Verslas

2021.10.27 19:04

Taivano planas Lietuvoje kurti ekonominę atstovybę: ką laimi mūsų šalis ir kaip reaguos Kinija?

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.27 19:04

Taivanas žada ekonominę atstovybę Lietuvoje metų pabaigoje, o Lietuva Taivane – po Naujųjų. Į Lietuvą atvykusi gausi politikų, verslo delegacija pradėjo kelias dienas truksiantį vizitą, kurio tikslas rasti bendrų galimybių verslui, pramonei ir švietimui. Tačiau politologai sako, Lietuvos pozicija dėl Kinijos sušvelnėjo.

Vilniaus oro uostas tokio lainerio dar niekad nepasitiko. Naujausios kartos „Airbus“ atskraidino vienos labiausiai pasaulyje išsivysčiusių šalių delegaciją.

Kad ir kaip pyktų Kinijos valdžia, Taivanas ir Lietuva brėžia naujas gaires – inovacijos, technologijos, inžinerija, švietimas tik dalis to, kur šalys sieks bendradarbiauti. Taivano nacionalinės plėtros ministras teigia, šalis garsėja puslaidininkių gamyba, o Lietuva lazerių pramone.

Žinios. Per atostogas ribojamas neformalusis ugdymas: galės būti organizuojamas tik nuotoliniu būdu

Čia matytų galimybių naudos išpešti abiem pusėms. Gal netgi kurtų puslaidininkių gamyklą Lietuvoje. Be to, ne veltui bendradarbiavimo memorandumą pasirašė ir Vilniaus universiteto rektorius.

„Taivanas ketina siūlyti stipendijų Lietuvos jaunimui studijuoti ar sulaukti ekspertinių apmokymų Taivane. Tada – technologinis bendradarbiavimas. Po tokių mainų, Lietuva ir Taivanas suformuos ekspertų komandą, kuri kitais metais kalbės apie Lietuvos vaidmenį visoje puslaidininkių tiekimo grandyje“, – sako Taivano nacionalinės plėtros ministras Ming-Hsing Kung.

„Ar tai Taivano įmonė, ar tai Lietuvos įmonės bendradarbiaudamos su Taivano įmonėmis – mes matome, jog paklausa puslaidininkiams pasaulyje yra milžiniška. Mes turime pasiūlos sutrikimus jau šiandien. Ilguoju laikotarpiu paklausa tik tai augs, plečiantis elektromobilių pramonei, plečiantis išmaniųjų technologijų pramonei, kompiuteriai vis galingėja ir tų puslaidininkių reikės“, – tikina ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Prieš porą savaičių nacionalinę dieną šventę Taivano gyventojai dar sykį parodė, su Kinija jiems nepakeliui, nors ši mano priešingai ir spaudimą daro visiems palaikantiems Taibėjų. Lietuvos verslai atsaką pajuto savo kailiu.

„Tai yra jautrus klausimas ir jis turbūt, kartais, politikų rankose. Tačiau prekyba nevyksta per vieną tunelį. Yra ir partneriai Vakarų Europoje, yra partneriai kitose valstybėse, kur galima bus įsigyti būtiniausių kiniškų prekių ar komponentų“, – sako Prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Rimas Varkulevičius.

Taivanas žada ekonominę atstovybę Lietuvoje metų pabaigoje, o Lietuva Taivane - po Naujųjų. Apie atstovybę Vilniuje užsienio reikalų ministerija kalbėjo dar vasarą, o perkirpti raudoną juostą viltasi rugsėjį.

„Nėra abejonių, jog Lietuvos bendravimas su Kinija diplomatiniais kanalais vyksta. Tačiau, mano akimis, Lietuvos pozicija šiek tiek pasikeitė. Tapo, šiek tiek, labiau atsargesnė, stengiamasi laviruoti ir neužaštrinti konflikto su Kinija. Šiek tiek švelnesnė Lietuvos pozicija yra labiau priimtina ypač didžiosioms Vakarų valstybėms“, – sako Rytų Europos studijų centro asocijuotas ekspertas Raigardas Boruta.

Į Lietuvą neatvyko Taivano užsienio reikalų ministras, nors jis kartu su delegacija aplankė Čekiją ir Slovakiją.

Tvyrant įtampai tarp Vilniaus ir Pekino, vasaros pabaigoje atšaukti abiejų šalių ambasadoriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt