Verslas

2021.10.25 12:43

Ateinantis savaitgalis – tarsi dovana darbuotojams: šiemet ir vėl ilsėsimės lapkričio 2-ąją

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.10.25 12:43

Kadangi Visų Šventųjų diena, minima lapkričio 1-ąją, bus pirmadienį, o Mirusiųjų atminimo diena, arba Vėlinės, antradienį, mėgausimės net 4 dienų ilguoju savaitgaliu.

Gyventojai ilsėsis spalio 30–31 ir lapkričio 1–2 dienomis. Anksčiau ne darbo diena buvo laikoma tik lapkričio 1-oji – Visų Šventųjų diena, tačiau 2020 metais pirmą kartą laisvadienį turėjome ir lapkričio 2-ąją.

Dar 2019 metais pasigirdo siūlymų lapkričio 2-ąją įteisinti kaip ne darbo dieną. Galiausiai Seimas balsų dauguma patvirtino šią Darbo kodekso pataisą, numatančią, kad lapkričio 2-oji – Vėlinės – būtų įtraukta į oficialių šventinių dienų sąrašą.

„2006 metais Lietuva ratifikavo UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją, pagal kurią būtent Vėlinės turėtų sulaukti išskirtinio statuso – kaip ypatingu savitumu ir gyvybingumu pasižyminti mirusiųjų pagerbimo tradicinė šventė.

Mūsų valstybė yra atsakinga už jos išsaugojimą, todėl turėtų sudaryti sąlygas žmonėms puoselėti senąsias šventės tradicijas. Vėlines į ne darbo dienų sąrašą siūlė įtraukti ir Etninės kultūros globos taryba“, – tąkart kalbėjo pasiūlymo sumanytojai.

Laisvadienis kainuoja apie 50 mln. eurų

Vis dėlto lapkričio 2-osios, kaip ne darbo dienos, likimas buvo pakibęs ant plauko – praėjusiais metais Seime atsirado įvairių siūlymų vieną poilsio dieną kompensuoti kitomis.

Įvertinę, kad viena ne darbo diena valstybei kainuoja maždaug 50 mln. eurų, parlamentarai siūlė iš šventinių dienų sąrašo vieną dieną išbraukti. Pavyzdžiui, nors buvo nuspręsta lapkričio 2-ąją įtraukti į šventinių dienų sąrašą, iš šio sąrašo buvo siūloma išbraukti gegužės 1-ąją, Tarptautinę darbo dieną.

Pasiūlymo autorius Darbo partijos atstovas Petras Čimbaras teigė, kad viena iš priežasčių, paskatinusių teikti tokią Darbo kodekso pataisą, buvo tai, kad Lietuva šiuo metu yra viena iš lyderių Europos Sąjungoje (ES) pagal šventinių dienų skaičių.

Tąkart kategoriškai prieš gegužės 1-osios išbraukimą iš šventinių dienų sąrašo pasisakė profesinės sąjungos.

Siekė ne darbo dienos sausio 13-ąją

2020-aisiais taip pat atsirado iniciatyvų šventine ne darbo diena paskelbti sausio 13-ąją, o atsisakyti gegužės 1-osios.

Su tokiu pasiūlymu nesutiko Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. Jos aiškinimu, skelbti sausio 13-ąją ne darbo diena galima, tačiau jokiu būdu negalima iš ne darbo dienų sąrašo išbraukti gegužės 1-osios.

„Mes kategoriškai prieš. Tikrai kategoriškai tam nepritariame. Keista, kad tokios iniciatyvos kyla, nes gegužės 1-oji yra Tarptautinė darbo diena. Tai net ne Lietuvos šventė“, – kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Praėjusiais metais Vyriausybė pritarė, kad Laisvės gynėjų diena, Sausio 13-oji, galėtų tapti šventinė, o tai reiškia, kad per ją nereikėtų dirbti, tačiau galutinio sprendimo dar nėra.

Trišalė taryba pritarė, kad sausio 13-oji būtų paskelbta ne darbo diena, tačiau kartu pateikė siūlymą iš ne darbo dienų sąrašo išbraukti lapkričio 2-ąją.

Siūlymą sausio 13-ąją paskelbti ne darbo diena dar metų pradžioje Seime registravo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Dainius Kreivys. Jie taip pat siūlė iš ne darbo dienų sąrašo išbraukti gegužės 1-ąją.

Taip esą būtų įvertinta išskirtinė Sausio 13-osios svarba ir išreikšta pagarba žuvusiesiems ir nukentėjusiesiems šią dieną. Tokiam siūlymui šią savaitę pritarė ir Vyriausybė. Tai būtų jau 17-a šventinė diena Lietuvoje. ES vidurkis yra maždaug 12 šventinių dienų.

Tiesa, kadangi Lietuva ir taip turi itin daug tokių šventinių dienų, o ekonomiką ir biudžeto surinkimą kiekviena jų veikia neigiamai, rekomenduojama naują laisvą dieną skelbti vietoj jau esamos, dėl to turi sutarti socialiniai partneriai.

Iki 2021-ų metų galo ilgasis savaitgalis taip pat numatomas per Kūčias ir Kalėdas: ilsėsimės gruodžio 24 d. (penktadienį), gruodžio 25 d. (šeštadienį) ir gruodžio 26 d. (sekmadienį).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt