Verslas

2021.10.27 14:02

Privalomas testavimas iš darbuotojų kišenės: prezidentas sprendimo dar nepriėmė

atnaujinta 16.34
Jonas Deveikis, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.10.27 14:02

Dar praėjusią savaitę Seimas pritarė nuo gruodžio 1 d. valstybės lėšomis nebekompensuoti privalomų testų kainų tam tikrų profesijų atstovams. Iki įstatymo įsigaliojimo trūksta tik prezidento Gitano Nausėdos parašo, kuris sprendimo dar nėra priėmęs. 

„Prezidentas dar nėra priėmęs sprendimo. Įstatymą iš Seimo gavome vakar, taigi galutinis apsisprendimo terminas – lapkričio 3 d.“, – LRT.lt komentavo prezidento patarėjas Ridas Jasulionis.

Tą patį trečiadienį žurnalistams prezidentūroje pakartojo ir šalies vadovas G. Nausėda.

„Šiuo metu mes analizuojame įstatymą, mes įsiklausome ir į ekspertų nuomonę. Manau, kad tą sprendimą tikrai padarysime ir paskelbsime tuo metu, kuris yra nustatytas“, – trečiadienį žurnalistams prezidentūroje sakė G. Nausėda, paklaustas, kaip vertina pataisas dėl darbuotojų testavimo.

LRT.lt primena, kad šiuo metu privalomas profilaktinis testavimas tam tikrų profesijų (sąrašą galite rasti čia) imuniteto COVID-19 neturintiems darbuotojams atliekamas kas 7–10 dienų greitaisiais antigeno testais.

Iki šiol tokių testų išlaidas padengdavo valstybė, tačiau jau nuo gruodžio 1 d., jei prezidentas pasirašys įstatymą, už testus turės susimokėti patys darbuotojai arba, jei sutiks, tai galės padaryti darbdavys.

Parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės lėšomis. Numatoma, kad testai bus finansuojami iš biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas arba kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Iki šiol apie sprendimą kompensuoti ar ne testų kainą darbuotojams priėmė 3 didelės įmonės. Didžiausias šalies darbdavys „Maxima“ pranešė, kad periodiškai besitestuojantiems darbuotojams įmonė tik gruodžio mėnesį kompensuos testų kainą, o vėliau už juos darbuotojams teks susimokėti patiems. Sprendimas vieną mėnesį apmokėti darbuotojų testų kainą „Maximai“ kainuos 100 tūkst. eurų.

„Maximoje“ šiuo metu iš 12 500 įmonės darbuotojų imunitetą turi 84 proc., vadinasi, periodiškai testuotis tenka apie 2 tūkst. parduotuvės darbuotojų.

Tuo metu, Vilniaus universitetas pranešė nežadantis kompensuoti testų kainos imuniteto nuo COVID-19 neturintiems darbuotojams. Vilniaus universitete iš 5 552 darbuotojų testuotis tenka 5 proc.

Baldų gamybos įmonė SBA pranašė, kad įmonių grupėje, kur dirba apie 3 500 žmonių, darbuotojai bus testuojami įmonės lėšomis.

Darbdaviai palaiko, profsąjungos siūlo vetuoti

Darbdavių atstovai sako palaikantys sprendimą nebenaudoti mokesčių mokėtojų pinigų neskiepytiems darbuotojams testuoti, kadangi visiems yra sudaryta galimybė skiepytis.

„Tai yra sąžininga mokesčių mokėtojų, kurie yra pasiskiepiję, atžvilgiu. Nereikia pamiršti, kad valstybė suteikia nemokamą galimybę apsisaugoti nuo viruso skiepijantis. Jeigu yra vienetai, kurie nenori to daryti, tai reikia suprasti, kad yra kaina, kurią jie turi susimokėti patys už tą sunkiai paaiškinamą sprendimą“, – LRT.lt sakė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

Savo ruožtu profesinių sąjungų atstovai nepalaiko sprendimo ir tikina, kad dalis žmonių gali išeiti iš darbo. Profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipėsi į prezidentūrą prašydama vetuoti įstatymo projektą.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija taip pat prašo G. Nausėdos vetuoti Seimo neseniai priimtą įstatymo pakeitimą, kuriuo nustatoma, kad už testus dėl COVID-19 turės susimokėti patys darbuotojai.

Jei valstybė ir toliau kompensuotų testų kainą, per metus greitiesiems antigeno testams atlikti (jei nepasiskiepijusių darbuotojų skaičius išliktų toks pats) reikėtų apie 19 mln. eurų, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Šiuo metu antigeno testai privačiose klinikose kainuoja 20–30 eurų, tad darbuotojui ar darbdaviui papildomai iš savo kišenės per mėnesį už 3 testus tektų atseikėti 60–90 eurų.

SAM skaičiuoja, kad vieno greitojo antigeno testo kaina valstybei siekia 11,22 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas) arba 13,07 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas ir jam padedantis asmuo). Taigi, tikrindamasis bent tris kartus per mėnesį (kas 10 dienų) darbuotojas išleistų nuo 33,66 iki 39,21 euro, o per metus – nuo 403,92 iki 479,53 euro.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt