Verslas

2021.10.22 10:46

Vilniaus universitetas: nepasiskiepiję darbuotojai privalės patys susimokėti už periodinį testavimą

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.10.22 10:46

Nuo gruodžio 1 dienos valstybei nusprendus nebekompensuoti COVID-19 testų kainos periodiškai besitestuojantiems darbuotojams, Vilniaus universitetas teigia, kad neskiepyti darbuotojai iš savo kišenės turės susimokėti už testus. 

„Tiems darbuotojams, kurie negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų, periodinį testavimą po gruodžio 1 d. apmokės valstybė, visais kitais atvejais testavimas bus finansuojamas darbuotojų lėšomis“, – LRT.lt sako Vilniaus universiteto atstovė Liudmila Januškevičienė.

Jos teigimu, testuotis už savo pinigus reikės tik labai nedidelei daliai Vilniaus universiteto darbuotojų, mat 95 proc. darbuotojų yra įgiję imunitetą.

Iš viso Vilniaus universitete dirba 5 468 darbuotojai.

Didžiausias šalies darbdavys „Maxima“ jau anksčiau LRT.lt pranešė, kad periodiškai besitestuojantiems darbuotojams įmonė tik gruodžio mėnesį kompensuos testų kainą, o vėliau už juos darbuotojams teks susimokėti patiems. Sprendimas vieną mėnesį apmokėti darbuotojų testų kainą „Maximai“ kainuos 100 tūkst. eurų.

Darbdavių atstovai sako palaikantys sprendimą nebenaudoti mokesčių mokėtojų pinigų neskiepytiems darbuotojams testuoti, jei visiems yra suteikta galimybė skiepytis. Be to, tikimasi, kad nauja tvarka nuo gruodžio 1 d. paspartins skiepijimo apimtis.

Savo ruožtu profesinių sąjungų atstovai nepalaiko sprendimo ir tikina, kad dalis žmonių gali išeiti iš darbo. Profesinė sąjunga „Solidarumas“ kreipėsi į prezidentūrą prašydama vetuoti įstatymo projektą.

LRT.lt primena, kad šiuo metu privalomas profilaktinis testavimas tam tikrų profesijų (sąrašą galite rasti čia) imuniteto COVID-19 neturintiems darbuotojams atliekamas kas 7–10 dienų greitaisiais antigeno testais.

Iki šiol tokių testų išlaidas padengdavo valstybė, tačiau jau nuo gruodžio 1 d., jei prezidentas pasirašys įstatymą, už testus turės susimokėti patys darbuotojai arba, jei sutiks, tai galės padaryti darbdavys.

Parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės lėšomis. Numatoma, kad testai bus finansuojami iš biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas arba kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų.

Jei valstybė ir toliau kompensuotų testų kainą, per metus greitiesiems antigeno testams atlikti (jei nepasiskiepijusių darbuotojų skaičius išliktų toks pats) reikėtų apie 19 mln. eurų, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Šiuo metu antigeno testai privačiose klinikose kainuoja 20–30 eurų, tad darbuotojui ar darbdaviui papildomai iš savo kišenės per mėnesį už 3 testus tektų atseikėti 60–90 eurų.

SAM skaičiuoja, kad vieno greitojo antigeno testo kaina valstybei siekia 11,22 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas) arba 13,07 euro (kai atlieka sveikatos priežiūros specialistas ir jam padedantis asmuo). Taigi, tikrindamasis bent tris kartus per mėnesį (kas 10 dienų) darbuotojas išleistų nuo 33,66 iki 39,21 euro, o per metus – nuo 403,92 iki 479,53 euro.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt