Verslas

2021.10.20 19:49

Energetikos ministras: „Ignitis“ saugo dujas Inčukalnio saugykloje

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2021.10.20 19:49

Valstybės valdoma elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ laiko dujas Latvijos Inčukalnio požeminėje gamtinių dujų saugykloje, sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Rugsėjo pabaigoje jis teigė, kad „Ignitis“ dujų Inčukalnyje nesaugo.

„Mano žiniomis, „Ignitis“ buvo užsipirkęs dujų vasarą, buvo pasidėjęs ar yra Inčukalnio saugykloje. Tas vyko“, – trečiadienį „darbiečių“ frakcijoje tvirtino ministras.

D. Kreivys pabrėžė, kad „Ignitis“ yra įpareigota patiekti Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalui keturis laivus per metus.

„Vyriausybė yra uždėjusi įpareigojimą „Ingničiui“ pateikti reikalingą saugumui į terminalą kiekį, keturis laivus per metus, tie laivai taip pat plaukia. Su dujų tiekimu problemų neturime“, – teigė D. Kreivys.

Rugsėjį jis aiškino kitaip – kad nė viena Lietuvos įmonė Inčukalnio saugykloje šią vasarą dujų nekaupė dėl didelių kainų.

Lietuva dujomis apsirūpina keliais alternatyviais šaltiniais – per Klaipėdos SGD terminalą, iš Inčukalnio saugyklos ir dujotiekiu iš Rusijos per Baltarusiją.

„Ignitis“ skolinasi pigiai dėl gero reitingo

Valdžiai siekiant amortizuoti didelį energijos kainų augimą gyventojams, gerą reitingą turinti valstybės valdoma elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ skolinasi už nedideles palūkanas, sako energetikos ministras.

„Kadangi „Ignitis“ skolinimosi reitingas yra labai geras, palūkanų norma bus nedidelė, jokių uždirbimų iš tų dalykų nebus galima“, – trečiadienį Seimo „darbiečių“ frakcijoje teigė Dainius Kreivys.

„Kadangi „Ignitis“ turi labai gerą skolinimosi reitingą, palūkanos lygis bus žemesnis negu infliacija“, – pridūrė jis.

Pasak jo, galutines dujų kainų ribas vartotojams nustatys reguliatorius – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Jos nustatytos lubos yra labai griežtos – ten nėra erdvės“, – frakcijoje teigė D. Kreivys.

„Ignitis“ turės skolintis, kad galėtų išdėstyti dujų kainų gyventojams augimą iki penkerių metų.

VERT sako, kad „Ignitis“ gali tekti skolintis iš viso apie 160-170 mln. eurų.

„Ignitis“ jau panešė iš SEB banko imanti iki 104 mln. eurų paskolą, kad padengtų skirtumą tarp dabartinių rinkos kainų ir šiems metams nustatytų elektros ir dujų kainų vartotojams.

Vilniaus kogeneracinė jėgainė pradės veikti 2022-ųjų pabaigoje

„Ignitis grupės“ statomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) biokuro deginimo įrenginiai, kurių statyba vėluoja dėl didžiausios Lenkijos katilų gamybos bendrovės „Rafako“ restruktūrizavimo, padės veikti 2022 metų pabaigoje, žada energetikos ministras.

„Kitų metų gale turėtų kogeneracinė pasileisti. Apie tai esu informuotas“, – trečiadienį Seimo „darbiečių“ frakcijoje pranešė Dainius Kreivys.

Vėluojant jėgainės biokuro bloko statybai, Vilniuje dabar apie 40 proc. šilumos pagaminama deginant dujas, todėl šiluma šį šildymo sezoną gyventojams brangsta net iki 70 proc. Biokuro įrenginiai būtų sušvelninę kainos šuolį.

VERT narys Matas Taparauskas yra sakęs, kad didinant šilumos gamybą iš biokuro, buvo galima dujų kainos įtaką šilumos kainai sumažinti apie 20 procentų.

„Ignitis grupei“ teko ieškoti naujų rangovų po to, kai „Rafako“ prieš metus tapo nepajėgi finansiškai ir techniškai užbaigti darbus ir VKJ nutraukė su ja sutartį.

Pernai lapkritį jėgainė pradėjo tiekti šilumą, gaminamą iš komunalinių atliekų. Numatoma, kad ji sudegins apie 160 tūkst. tonų atliekų bei daugiau kaip 400 tūkst. tonų biokuro per metus.

Planuojama, kad visiškai įgyvendinus projektą, jėgainės elektros galia bus apie 90 megavatų (MW), o šilumos – apie 230 MW.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt