Verslas

2021.10.28 20:07

Kapus tvarkančioms įmonėms – aukso amžius? Mėnesio kaina prasideda nuo 30 eurų, daugiausia užsakymų skrieja iš emigravusių

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 20:07

Neturintieji galimybės rūpintis artimųjų kapais vis dažniau kreipiasi į įmones, siūlančias tokias paslaugas. Neatmetama, kad stipriai išaugusiam tokių paslaugų poreikiui įtakos turėjo pasikeitusios kapinių tvarkymo taisyklės – jeigu kapavietė netvarkoma, teisė joje laidoti gali atitekti kitiems asmenims.

Panevėžietė Nelė keliskart per mėnesį atvyksta į rajone esančias Šilaičių kapines. Moteris sako darbo, ypač rudenį, – daug, tačiau kol pati gali, tol tvarko.

Žinios. Vis daugiau gyventojų kreipiasi dėl kapų priežiūros paslaugų: tą lemia ir pasikeitusios jų tvarkymo taisyklės

„Lapai, visko ir spyglių labai daug. Ištisai. Todėl, kad yra pušys. Graži vieta, labai graži, bet darbo yra. Mes šiaip tai visą laiką į mėnesį du tris kartus važiuojam“, – sako Nelė.

Kol vieni gyventojai kapavietes tvarkosi patys, kiti – kreipiasi į įmones, siūlančias nuolatinę kapų priežiūrą. Viena pirmųjų Panevėžyje pradėjusi teikti tokias paslaugas Silvija sako, kad verslo ėmėsi, pamačiusi kiek daug yra neprižiūrimų kapaviečių.

„Tikrai pasitvirtino, tai buvo tikrai reikalinga paslauga ir dauguma klientų yra dažniausiai išvykę lietuviai į užsienį“, – sako įmonės „Našlaitė“ vadovė Silvija Pranauskė.

Pasak Silvijos, kapaviečių priežiūra aktualesnė tampa ir dėl pasikeitusių kapinių tvarkymo taisyklių. Panevėžio miesto savivaldybė viešai skelbia apleistų kapų sąrašus ir jei jais nesirūpinama mažiausiai dvejus metus, kapų priežiūra ir teisė joje laidoti gali atitekti kitiems asmenims.

„Informavimas ir „Cemetry“ sistemoje duoda tą žinomumą, kad yra tokios kapavietės ir atkreipia už juos atsakingų asmenų dėmesį. Nuo to stebėjimo laikotarpio, tai Kristaus Karaliaus kapinėse esame pastebėję 46 sutvarkytas kapavietes, o Šilaičių kapinėse – 79“, – tikina Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Žibutė Gaivenienė.

Kapų prižiūrėtojai pastebi, kad didžioji dalis užsakymų yra iš didmiesčių, tačiau ir miestelių gyventojai keičia požiūrį.

„Pagalba reikalinga tiems, kurie patys nebegali jau dėl amžiaus, dėl atstumų, dėl kitų rūpesčių, ar verslas ten labai, na vienu žodžiu, kur negali pats skirti laiko tam“, – sako kapų prižiūrėtojai.

Nuolatinė kapų priežiūra kainuoja nuo 30 eurų per mėnesį. Kapų prižiūrėtojai pastebi, kad nauji kapai dažniausiai uždengiami plokštėmis, tada nebereikia tokios kruopščios priežiūros.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt