Verslas

2021.10.24 22:00

Valdžia ruošiasi suvienodinti algos, gautos ne pinigais, apmokestinimą – verslas skundžiasi dėl pamirštų pažadų

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.24 22:00

Nemokamų pietų nebus. Nesvarbu, dirbama įmonėje, ar įmonių grupėje. Nuo kitų metų numatyta suvienodinti darbuotojų pajamų, gaunamų natūra, apmokestinimą. Pataisos rengėja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad tai – sąlygų visiems suvienodinimas, o ir pensija tokių darbuotojų senatvėje bus didesnė. Verslo teigimu, tai – naujas apmokestinimas, nors valdžia sakė, kad to nebus. O apskaičiavimo sistema bus tokia sudėtinga, kad mokės tik sąžiningiausi.

Pietūs darbuotojui – dalis jo atlygio, nors ir ne pinigais.

Dalis atlygio gali būti prekės – darbdavys suteikia galimybę darbuotojams nusipirkti jų pigiau.

Gali būti paslaugos – pvz. grožio procedūros.

Visa tai – vadinamieji bonusai darbe.

Panorama. Valdžia ragina rinktis mažiau taršius automobilius, bet pavyzdžio nerodo: premjerė sako, kad reikia laiko

„Kaip pavyzdys, įmonės vadovas pasakė – jeigu tu, Jonai, gerai dirbsi, aš tau premijos negaliu duoti, bet aš turiu vilą prie pajūrio ir aš tau leisiu savaitę su šeima liepos mėnesį tenai pagyventi. Tai va tos atostogos, kurios yra suteiktos ne rinkos kaina, jos irgi laikomos pajamomis natūra“, – aiškino buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Kai darbuotojai pajamų natūra gauna iš įmonės darbdavės, sumokamas ir gyventojų pajamų mokestis, ir įmoka Sodrai, sveikatos draudimas.

Kai pajamos natūra ne iš darbdavio, o iš su juo susijusio asmens – tai gali būti įmonė, akcininkas, Sodrai ir PSD mokėti nereikia.

„Čia jau atsiranda noras sutaupyti. Čia gali būti, sakykime, tos išmokos gali būti lengvatinis akcijų įsigijimas, gali būti šitas 13 atlyginimas koks nors išmokamas iš įmonių grupės. Gali būti automobiliai, gali būti, kaip jūs minėjote, pusryčiai“ – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinio draudimo skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinauskas.

„Gaunasi toks pabėgimas nuo Sodros mokesčio. Grupės tuo naudojasi, pilnai tikiu, kad grupėje darbuotojai yra įdarbinti į vieną įmonę, o iš tikrųjų jie teikia paslaugas visai grupės įmonių tinkui. Ir tiesiog tas tinklas kažkuris iš tų UAB`ų davė savo automobilį, kompiuterį, ar dar kažką, pvz. mobilų telefoną“, – aiškino D. Čibirienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija galimybę nemokėti dalies mokesčių nutarė panaikinti.

Kartu su kitų metų valstybės ir „Sodros“ biudžetais Seimui pateiktos ir pataisas, pagal kurias Sodrai reikėtų susimokėti ir nuo tų pajamų natūra, kurios gaunamos iš su darbdavio įmone susijusių asmenų.

Buhalterių ir auditorių asociacijos direktorė sako, sąžiningai apskaičiuoti įmokas bus be galo sudėtinga.

„Visos pajamos prekybos įstaigoje, restorane mušamos į kasos aparatą ir neįmanoma nustatyt, kas tenai pirko ir kodėl jis mokėjo tą 1 eurą. Gal plaukas buvo rastas sriuboje ir dėl to“, – aiškino D. Čibirienė.

„Įmonėms kaip kada pasiseka ir tikrai apsiskaičiuoja viską tvarkingai. Bet kartais gaunasi taip, kaip gaunasi. Ir va, turim tokių rezultatų, kaip minėjau ir su tais pačiais automobiliais, kad paskui teigiama, kad nebuvo sumokėti teisingai mokesčiai“, – sakė Verslo konfederacijos generalinė direktorė Eglė Radišauskienė.

„Administravimas be galo sudėtingas, aš sakyčiau, kad balansuoja ant neįmanomos ribos“, – teigė D. Čibirienė.

O ir naujovė būtų ne smulkmena.

Verslo konfederacijos teigimu, visų pajamų natūra apmokestinimas arba atitinkamai sumažins vadinamuosius bonusus, arba darbuotojai, manantys, kad juos gauna nemokamai, gale mėnesio patys juos susimokės.

„Visi darbuotojai, kurie gauna tas papildomas naudas, tiesiog turės susimokėti. Vargu, ar iš tų pačių pinigų, kai reikės mokėti, visi žmonės bus labai patenkinti“, – kalbėjo organizacijos vadovė E. Radišauskienė.

„Gali būti, kad sumažės, ką jūs gausite į rankas. O gali būti, kad darbdavys numatys tiesiog papildomai dar 19,5 proc. ir sumokės už tą priedą“, kalbėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovas V. Kalinauskas.

Ministerijos atstovas sako, kai mokesčiai bus mokami nuo visų pajamų, bus didesnė ir tas pajamas dabar gaunančio darbuotojo pensija.

Verslas siūlo atlygį ne pinigais apmokestinti nuo tam tikros sumos. Finansų ministerija sako, taip dabar ir yra – nuo 200 eurų. Visa kita – pajamos ir nesvarbu, kokia forma jos gaunamos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt