Verslas

2021.10.28 17:14

Seime ir vėl įregistruotas siūlymas iki 800 eurų didinti vienkartinę išmoką gimus vaikui

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.28 17:14

Ketvirtadienį Seime perregistruotos Išmokų vaikams įstatymo pataisos, kuriomis siūloma beveik dvigubai, iki 800 eurų „į rankas“, didinti išmoką kiekvienam gimusiam, įvaikintam vaikui ar vaikui, kuriam globa nustatyta šeimoje ar šeimynoje.

Praėjusią savaitę Seimas tokiam siūlymui nepritarė. Už pateiktas tai numatančias Išmokų vaikams įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 48 Seimo nariai, 5 buvo prieš, 44 parlamentarai susilaikė. Seimas nesiryžo projekto atmesti, jis grąžintas iniciatoriams tobulinti.

„Pirmoji versija buvo atmesta vienu balsu, nes nelabai susirinko, pakaitinė darbotvarkė, atmetė be argumentų“, – LRT.lt teigia vienas iš pasiūlymo iniciatorių Seimo narys Gintautas Paluckas.

„Perregistravome, žiūrėsime, kaip kolegos iš valdančiųjų vertins“, – priduria jis.

Įstatymo pataisos numato, kad kiekvienam gimusiam vaikui būtų skirta ne 11, kaip buvo iki šiol, o 20 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio vienkartinė išmoka.

Įvaikintam vaikui, neatsižvelgiant į tai, ar gimus vienkartinė išmoka jam jau buvo išmokėta, taip pat būtų skirta 20 BSI dydžio vienkartinė išmoka.

Įregistruoto įstatymo projekto lyginamajame variante taip pat nurodoma, kad vaikui, kuriam globa nustatyta šeimoje ar šeimynoje, iki jam sukaks pusantrų metų, taip pat būtų skirta 20 BSI dydžio vienkartinė išmoka, jeigu ši išmoka nebuvo išmokėta jam gimus ar pirmą kartą nustačius globą.

Šiuo metu BSI siekia 40 eurų, tad atitinkamai tokia išmoka kiltų nuo 440 iki 800 eurų – beveik dvigubai.

„Visi supranta ir sutinka, kad vaiko gimimas, nepaisant to, jog tėvai tam ruošiasi, yra finansinis šokas – toks gyvenimas. Ta pirminė investicija yra reikalinga įvairioms reikmėms, ji vaikui yra didelė. Ši išmoka vaikui gimus, valstybės investicija į gimusį vaiką nesikeitė beveik 14 metų. Aš net nežinau, ar čia kam nors neaišku, kiek keitėsi kainos, daugybė kitų dalykų, o šis dalykas nesikeitė“, – atkreipia dėmesį G. Paluckas.

„Ne visos šeimos (akivaizdu statistiškai) negali sukaupti, sutaupyti pinigų, o vaikams gimus, pageidautina, kad būtų viskas, kas geriausia: ir lovytė, ir kėdutės, ir daugybė dalykų, kurie yra brangūs. Visi tėvai tai žino“, – taip pat sako Seimo narys.

Preliminariais skaičiavimais, projektuojamas išmokos gavėjų skaičius 2022–2025 m. siektų apie 30,02 tūkst. žmonių.

Seimui pritarus šis įstatymas įsigaliotų 2023 m. sausio 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt