Verslas

2021.10.26 07:07

„Transparency International“ apžvalga parodė, kad kas trečia savivaldybė įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą

LRT.lt2021.10.26 07:07

Kas trečia savivaldybė (22 iš 60) Lietuvoje įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą. Tai yra tris kartus daugiau savivaldybių (8 iš 60) nei prieš metus, rašoma „Transparency International“ Lietuvos skyriaus pranešime.

Iš viso pernai beveik 40 tūkst. gyventojų sprendė, kaip panaudoti dalį savo savivaldybės biudžeto lėšų, rodo „Transparency International“ atlikta apžvalga.

Nuo 2018 metų, kai įvyko pirmasis dalyvaujamasis biudžetas Lietuvoje, savivaldybių gyventojai jau nusprendė dėl 2,3 mln. eurų. Įprastai savivaldybės kviečia gyventojus siūlyti ir balsuoti dėl idėjų, kurių vertė – nuo 7 iki 150 tūkst. eurų.

Nurodoma, kad per praėjusius metus gyventojai pateikė daugiau nei 300 dalyvaujamojo biudžeto idėjų. Visos jos susijusios su savivaldybių infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos gerinimu. 44 projektai paskelbti laimėjusiais ir bus įgyvendinti per ateinančius 2 metus. Vidutiniškai, viena savivaldybė sulaukia 17 gyventojų idėjų.

Kitąmet daugiau negu pusė (35 iš 60) savivaldybių planuoja įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą – 13 savivaldybių tai darytų pirmą kartą. Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj.) jau rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose.

TILS atlikto vertinimo metu paaiškėjo, jog vos kelios savivaldybės turi sėkmės rodiklius. Didžioji dalis savivaldybių taip pat turėtų skirti daugiau dėmesio dalyvaujamojo biudžeto viešinimui, geriau įtraukti laimėjusios idėjos autorius į jos įgyvendinimo procesą bei skelbti daugiau informacijos apie jo eigą.

„Džiaugiuosi augančiu dalyvaujamojo biudžeto populiarumu. Labai norėčiau, kad prieš 2023 metų savivaldos rinkimus jį įgyvendintų kiekviena savivaldybė. Taip pat raginčiau visas savivaldybes dar aiškiau apibrėžti sau keliamus tikslus, matuoti pokytį bei siekti didesnio gyventojų įsitraukimo į sprendimų priėmimą,” – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

Studijos įžvalgos ir rekomendacijos parengtos remiantis pirminių duomenų, gautų pagal 2021 m. liepos mėn. TILS siųstas oficialias užklausas savivaldybėms (60), analize, giluminiais pusiau struktūruotais interviu su dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendinančių savivaldybių atstovais (13) bei anksčiau TILS atliktais tyrimais ir apžvalgomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt