Verslas

2021.10.24 18:00

LRT trumpai. Kokių dokumentų gali paprašyti tikrinantieji galimybių pasus

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.24 18:00

Nuo penktadienio prekybos vietose pradėjus taikyti papildomus reikalavimus klientams ir pastaruoju metu kilus nesutarimų dėl galimybių paso bei kitų dokumentų tikrinimo LRT.lt primena – kokių dokumentų prekybos ar paslaugų vietose gali prašyti tikrinantieji galimybių pasus.

Kaip nurodo Vidaus reikalų ministerija LRT.lt pateiktame atsakyme, galimybių pasas Vyriausybės sprendimu pradėtas taikyti, siekiant suvaldyti COVID-19 pandemiją.

Tikrinant galimybių pasą, tikrintojas turi nuskenuoti asmens pateiktą QR kodą ir įsitikinti, kad jo galimybių pasas yra galiojantis ir kontaktinės veiklos asmeniui yra leidžiamos.

Nuskaičius gautą QR kodą tikrintojas ekrane mato žalią arba raudoną spalvą: žalią – jeigu pasas galioja, raudoną – jeigu negalioja.

Kaip akcentuoja ministerija, tikrintojas gali papildomai paprašyti asmens tapatybės dokumento, kad įsitikintų, jog galimybių pasą pateikė tas asmuo, kuriam jis priklauso.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija, atsakinga už galimybių paso taikymą, taip pat teigia, kad pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą gali būti prašoma. Tačiau, akcentuojama LRT.lt pateiktame atsakyme, tikrinant galimybių paso galiojimą, atliekama tik viena tvarkymo operacija – peržiūra.

Tai reiškia, kad kitos asmens duomenų tvarkymo operacijos negalimos – tikrintojas negali asmens duomenų rinkti, saugoti ar kt.

Taip pat, tikrinant galimybių pasą, iš kliento negali būti prašoma kitų dokumentų, pavyzdžiui, esančių e. sveikatos sistemoje.

Kaip nurodo ministerija, galimybių pasas jau naudoja e. sveikatoje esančius duomenis, šių išrašų žmonėms papildomai su savimi turėti nereikia.

„Kartu su Galimybių pasu tikrinančioji pusė gali papildomai paprašyti tik asmens tapatybės dokumento, kad įsitikintų, jog galimybių pasą pateikė tas asmuo, kuriam jis ir priklauso, o ne, pavyzdžiui, draugas“, – nurodo ministerija.

Vis dėlto asmenys, neturintys prisijungimo prie e. sveikatos sistemos, gali naudoti vakciną, persirgimą arba neigiamą testą įrodančius dokumentus kaip alternatyvą galimybių pasui, nurodoma ministerijos svetainėje. Taip pat tinkamu dokumentu laikomas ir Europos Sąjungos skaitmeninis COVID-19 pažymėjimas.

Kas gali gauti galimybių pasą?

Galimybių pasą gali gauti nuo COVID-19 ligos pasiskiepiję asmenys, kai pasiskiepijama „Comirnaty“, „Spikevax“, „COVID-19 Vaccine Janssen“ arba „Vaxzevrios“ vakcina.

Taip pat persirgusieji COVID-19 liga, kai diagnozė buvo patvirtinta SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų arba kai asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos vakcina.

Mobiliuosiuose patikros punktuose atliekami greitieji serologiniai testai, norint gauti galimybių pasą, nėra tinkami.

Taip pat galimybių pasą gali gauti asmenys, kuriems buvo atliktas mokamas COVID-19 tyrimas ir gautas neigiamas rezultatas. Norint gauti galimybių pasą, testas privalo būti atliktas ne anksčiau kaip prieš 48 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento.

Lankytis vietose ir naudotis paslaugomis, kurios teikiamos išimtinai tik su galimybių pasu, gali ir vaikai iki 16 metų. Jiems galimybių pasas nėra išduodamas, užtenka turėti asmens dokumentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt