Verslas

2021.10.21 17:36

Nausėda siūlo Europai diversifikuoti energijos šaltinius

BNS2021.10.21 17:36

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį rekomendavo Europai vadovautis Lietuvos pavyzdžiu ir ieškoti įvairių energijos šaltinių, siekiant mažinti smarkiai išaugusias jos kainas. 

„Ilgalaikėje perspektyvoje mes turime ryžtingai taikyti energijos išteklių diversifikavimą, žengti žaliuoju kursu. Nematau prieštaravimo tarp energijos kainų stabilumo ir klimato kaitos uždavinių ir tikslų. Manau, kad turime didinti gamybą, jeigu norime stabilių ar net mažėjančių kainų“, – ketvirtadienį Briuselyje, atvykęs į Europos Vadovų Tarybą (EVT) žurnalistams kalbėjo G. Nausėda.

Jis priminė, kad Lietuva prieš kelerius metus ištrūko iš monopolinių dujų kainų, o prie to prisidėjęs Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas.

„Prieš dešimt metų energijos kainos Lietuvoje buvo vienos aukščiausių, o gal ir aukščiausios Europoje, mokėjome monopoliniam tiekėjui „Gazprom“ papildomą politinį antkainį, kaina buvo apie 20 proc. didesnė nei rinkos. Ėmėmės to diversifikuodami energijos šaltinius ir pastatėme SGD terminalą, kuris iškart padėjo sumažinti kainas“, – sakė prezidentas.

„Dar vienas iššūkis: šildymo tikslais persiorientavome į biomasę. Manau, kad turime surasti tokių galimybių ir išteklių dabartinėje situacijoje“, – pridūrė G. Nausėda.

Kalbėdamas apie trumpalaikę perspektyvą mažinant kainas Lietuvoje, šalies vadovas atkreipė dėmesį į energetinį skurdą ir iniciatyvas sušvelninti energijos kainų augimą rinkose galutiniams vartotojams.

„Trumpalaikėje perspektyvoje turime imtis energetinio skurdo problemos. Lietuvos parlamente pakoregavome įstatymus, kurie netrukus bus priimti, jie skirti kompensuoti aukštesnių energijos kainų poveikį namų ūkiams“, – sakė G. Nausėda.

Seimas linkęs pritarti Vyriausybės planui amortizuoti nuo kitų metų smarkiai didėjančias dujų, elektros ir šilumos kainas gyventojams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt