Verslas

2021.10.27 11:13

STT: kompensuojamiesiems vaistams skirtos lėšos didėjo 70 proc., bet didžioji jų dalis nugulė vos keliolikos įmonių sąskaitose

atnaujinta 11.25
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.27 11:13

Per pastaruosius metus nuo 2014 m. smarkiai išaugo kompensuojamiesiems vaistams skirtos lėšos, kurios, kaip rodo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) analizė, koncentruojasi vos poros dešimčių bendrovių rankose.

„Atkreipėme dėmesį į labai smarkiai išaugusias išlaidas kompensuojamų vaistų įsigijimui, kompensavimui. Be abejo, tai yra gerai, sveikintina, tai reiškia, kad mūsų valstybė gali vis daugiau padėti mūsų gyventojams, susirgusiems įvairiomis ligomis. Ypač tas išaugimas sietinas turbūt su sudėtingų ligų, pavyzdžiui, reti onkologiniai susirgimai ar pan., būtinų gydymui vaistų kompensavimu“, – apie tyrimo priežastis sakė STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė.

Vis dėlto ji priduria, kad stebina padidėjimo koncentracija – daugiau kaip 90 proc. padidėjimo lėšų yra sutelktos keliolikos didžiųjų farmacijos įmonių gaminiams įsigyti – 91,1 proc. išlaidų padidėjimo teko 17 farmacijos įmonių gaminamiems vaistams kompensuoti.

Vienai asociacija – Farmacijos pramonės įmonių asociacijai – priklauso 18 farmacijos įmonių, kurių vaistiniams preparatams kompensuoti buvo skirta beveik 70 proc. 2020 m. PSDF biudžeto.

PSDF biudžeto išlaidos vaistiniams preparatams kompensuoti 2020 m. sudarė daugiau kaip 324 mln. eurų. 78,9 proc. šių išlaidų atiteko 20 farmacijos įmonių gaminamiems vaistams kompensuoti.

Per šešerius metus nuo 2014 m. išlaidos vaistų kompensavimui padidėjo 70,4 proc. arba daugiau kaip 134 mln. eurų.

Be to, PSDF išlaidų dydis konkrečios farmacijos įmonės gaminamiems vaistams taip pat labai priklauso nuo valdžios institucijų sprendimų, kuriais nustatoma kompensuojamųjų vaistų kainodara, vaistų įtraukimas į kompensavimo sąrašus, PSDF biudžeto rodikliai, kuriems įtaką daryti siekiama vykdant lobistinę veiklą.

„Farmacija yra viena iš lobistų labiausiai veikiamų ir paveikiamų sričių. Tokia rizikinga situacija“, – kalbėjo R. Kaziliūnaitė.

Siūloma inicijuoti paramos teikimo ir gavimo skaidrumą užtikrinančio teisinio reguliavimo bei PSDF biudžeto reguliavimo pakeitimus. Taip pat STT siūlo plėsti pranešėjų apsaugos garantijas ir galimybes mokėti pranešėjams su valstybei padarytos žalos dydžiu susietą atlygį. Be to, siūloma apsvarstyti naujas prevencines priemones.

Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė Agnė Gaižauskienė teigia, kad skaidrios investicijos į sveikatos priežiūrą gyvybiškai svarbios pacientams, o Europos farmacijos kompanijos, veikiančios Lietuvoje, nuo 2016 m. pačios savanoriškai skelbia duomenis apie bendradarbiavimą su sveikatos priežiūros specialistais ir organizacijomis.

„Internete kasmet viešai atskleidžiame, kiek pramonė investuoja į sveikatos priežiūrą, medikų kompetencijų ir kvalifikacijos tobulinimą, bendradarbiavimą su medikais vystant medicinos inovacijas.

Džiaugiamės, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pastangomis nuo praėjusių metų šios Atskleidimo nuostatos Lietuvoje įtvirtintos ir įstatymu. Visos mūsų šalyje veikiančios farmacijos kompanijos jau privalo skelbti duomenis apie bendradarbiavimą.

Esame tikri, kad farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimas pirmiausiai yra gyvybiškai svarbus pacientams. Jis leidžia stiprinti medikų kompetencijas, diegti naujausias technologijas gydyme, atlikti klinikinius tyrimus, gerinant gydymo inovatyviais vaistais prieinamumą. Tuo pačiu siekiame užtikrinti visišką skaidrumą, kuris padeda ir visuomenei, ir medikams geriau suprasti bendradarbiavimo svarbą“, – sako ji.

Vien pernai, IPFA vadovės teigimu, inovatyvios farmacijos pramonės investicijos Lietuvoje siekė beveik 36 mln. eurų ir per metus išaugo 2 mln. eurų. Iš viso 2017–2020 m. Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijai (IFPA) priklausančios kompanijos mūsų šalyje investavo 137,4 mln. eurų. Pernai IFPA narės klinikiniams tyrimams skyrė 3,5 mln., socialiniams projektams ir medikų edukacijai – 2,4 mln. eurų, tuo tarpu valstybei sumokėtų mokesčių suma siekė 29,8 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt