Verslas

2021.10.27 14:12

Vyriausybė pritarė pasirengimo galimai avarijai Astrave planui: numatyta skirti iki 100 mln. eurų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.27 14:12

Trečiadienį ministrų kabinetas pritarė pasirengimo galimai radiologinei ar branduolinei avarijai Astravo atominėje elektrinėje (AE) planui, jam numatyta skirti iki 100 mln. eurų.

„Kaip rodo krūva kitų krizių, kurias turime, geriau būti pasiruošus, negu ne“, – Vyriausybės pasitarime sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Pasirengimo galimai avarijai Astrave plane, kurį parengė Vyriausybės kanceliarija kartu su Vidaus reikalų ministerija (VRM) ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD), išskirtos pirmojo ir antrojo prioritetų priemonės.

Jų gyvendinimu ir finansavimu bus siekiama užtikrinti bazinį minimalų 23 valstybės institucijų ir 18 savivaldybių pasirengimą. Mažiau svarbios priemonės išskirtos antruoju prioritetu.

„Astravo atominės elektrinės grėsmė yra nuolatinė, todėl būtina užtikrinti valstybės, savivaldos ir visuomenės pasirengimą galimai branduolinei ar radiologinei avarijai. Šios lėšos – tai investicijos į valstybės saugumą“, – taip pat dėstė vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.

Anot ministerijos, bendra suma 2022–2026 metų laikotarpiui yra 91,58 mln. eurų, iš kurių pirmojo prioriteto poreikiai sudaro 72,98 mln. eurų.

Plane numatytos priemonės: ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų (ESOC) įrengimas slėptuvėse 100 km zonoje esančiose valstybės institucijose, tarpinių gyventojų evakavimo punktų (TGEP) įrengimas gyventojams iš Vilniaus miesto, dujokaukės, respiratoriai, automatinė vandens stotis, radioaktyvumą matuojanti mobili sistema, visuomenės informavimo kampanija ir kt.

Ministrų kabinetas pritarė, kad pirmojo prioriteto priemonėms iš valstybės biudžeto būtų skirti papildomi asignavimai 2022 metais – 17,75 mln. eurų. Visa poreikių suma kitais metais siektų 23,72 mln. eurų.

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto savivaldybė surengė pratybas dėl galimos branduolinės avarijos Astravo atominėje elektrinėje (AE) Baltarusijoje.

Per pratybas eekspertai vertino savivaldybės operacijų centro darbą, gyventojų surinkimo, švarinimo punkto darbo efektyvumą, judėjimo maršrutus, kolektyvinės apsaugos statinio, kuriame laikinai būtų apgyvendinami vilniečiai, parengimą.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad netoli Lietuvos sienos branduolinė jėgainė pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Minskas atmeta kritiką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt