Verslas

2021.10.27 09:08

Armonaitė apie galimybę Taivanui Lietuvoje pastatyti puslaidininkių gamyklą: tai realu

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.10.27 09:08

Lietuvoje lankantis gausiai Taivano verslo delegacijai, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė neatmeta galimybės, kad Taivanas Lietuvoje galėtų pastatyti ir puslaidininkių gamyklą. 

„Visos galimybės yra realios ir šita galimybė taip pat yra reali. Mes matome, kad puslaidininkių paklausa pasaulyje yra milžiniška. Turime pasiūlos sutrikimų jau šiandien. Ilguoju laikotarpiu paklausa tik augs plečiantis elektromobilių, išmaniųjų technologijų pramonei ir tų puslaidininkių reikės daugiau“, – trečiadienį Lietuvos ir Taivano prekybos ir investicijų forumo renginyje kalbėjo A. Armonaitė.

„Mums reikia turėti tuos dalykus (puslaidininkių gamybą) kuo arčiau savęs, kuo arčiau namų. Geriausia – namuose. Kai 20 procentų BVP sudaro gamyba ir pramonė, tai sakyčiau, kad puslaidininkiai Lietuvai yra ir nemaža ambicija, (...) Lietuvai reikia padaryti namų darbus“, – pridūrė ji.

Visos galimybės yra realios ir šita galimybė taip pat yra reali.

A. Armonaitė

Taivano nacionalinės plėtros ministras Ming-Hsing Kung teigė, kad tokia galimybė, jei Lietuvai būtų įdomu, egzistuoja, tačiau visų pirma Taivanas norėtų pasikviesti talentingų jaunų žmonių ir juos apmokyti. Tam Taivanas galėtų skirti stipendijas.

„Apie tokią galimybę galima kalbėti, jeigu Lietuvai tai būtų įdomu, kadangi puslaidininkių tiekimo grandinė yra plati. Tačiau prieš tai reikėtų pritraukti talentų. Taivanas pasiūlys stipendijas jauniems žmonėms, kad jie galėtų atvykti ir Taivane įgyti žinių“, – kalbėjo Taivano nacionalinės plėtros ministras.

Kitas žingsnis, ministro teigimu, jau kitąmet suburti ekspertų grupę, kuri diskutuotų apie Lietuvos vaidmenį puslaidininkių tiekimo grandinėje.

„Tik po šių veiksmų galėtume kalbėti apie technologinį bendradarbiavimą. Po šių mainų Lietuva ir Taivanas galėtų jau kitąmet suburti grupę žmonių, kuri diskutuotų apie Lietuvos vaidmenį puslaidininkių tiekimo grandinėje“, – kalbėjo Taivano nacionalinės plėtros ministras.

Tikimasi didesnio eksporto

A. Armonaitė taip pat pažymėjo, kad nors Taivanas toli, tai galėtų Lietuvai būti nauja eksporto rinka.

„Lietuvai Taivanas yra vertybiškai artima šalis. Mes esame toli, tačiau tokiai šaliai kaip Lietuva, kurios 80 proc. BVP sudaro eksportas, Taivanas yra galima alternatyvi eksporto rinka. Taip pat labai laukiame Taivano investicijų Lietuvoje.

Kalbant apie eksporto produktus, tai galėtų būti tos sritys, kur Lietuva yra labai stipri. Tai galėtų būti baldų, maisto pramonė, turizmas. Bet, žinoma, reikia kalbėti ir apie išmaniųjų sričių produkcijos, paslaugų, finansinių technologijų eksportą, informacinius ryšius, biomokslus“, – sako ministrė.

Šiuo metu Lietuvos ir Taivano prekybos santykiai yra menki. 2020 m. lietuviškų prekių eksportas į Taivaną sudarė vos 0,1 proc. nuo viso eksporto, arba 15 mln. eurų per metus, o importas – 0,2 proc., arba 66 mln. eurų, rodo „Verslios Lietuvos“ duomenys.

Paklausta, ką ji laikytų sėkme dvišaliuose ekonominiuose Lietuvos ir Taivano santykiuose, A. Armonaitė pažymėjo, kad Taivano investicija Lietuvoje arba mūsų Taivane galėtų būti tinkamas pavyzdys.

„Norėtųsi labai apčiuopiamų rezultatų, įvykusių investicijų, apčiuopiamo eksporto išaugimo. Tačiau suprantame, kad tokie dalykai neįvyksta per vienerius ar kelerius metus. Prasideda partnerystės, verslas skaičiuoja, valstybės žiūri, kur gali padėti.

Gali būti, kad tie bendradarbiavimo vaisiai teks jau kitoms kadencijoms, bet jei aukštos pridėtinės vertės srityje mums pavyktų pritraukti investuotoją iš Taivano ar Lietuvai reikšmingai investuoti toje šalyje, tai jau būtų sėkmės istorija“, – pažymėjo ministrė.

Verslo delegacija svečiuosis iki penktadienio

LRT.lt primena, kad spalio 26–29 dienomis Lietuvą lanko apie 60 Taivano įmonių ir verslo asociacijų ir kitų organizacijų atstovų, jie domėsis galimybėmis investuoti Lietuvoje, bendradarbiauti su mūsų šalies įmonėmis, pirkti lietuvišką produkciją ir organizuoti Taivano gyventojų turistines keliones į mūsų šalį.

Dar prieš vizitą Lietuvoje Taivano delegacija lankėsi Slovakijoje ir Čekijoje.

Trečiadienį ryte Taivano ir Lietuvos prekybos ir investicijų forumo dalyviai pasirašys 6 abipusio supratimo memorandumus: dėl Taivano ir Lietuvos puslaidininkių talentų ir tyrimų programos, dėl Nacionalinio „Sun Yat-sen“ universiteto Kristalų tyrimų centro ir Lietuvos fizinių mokslų ir technologijų centro bendradarbiavimo, dėl palydovinės technologijos bendradarbiavimo žuvininkystės srityje tarp „NanoAvionics“ ir Taivano nacionalinės kosmoso organizacijos. Pramoninių technologijų tyrimų institutas, „Versli Lietuva“ ir „Investuok Lietuvoje“ pasirašys bendrą susitarimą dėl bendradarbiavimo biotechnologijų srityje. Taip pat bus pasirašomas memorandumas dėl Taivano EXIM ir „Invegos“ bendradarbiavimo.

Vėliau vyks įvairūs abipusiai verslo susitikimai, verslininkai lankysis Lietuvos įmonėse ir įstaigose. Per dvi dienas daugiau nei 300 įmonių iš Taivano ir Lietuvos surengs tiesioginius ir asmeninius susitikimus, daugiau nei 200 svečių dalyvaus penkiose Gyvybės mokslų, IRT ir „Fintech“, elektromobilių, lazerių, puslaidininkių bei maisto produktų sesijose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt