Verslas

2021.10.28 19:06

Mauricas: Suomija pasisako už žiemos laiką, ja paseks ir Estija ir tada Lietuvai gali tekti prie jo likti

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 19:06

Sekmadienį vėl grįšime prie žiemos laiko. Laikrodžiai suksis valanda atgal, nors datų, kada šios tvarkos bus atsisakyta, jau skelbta ne viena. Dėl to Lietuvos susisiekimo ministras kreipėsi į europines institucijas, ragindamas nebedelsti. Kurį – vasaros ar žiemos – laiką pasiliktų Lietuva – dar neaišku. Pasak ekonomistų, šaliai geriau būtų vasaros laikas. Už tai pasisako ir gyventojai. 

Viskas prasidėjo nuo elektros. Karo metais, kai trūko resursų, norint sutaupyti elektros, nuspręsta sukioti laiką. Pasak energetikos eksperto Vidmanto Jankausko, prieš maždaug 50 metų tyrimai rodė, kad kelis procentus suvartojamos energijos laiko sukiojimas sutaupyti padeda. Dabar – nebe.

Panorama. Per Vėlines ragina susilaikyti nuo nebūtinų susitikimų: nereikėtų kurti naujų kapų

„Apšvietimas ir elektros vartojimas apšviesti nebėra pagrindinis elektros suvartojimas. Pavasarį ir rudenį reikia dar šildytis, vasarą, kai šilta, kondicionuotis ir viskas susibalansuoja į tai, kad tikrai čia jau ne energijos taupymas“, – sako energetikos ekspertas.

Nors laikai keičiasi, laiką vis dar sukame. Šį sekmadienį grįšime prie žiemos laiko – atsuksime valanda atgal. Tai reiškia, kad ryte bus kiek šviesiau, o tems anksčiau.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis laišku kreipėsi į europines institucijas, ragindamas greičiau panaikinti šią tvarką – nes nors toks siūlymas pateiktas dar prieš 4-erius metus, į priekį nepasistūmėta.

„Ko trūksta – politinės valios. Pasakyti ekspertams, kad reikia sėsti ir susitarti“, – konstatuoja Susisiekimo ministerijos patarėjas Gytis Mažeika.

Kad pasiūlymas būtų įgyvendintas, reikia ir Europos Parlamento ir Tarybos pritarimo, o Taryba nesutaria.

„Yra tik 6 narės, kurios pritaria pasiūlymui ir 21 nepritaria. Todėl sveikintina iniciatyva, bet pirmiausia reiktų kalbėti su kolegomis ministrais“, – teigia eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Pagrindinis argumentas atsisakyti vasaros ir žiemos laiko kaitaliojimo – poveikis žmonių sveikatai.

„Laiko sukimo metu tomis dienomis kai kam kelias dienas, kai kam savaites užtrunka adaptacija. Tai nėra didelė problema, bet jei galima to nedaryti, tai kodėl tą kentėti“, – teigia G. Mažeika.

Susisiekimo ministerija sako, kad pagal apklausą 62 procentai gyventojų norėtų, kad visą laiką būtų vasaros laikas – koks yra dabar. Atsisakius sukinėjimo, kuriuo laiku gyventi, tektų derintis su aplinkinėmis šalimis. Štai Suomija pasisako už žiemos laiką. Anot ekonomisto Žygimanto Maurico, tada ja paseks ir Estija ir, nepaisant gyventojų norų, Lietuvai irgi gali tekti gyventi žiemos laiku, nors vasaros laikas šaliai būtų naudingesnis.

„Kuo šviesesni vakarai, tuo daugiau to laisvalaikio leidžiama lauke, kažkur į miestą pasivaikščioti, tokiu būdu apyvartos išauga. Daugiausiai šviesos valandų gauna, kai laikas sukiojamas, tada viskas optimizuojama, nedaug atsilieka vasaros laikas, žiemos laikas – pats tamsiausias“, – teigia banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas.

Laikrodžių sukioti nebenori ne tik Lietuva. Europos Sąjungos konsultacijose, kuriose dalyvavo puspenkto milijono žmonių, 84 proc. pasisakė už tai, kad būtų atsisakyta keisti laiką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt