Verslas

2021.10.21 22:47

„Vienvaldyste“ kaltinamam Navickui ūkininkai žada savo programą: kryžius laukuose ir blokuojamus kelius

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.21 22:47

Žemdirbiai, Kaune surengę protesto akciją, ragina iš pareigų trauktis žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką. Nepasitikėjimą juo išreiškė dešimtį žemdirbių asociacijų vienijanti Žemės ūkio taryba. Jei ministras nesitrauks, ūkininkai laukuose vėl ketina statyti kryžius ar technika blokuoti kelius. Ministras sako, kad taip bandoma paveikti sprendimus dėl Žaliojo kurso reikalavimų ir atsistatydinti neketina.

Žemės ūkio tarybos posėdyje – priekaištai žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui.

Panorama. Per Europą slenkanti galinga audra jau pareikalavo gyvybių, šimtai tūkstančių žmonių be elektros (su vertimu į gestų k.)

Kelias žemės ūkio organizacijas vienijanti taryba sako, jog ministras neatstovauja ūkininkų interesams, stinga kompetencijos ir turėtų trauktis.

„Ministras turi visur mus atstovauti, o ne tai, kad jis pasirašė memorandumą su Aplinkos ministerija, mums dabar ir ekosistemas, ir balus ten lenktynių. Prie ko ta Aplinkos ministerija, tai ar jis dirba mums, ar Aplinkos ministerijai?“ – kritikos negaili Žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.

„Kai paklausi dėl sprendimo ministro ir ministras atsako tau į akis: „Aš nusprendžiau ir aš padariau“ – tas vienvaldystės principas labai sunkus“, – teigia Nederlingų žemių asociacijos pirmininkė Danutė Karalevičienė.

Pretenzijos ministrui žeriamos ne tik salėje. Lauke plakatus iškėlę ūkininkai piktinasi sprendimais dėl reikalavimų atstatyti suartas pievas, Žaliojo kurso politikos, kuri numato emisijų ir taršos mažinimą žemės ūkyje.

„Esame priversti mažinti gamybą, esame mažiau konkurencingi. Tas skaudina“, – tvirtina ūkininkas Rytis Kernagis.

„Pasikeitimo jokio nesitikime, tikimės pačio ministro pasitraukimo, jis šitam darbui netinkamas. Žemdirbius stato į sudėtingą padėtį šitoje kryžkelėje, kai yra virsmas į Žaliąjį kursą, kai ES šneka, kad tai didžiausias iššūkis. O mūsų vedlys į tą didžiausią iššūkį yra prieš žemės ūkį nusistatęs asmuo“, – mano Grūdų augintojų asociacijos direktorius Ignas Jankauskas.

Ministras apie atsistatydinimą sako net nesvarstantis. Anot jo, reiškiamas nepasitikėjimas tik vienas iš žingsnių, bandant prieštarauti Europos Sąjungos Žaliojo kurso reikalavimams.

„Stebino dėl ko tas šurmulys atsirado, tačiau kai atspausdino „Politico“, „Observer“ instrukciją žemės ūkio organizacijoms, kokiu būdu reikia nulaužti Žaliąjį kursą, viskas sustojo į savo vietas ir prašymas ministrui atsistatydinti yra tas veiksmas, kuris sutelkia dėmesį“, – pabrėžia žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

„Kaip jis mums yra numatęs Žaliąją programą, tai mes jam irgi turim tris žaliąsias programas ir mes jam įjungsim: žalieji kryžiai, žalieji išvažiavimai, žalieji išėjimai ant pėsčiųjų perėjų“, – sako J. Vilionis.

Prieš porą savaičių Žemės ūkio taryba dėl nepasitikėjimo ministru kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę. Ji prašė ministro susitikti ir rūpimus klausimus aptarti su žemdirbiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt