Verslas

2021.10.21 21:50

LRT trumpai. Nuo penktadienio – pokyčiai prekybos vietose: kokių reikalavimų reikės laikytis

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.10.21 21:50

Prekybos vietose, kuriose klientai aptarnaujami be galimybių paso, nuo penktadienio įsigalioja naujas reikalavimas – tokiose parduotuvėse ir turgavietėse privalu užtikrinti minimalų 30 kv. m prekybos plotą vienam klientui.

Prekybos plotas apima salę, skirtą pirkėjams aptarnauti ir prekėms išdėlioti, įskaitant matavimosi kabinas. Į šį plotą neįskaičiuojamas administracinių ir pagalbinių patalpų, sandėlių, dirbtuvių, laiptinių, koridorių, sanitarinių patalpų plotas.

Kada prekybos vietoje gali prireikti galimybių paso?

Nereikalauti iš klientų galimybių paso leidžiama toms prekybos vietoms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų trąšų pardavimas.

Taip pat šios prekybos vietos privalo turėti atskirą įėjimą iš lauko ir jų plotas turi būti ne didesnis nei 1 500 kv. m.

Prekybos vietos, iki šiol aptarnavusios klientus be galimybių paso, gali savarankiškai priimti sprendimą paso reikalauti. Apie tai prekybos vieta privalo informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC).

Jeigu prekybos vieta apsispręs taikyti galimybių paso reikalavimą, 30 kv. metrų minimalus prekybos plotas vienam klientui nebus taikomas. Šios prekybos vietos privalės užtikrinti, kad į vidų nepatektų klientai, neturintys galiojančio galimybių paso.

Prekybos vietose besilankančių klientų tikrintojai gali paprašyti ne tik galimybių paso, bet ir asmens tapatybę įrodančio dokumento.

Kas gali gauti galimybių pasą?

Galimybių pasą gali gauti nuo COVID-19 ligos pasiskiepiję asmenys, kai pasiskiepijama „Comirnaty“, „Spikevax“, „COVID-19 Vaccine Janssen“ arba „Vaxzevrios“ vakcina.

Taip pat persirgusieji COVID-19 liga, kai diagnozė buvo patvirtinta SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu ir nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 210 dienų arba kai asmuo prieš mažiau nei 60 dienų yra gavęs teigiamą kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio imunologinio tyrimo atsakymą, išskyrus atvejus, kai serologinis tyrimas atliekamas po skiepijimo COVID-19 ligos vakcina.

Mobiliuosiuose patikros punktuose atliekami greitieji serologiniai testai, norint gauti galimybių pasą, nėra tinkami.

Taip pat galimybių pasą gali gauti asmenys, kuriems buvo atliktas mokamas COVID-19 tyrimas ir gautas neigiamas rezultatas. Norint gauti galimybių pasą, testas privalo būti atliktas ne anksčiau kaip prieš 48 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento.

Lankytis vietose ir naudotis paslaugomis, kurios teikiamos išimtinai tik su galimybių pasu, gali ir vaikai iki 16 metų. Jiems galimybių pasas nėra išduodamas, užtenka turėti asmens dokumentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt