaigos bet kur bendrijoje“, – aiškino Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.

Kol kas bankus vienijanti asociacija dėl konkurencijos rami. Dauguma Lietuvoje veikiančių įmonių vis dėlto skolinasi iš Lietuvos kredito įstaigų.

Pastaruoju metu verslo kreditavimas Lietuvoje vėl ėmė augti. Apklaustos įmonės sako, kad gauti kreditą tapo lengviau. Priežastis – per pandemiją padidėję indėliai.

Bet naujų paskolų verslui palūkanos Lietuvoje – tarp didžiausių euro zonoje – beveik 2,9 procento. Pvz., Nyderlanduose nesiekia 1 proc.

Lietuvos banko teigimu, visi įmonių finansiniai įsipareigojimai perkopę 44 mlrd. eurų. Paskolos bankams Lietuvoje – beveik 8 mlrd. Skola užsieniui – beveik 9 mlrd.

„Maždaug penktadalis visų įmonių įsipareigojimų yra vienokia ar kitokia forma skolinimasis iš užsienio. Tai nebūtinai tik paskolos. Pvz., verslai, ypač didesni, vėlgi flagmanai leidžia obligacijas ir tokia forma skolinasi iš užsienio. Ir matome tą intensyvėjimą taip pat metų bėgyje. Na, žiūrint į mažesnius verslus, tai matome aktyvesnį“, – aiškino LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Paulius Morkūnas.

Teisės aktai nenumato draudimo skolintis kitoje valstybėje, verslams tai daug lengviau nei gyventojams, pvz., gauti būsto paskolą. Bet verslas sako, vis tiek ne kiekviena įmonė gautų paskolą svetur: svarbu ir jos dydis, ir reputacija, ir ryšiai su užsieniu – ar dirba tose rinkose, ar plečiasi ten.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt