Verslas

2021.10.28 22:41

„Laivo remontas atviroje jūroje audros metu“ – Vyriausybė sieks reformuoti viešąjį sektorių

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 22:41

„Pigi valdžia brangiai kainuoja“ – taip pristatydama, kaip ketinama pertvarkyti valstybės tarnybą, ekonomistą Raimondą Kuodį citavo premjerė Ingrida Šimonytė. Reformuoti viešąjį sektorių bandė bene visos Vyriausybės. Ar šįkart tai pasibaigs sėkme, ekspertai sako nežinia, bet nesėkmė būtų toliau nedaryti nieko.

Neramus ne tik metų laikas – pandemija, migrantų krizė, nukelta mokesčių sistemos reforma. Bet kitas iš penkių strateginių Vyriausybės darbų – valstybės tarnybos pertvarka.

„Tai truputį primena laivo remontą atviroje jūroje audros metu“, – sako premjerė.

Panorama. Lietuva – tarp trijų ES valstybių, kur COVID-19 plinta sparčiausiai: ieškoma naujų priemonių

Premjerė sako, kad tarptautiniame valstybės tarnybos indekse Lietuva – 20-a iš 38-ių. Atrodytų, viduriukas, bet verslas sako, kur bepažiūrėtum detaliau, yra ką taisyti – daug biurokratijos, perteklinių procedūrų ir kartu per mažai pajėgų ten, kur išties reikia.

„Paimtume vaistų rinkos reguliavimus. Kenčia daugybė žmonių, pas gydytojus patekti negali. Vaistininkas neturi teisės pratęsti jiems kompensuojamų vaistų išdavimo. Tai mes matome, kad kaupiasi rimtos problemos visuomenėje, o kodėl? Todėl, kad tie, kurie atsakingi pakeisti teisės aktus, jie tiesiog neatlieka savo pareigos“, – tvirtina Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva.

Trys „I“ – investicijos, inovacijos ir institucijos, tai svarbu verslui. To, sako buvęs premjeras, dabar verslininkas Aleksandras Abišala, reikia ir viešajam sektoriui, kad visi pagaliau gautų kokybiškas paslaugas – sveikatos, švietimo, socialines.

„Turbūt visos Vyriausybės Lietuvoj bandė daryti“, – priduria jis.

Pertvarka, premjerė sako, nėra tiesiog vieną sujungti su kitu: „Ar mes gauname kokybę iš to, kaip ten sakė, suklijuojam ežį ir gyvatę ir gaunam 2 metrus spygliuotos vielos? Mes turbūt norime geresnės kokybės. Vadinasi, vis tik pradinis išeities taškas yra funkcijos“.

Vyriausybė nori peržiūrėti valstybės institucijų funkcijas. Kad nebūtų dubliavimosi ir neliktų nereikalingų.

Atverti institucijas. Tai, anot I. Šimonytės, reiškia ne vadovų pasiekiamumą per socialinius tinklus, o jų gebėjimą suderinti skirtingus interesus, kad visuomenė iš to gautų naudą.

Vadovams suteikti galių iš tiesų priimti kasdienius sprendimus, o ne visko bijoti ir aklai paisyti instrukcijų.

Suformuoti stiprų vadovų korpusą ir jiems mokėti adekvačius rinkoje esantiems atlyginimus.

„Turime eilę įstaigų, kurios neturi vadovų. Į daugelį institucijų vadovų prisikviesti žmones yra be galo sunku. Įvertinus savo kaštų ir potencialaus atlygio balansą, atsakymas yra labai paprastas: „Ne, kodėl turėčiau?“ – aiškina ministrė pirmininkė.

Sėkmingu pavyzdžiu laikoma valstybės įmonių reforma. Tačiau jų vadovų atlyginimai, perkopiantys 10 tūkst. eurų popieriuje, kelia dalies gyventojų pasipiktinimą.

„Čia yra viena iš tų lietuviškų problemų, kur mes sutinkame, kad mūsų karvė nudvėstų, jeigu kaimyno nudvės trys. Bet šitą reikia perlaužti. Net lietuvių liaudies patarlė sako, skūpus moka 2 kartus“, – teigia A. Abišala.

Verslas sako, jog apskritai metas atsisakyti atskirų įstatymų atskiroms valdininkų grupėms.

„Ar viešojo administravimo pertvarka bus sėkmės istorija, tai aš galiu pasakyti, kad nežinau, ar ji bus. Bet žinau tikrai, kad ji bus nesėmės istorija, jeigu mes nieko nedarysime“, – įsitikinęs A. Abišala.

„Kodėl iki šiol nepavyko visos reformos? Nepavyko todėl, kad buvo optimizuojama, jungiamos institucijos, tačiau visam tam stokojome žmogaus, būtent kaip centro ir tikslo“, – nurodo E. Leontjeva.

Valstybės tarnautojų profsąjunga sako nustebusi, kad apie darbuotojus tiesiogiai paliesiančią reformą diskutuojama be jų atstovų, tik su verslu. Sako, pažangos reikia, bet ir kalbėti reikia su visais.

Visame viešajame sektoriuje dirba beveik trečdalis visų dirbančiųjų Lietuvoje. Profsąjunga sako, svarbiausia, ar vadovai didins ar mažins komandas ir ar bus atleidimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt