Verslas

2021.10.28 17:10

LRT interviu su Taivano ministru: mūsų šalių mezgami ryšiai – pirmieji žingsniai į bendrą ateitį

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 17:10

Lietuvos ir Taivano ekonominis bendradarbiavimas, mezgami ryšiai yra pirmieji žingsniai į bendrą ateitį, išskirtiniame interviu LRT sako Lietuvoje viešintis Taivano nacionalinės plėtros ministras Kung Ming-Hsinas. Anot jo, sunku prognozuoti, kaip šį vizitą įvertins Pekinas, tačiau ministras pabrėžia – Lietuva ir Taivanas yra geri draugai ir platesnio pobūdžio santykių užmezgimas reiškia daug, taip elgtis – teisinga.

– Per pastarąsias dienas Taivano delegacija susitiko su Lietuvos politikais, verslininkais. Ar šie susitikimai, mezgami santykiai pavirto į realius sprendimus ir veiksmus, kurių toliau bus imamasi?

– Nuo pat COVID 19 pandemijos pradžios Lietuva ir Taivanas užmezgė gražius santykius. Lietuva padovanojo Taivanui vakcinų, Taivanas, savo ruožtu, Lietuvai atsiuntė medicinos reikmenų. Mūsų prezidentė tai įvertino kaip gražų, itin dorą gestą bei pabrėžė, kad būtų galima ieškoti ir daugiau galimybių bendradarbiauti.

Taivanas ir Lietuva įsteigs šalyse atstovybes, todėl mūsų vizitas, tikimės, taps puikiu pamatu bendradarbiauti ateityje: stiprinti ekonomikas, prekybą.

Laba diena, Lietuva. Ką reiškia Lietuvos ir Rusijos diplomatinių santykių 30-metis?

Per šias kelias dienas pasirašėme memorandumų, mūsų verslo atstovai susitiko su Lietuvos verslininkais akis į akį. Labai tikiuosi, kad šios pastangos virs konkrečiais rezultatais.

Yra kelios sritys, kuriose matome daug galimybių pagilinti bendradarbiavimą. Viena jų – puslaidininkių industrija. Taip pat – finansinių technologijų, medicinos.

Susitikimai vis dar tęsiasi, todėl, greičiausiai, išvysime ir daugiau sričių, kuriose galėsime bendradarbiauti. Iš viso – 237 susitikimai su 97 Lietuvos ir 57 Taivano kompanijomis, todėl tikrai turėtų užsimegzti ir daugiau santykių.

– Vakar buvo daug kalbų apie galimas puslaidininkių gamyklos statybas Lietuvoje. Kai kurie analitikai skaičiuoja, prireiktų ne vienerių metų, kol tokia gamykla galėtų rastis. Kokios jūsų prognozės?

– Iš tikrųjų, puslaidininkių industrijos grandinė itin plati – pradedant nuo medžiagų, gamyklų, surinkimo, pakavimo, testavimo. Kuriama labai daug įrenginių, įvairiausių lustų, kuriems reikia puslaidininkių. Taivanas ir Lietuva sutarė suburti ekspertų komandą, kuri per pusmetį ar metus įvertintų, kaip ir kur Lietuva galėtų prisidėti.

Pirmas žingsnis – specialistai, galintys ir gebantys dirbti. Jūsų atstovai minėjo, kad gali prireikti bent poros metų jiems parengti. Taivanas ketina siūlyti stipendijas jauniems studentams ir atvykti mokytis. Arba – sulaukti mokymų. Kai Lietuva jau turės pakankamą kiekį tokių ekspertų, bus lengviau kalbėti apie gamyklos įkūrimą.

Negaliu prognozuoti, kaip pasielgs Kinijos valdžia, bet Lietuva ir Taivanas – geri draugai. Mes susikibę rankomis kovojame su pandemija, o dabar dar ir bandysime užmegzti platesnio pobūdžio santykius.

– Užsienio reikalų ministerija viliasi, kad Taivano atstovybė Lietuvoje bus įkurta artimiausiu metu, galbūt iki šių metų pabaigos. Esą vyksta pasirengimo darbai. Jūsų akimis, kodėl tai toks sudėtingas procesas ir ar diplomatiniais kanalais vyksta spaudimas iš Kinijos valdžios?

– Manau, atstovybės įkūrimas be galo svarbus žingsnis. Ypač dėl bendradarbiavimo galimybių. Pavyzdžiui, Europos Sąjunga turi savo atstovą Taivane. Tai padeda mūsų žmonėms geriau suprasti Bendrijos politikoje vykstančius procesus. Lietuva atstovybės Taivane kol kas neturi. Žmonės neturi tiesioginio ryšio su Lietuva. Tikiu, kad kai atstovybė atsiras, situacija tikrai pasikeis. Lygiai taip pat svarbu ir Taivanui turėti savo atstovą Vilniuje. Ir dėl investicijų.

Noriu pasinaudoti galimybe pareikšti nuoširdžią padėką Lietuvai už suteiktą pagalbą kovojant su pandemija. Taivanas susiduria su neracionaliomis represijomis, o Lietuva tarptautinei bendruomenei primena apie laisvės, demokratijos vertybes ir tą demonstruodama siekia įkurti atstovybę.

– Taivano delegacija į Lietuvą atvyko prieš tai aplankiusi Slovakiją, Čekiją. Tačiau čia nėra vieno asmens – jūsų kolegos, užsienio reikalų ministro. Ar tai susiję su politinėmis aplinkybėmis, tvyrančia įtampa tarp Vilniaus ir Pekino dėl Taivano?

– Mes labai didžiuojamės užsienio reikalų ministru ir jis nuveikė puikų darbą. Mano atsakomybė šiose šalyse pastatyti tvirtus pamatus mūsų, pabrėšiu – ekonominiams – santykiams ateityje.

– Šis vizitas į Lietuvą, akivaizdu, naudingas abiem šalims – naujos galimybės, būdas kurti tarptautinius santykius. Kaip manote, kokia gali būti Pekino reakcija?

– Negaliu prognozuoti, kaip pasielgs Kinijos valdžia, bet Lietuva ir Taivanas – geri draugai. Mes susikibę rankomis kovojame su pandemija, o dabar dar ir bandysime užmegzti platesnio pobūdžio santykius. Manau, tai daug reiškia, tai svarbu. Ir taip elgtis – teisinga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt